Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma, şifre çalma..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-07-2010, 22:08   #1
Konuk

Varsayılan boşanma, şifre çalma..

merhabalar.. eşimle boşanma davamız sürmekte. 1 seneyi geçti. ancak bir türlü karar çıkmıyor ve boşanamıyorum. 5.duruşmamız olacak. öyle aşırı bir mal varlığı olan biride değil eşim. öncelikle bunun nedenini merak ediyorum. neye göre ve neden uzuyor?

anlaşamadığımız nokta istediğim nafaka ve tazminat. 300 tl nafaka kendime+çocuğuma; 20 bin tl da maddi manevi tazminat davası açtım. çünkü çok zor bi durumda bırakılıp terkedildim. sizce istediklerimi alabilirmiyim? karar neye göre verilecek? şuan kendisi çalışmıyor. bende çalışmıyorum ve ailemin yanında kalıyorum. kendisinin bir çok yönde bana karşı olan suçu sabitlendi.

son olarak sormak istediğim dava süresi içinde sırf bana pislik olsun diye msn adreslerimi ve facebook şifremi kırıp adreslere girmemi engelledi. bende gidip suç duyurusunda bulundum. ve bununla ilgili de son bilgi suçun sabit görüldüğü ve davanın açıldığını biliyorum. sormak istediğim şey bunla ilgili kesin ceza alırmı? ilk kez yaptığı birşeyse eğer suçun erteleneceğini ceza verilmeyeceğini duydum. bu doğrumu? öylese benim bu kadar uğraşıp suç duyurusunda bulunmam sessiz kalmamam niye?

şimdiden cvplar için teşekkürler.. saygılar!
Old 09-07-2010, 12:03   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
merhabalar.. eşimle boşanma davamız sürmekte. 1 seneyi geçti. ancak bir türlü karar çıkmıyor ve boşanamıyorum. 5.duruşmamız olacak. öyle aşırı bir mal varlığı olan biride değil eşim. öncelikle bunun nedenini merak ediyorum. neye göre ve neden uzuyor?

şimdiden cvplar için teşekkürler.. saygılar!

Sayın Konuk,

Maalesef mahkemelerin iş yükü çok fazla. THS'nin diğer alanlarında yapılan tartışmaları takip edebilirsiniz. Bu nedenle iki duruşma arası bazen yerine göre, 4-5 ay olabilmektedir. O nedenle davanızın 1 yıldır devam ediyor, olması normal. Ancak şu hususu da tekrar vurgulamak istiyorum. Avukatsız takip edilen davalarda, vatandaşa mübaşir tarafından sadece yeni duruşma gününü gösterir, bir kağıt verilmektedir. Oysa duruşma tutanağında yerine getirilmesi istenen hususlar yazbilmektedir(Örneğin yeni adres, müzekkere gönderilecek yerler ve masraf miktarı). Bunları okumayan ya da anlamayan vatandaş da ayrıca davanın uzamasına yol açabilmektedir. İşte bu nedenle burada her zaman bir avukattan destek alınmasını öneriyoruz.

Alıntı:
anlaşamadığımız nokta istediğim nafaka ve tazminat. 300 tl nafaka kendime+çocuğuma; 20 bin tl da maddi manevi tazminat davası açtım. çünkü çok zor bi durumda bırakılıp terkedildim. sizce istediklerimi alabilirmiyim? karar neye göre verilecek? şuan kendisi çalışmıyor. bende çalışmıyorum ve ailemin yanında kalıyorum. kendisinin bir çok yönde bana karşı olan suçu sabitlendi.

Talep ettiğiniz nafaka fazla değil. Ancak yine de hem nafaka hem de tazminatın miktarının belirlenebilmesi için tarafları sosyal ve ekonomik durumları araştırılmaktadır. Nafaka ve tazminatın miktarın belirlenmesinde diğer önemli bir husus ise "tarafların kusur durumu" dur. Verdiğiniz bilgilere bakarak bir rakam söylemek mümkün değildir.

Alıntı:
son olarak sormak istediğim dava süresi içinde sırf bana pislik olsun diye msn adreslerimi ve facebook şifremi kırıp adreslere girmemi engelledi. bende gidip suç duyurusunda bulundum. ve bununla ilgili de son bilgi suçun sabit görüldüğü ve davanın açıldığını biliyorum. sormak istediğim şey bunla ilgili kesin ceza alırmı? ilk kez yaptığı birşeyse eğer suçun erteleneceğini ceza verilmeyeceğini duydum. bu doğrumu?

Suç ve cezada orantılılık ilkesi gereğince, cezalara hükmolunmaktadır. "Suçu sabit görüldü" demişsiniz ama bir mahkeme kararı olmadan suç sabit görülmüş olmaz. Dava devam ettiğine göre, Savcılık iddianame hazırlama gereği duymuş, takipsizlik kararı vermemiş, demektir. Basit suçlarda, sanığın sabıkasının olmaması nedeniyle, tecil-para cezası veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı veril-ebil-mektedir.

Alıntı:
öylese benim bu kadar uğraşıp suç duyurusunda bulunmam sessiz kalmamam niye?

Tecil veya HAGB kararı sanık için önemli bir karardır. Belli bir süre benzer suçları işlemekten kaçınmasını sağlayacaktır. Size veya başkasına karşı kasdi bir suç işlerse, tecil kalkacak ya da hüküm açıklanacaktır.
Old 09-07-2010, 12:12   #3
Konuk

suçu sabit görüldü derken dosyayı inceledim ve benim msn adreslerime hangi saatlerde nerelerden kimlerin aracılığıyla girdiği hepsi yazıyordu. kesinleşmiş yani.. şu şehirden şu saatlerde girilmiş diye. ve bana gelen kağıtta da suç işlediği anlaşılmakta diye bir ibare vardı ona dayanarak söyledim. ve davada açıldığına göre birşeyler görülmüş bulunmuş demekki.

neyse benim istediğim kendisnin kesinlikle ceza alması! boşanma durumundayken bunu yapması hem beni sinirlendirmek için hemde birşeyler bulurum mahkemede üzerine bir iftira atarım niyetiyle yaptığını gösteriyor ve ben düşüncesini iyi biliyorum. ceza alması için mahkemede ne yapmalıyım? mağdurluğumu nasıl dile getirmeliyim? çünkü birçok siteye giriş şifrem o maillerdeydi şuan hiçbirine erişemiyorum. birde bu mahkeme için ayrıca avukat tutmam gerekirmi? boşanma davam gibi uzun sürermi? nasıl bir süreç işleyecek bunu merak ediyorum.

cevaplarınıza şimdiden teşekkürler..
Old 10-07-2010, 13:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ceza yargılamasında mağdur dilerse sadece şikayetçiyim der,dilerse davaya katılmak istediğini de söyler.Davaya katılmaya karar vermek,yargılama sırasında mağdurun konumunu güçlendirir ve olanaklarını arttırır.

Bu nedenle yargılaman ın yapıldığı mahkemeye bir dilekçe vererek barodan avukat talep ettğinizi bildirebilirsiniz.Mahkeme baroya yazı yazacak ve duruşmalarda avukatla temsil edileceksiniz.

Unutmayın,suç oluşturan bir eylem sebebi ile şikayetçi olduğunuzda veya açılan ceza davalarında mağdursanız;

HAKKINIZ VAR AVUKAT İSTEYİN !!!
Old 10-07-2010, 13:54   #5
Konuk

çok teşekkürler habibe hn. peki böyle bir davada avukat tutmam akışı değiştirebilirmi? ne gibi bi faydası olur avukatın? sonuçta boşanma davası kadar ciddi bi dava deil sanırım.
Old 10-07-2010, 14:27   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Hukuk bir uzmanlık alanıdır. Avukatlar profesyoneldir. Gerek ceza davaları gerekse boşanma davalarının da içinde olduğu hukuk davalarını önemli önemsiz diye ayıramazsınız.

Hak aramak kutsaldır. Avukatlar davalarınızın takibinde ve ispatında, eğitimlerinin getirdiği usul ve esas bilgileriyle adaletin doğrudan yana işlemesine destek olurlar.

Elbette avukat desteği almalısınız. Elbette bu hakkınızdan yararlanmalısınız. Çağ bilgi çağıdır ve önemli olan değer bilgidir.

Hak kaybına, zaman kaybına uğramamak için greeksiz yere masraf yapmamak için avukat desteğini doğrudan alınız.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi