Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Araba ve Arsaya Şerh Koydurmak

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2010, 21:17   #1
Konuk

Varsayılan Araba ve Arsaya Şerh Koydurmak

Merhabalar,
eşimle iki yıldır evliyiz. evliliğimiz süresi içinde değerli bir arsa, devremülk ve araba aldık. bunlar eşimin üzerine. bazı nedenlerden dolayı eşimin bunları benden saklı satmasını engellemek için tedbir koydurmak istiyorum ancak boşanmayı düşünmüyorum. nereye hangi evraklarla gidip bu taşınmaz mallarımıza şerh koydurabilirim?
Old 06-07-2010, 12:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Evlilik birliği içinde bulunmak ,kişisel hak ve özgürlüklern sınırlanması anlamına gelmemektedir.Eşlerin mal varlıklarını yönetmesine ancak yasaca belirlenen koşullarda sınırlama getirilebilir.

Medeni Yasa ,aile konutu,eşlerin müşterek malik oldukları taşınmazlarda diğer eşin onayını gerekli kılar.Son olarak da,hakim ailenin ekonomik varlığının korunması için tasarruf yetkisinin sınırlandıırmlası yönünde karar vermişse sınırlama getirebilir.Diğer eşin ekonomik faailyetlerinden haberdar olmak isteği,tek başına talebin kabulü için yeterli değildir.

Tasarruf yetkisinin sınırlandırılması ve diğer eşin onayına bağlı hale getirilmesi için yasa aşağıdaki düzenlemeyi yapmıştır:

Alıntı:
Tasarruf yetkisinin sınırlanması

MADDE 199.- Ailenin ekonomik varlığının korunması veya evlilik birliğinden doğan mali bir yükümlülüğün yerine getirilmesi gerektirdiği ölçüde, eşlerden birinin istemi üzerine hakim, belirleyeceği malvarlığı değerleriyle ilgili tasarrufların ancak onun rızasıyla yapılabileceğine karar verebilir.

Hakim bu durumda gerekli önlemleri alır.

Hakim, eşlerden birinin taşınmaz üzerinde tasarruf yetkisini kaldırırsa, re'sen durumun tapu kütüğüne şerhedilmesine karar verir
.

Yasal düzenlemede belirtilen koşulların varlığını ispat etmek koşulu ile bu yönde harcı ödenerek bir dava açmanız olanaklıdır.

Bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 06-07-2010, 15:26   #3
Konuk

Yasayı belirtmişsiniz ama pek anlamadım. Hangi şartlarda hangi işlemlerin yapılacağını halkın anlayacağı şekilde öz olarak açıklarsanız çok sevinirim.
Old 06-07-2010, 15:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Arabaya ve arsanın maliki eşinizdir ve mallarını istediği yönetir,isterse satar,isterse bağışlar.Evli olmak bu haklardan yararlanmasını engellemez.

Elbette bu hak sınırsız değildir.Yasada belirtilen şartların oluşması durumunda bu hak kısıtlanabilir.

Malik olan eş mallarını sorumsuzca tasarruf ediyorsa,evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerini yerine getirmiyorsa ,(örneğin evin geçimine katkı sağlamıyorsa)yani haklı sebepler varsa ; belirlenen miktar bakımından bu konuda sınırlanabilir ve tasarruf diğer eşin onayına bağlanabilir.Belirsiz bir miktar üzerinden müsadere gibi bir sınırlama kararı verilemez.

Bu konuda karar verilmesi için aile mahkemesinde dava açmak gerekir.Bu dava belirtilen miktara bağlı olarak nispi harca bağlıdır.Dava ispatlanamaz ve reddedilir ise,yargılama giderlerinden ve karşı taraf nispi vekalet ücretinden davacı yükümlü tutulur.

Dava koşullarının varlığını değerlendirmek üzere bir avukatla görüşmenizi öneriyoruz.
Old 06-07-2010, 16:27   #5
Konuk

Mahçup

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Çok net oldu
Yalnız eşimin üzerine olan bu taşınmaz malların taksidini hala ben tek başıma ödüyorum.
Old 06-07-2010, 19:22   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Yalnız eşimin üzerine olan bu taşınmaz malların taksidini hala ben tek başıma ödüyorum

Bu bilgi soruya verilen yanıtı değiştirmeyecektir.

Bu arada hatırlatalım ki,evlilik birliği içinde edinilen malların ,elde edilmesi ve bedelinin ödenmesinde diğer eşin çabaları çoğu kez belgelere ve tapudaki hakl sahipliğine yansımamaktadır.

Bu durum bir güven ilişkisi ile açıklanmaya çalışılsada bu güvenin "tesadüfen"erkekler lehine işlediği de bir gerçektir.

Hem mevcut mal varlığının korunmasında söz sahibi olmak,hem de olası bir boşanma/tasfiye davasında alacağın tahsilini güvenceye alacak biçimde taşınmazın her iki eş adına tapuda tesçili bir çok sorunu /tartışmayı da önleyecek bir bir önlem olarak düşünülmelidir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi