Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİm İle YaptiĞim SzÖleŞme Ne Kadar GeÇerlİ

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-03-2010, 17:18   #1
Konuk

Önemli EŞİm İle YaptiĞim SzÖleŞme Ne Kadar GeÇerlİ

bundan 1 yıl önce bi sorun yaşadık ve eşimle bi lkağıt imzalattım boşanmamız halinde kızımı bana bırakacağını geçen sene aldığımız evi tapusu eşimin üstüne satıp yarı parasını vereceğine ve yine beraber aldığımız bir dükkanın satıp yarısını vereceğine dair bir kağıt yazıp imzalayıp bana verdi eğer bi sorun yaşarsak bu kağıdın bi geçerliliğpi var mı acaba
Old 17-03-2010, 17:46   #2
üye8180

Sayın konuk, hukukumuzda evlilik sözleşmesi diye bir kurum bulunmamaktadır.

Mal rejimi sözleşmesi, noterde düzenleme veya onaylama şeklinde yapılır.
Old 18-03-2010, 12:41   #3
Konuk

fakat bu bir mal rejimi sözleşmesi değil boşandıktan sonra hakkımı istediğim bir sözleşme boşanma aşamasında eve tedbir kararı koydurabilirmiyim bu işlem nekadar zamanda gerçekleşir yani tedbir koymak nekadar zamanımı alır iyi bir avukat bu işlemi 2 günde haledebilir mi
eşimin boşanma aşamasında evlilik içinde 2002 yasasından sonra edinilmiş mallarımızı satmaması için
Old 19-03-2010, 21:59   #4
avukat.derviş.yıldızoğlu

Buradaki sözleşmeyi, evlilik sözleşmesi ya da mal rejimine ilişkin bir sözleşme değil de genel hükümler çerçevesinde bir sözleşme olarak ele almak daha doğru olacktır. (Ev ve dükkan açısından)
Yani gayrimenkul satış sözleşmesi olarak değerlendirilebilirse de, yasal geçerlilik şartı gerçekleşmediğinden, ancak şahsi olarak bu belgeye dayanarakm alacak davası açabilirsiniz. Mahkeme talebinizi ciddi görürse, taşınmazların kaydına tedbir koyabilir. Bu durumda tedbir koyar diye düşünüyorum.
Bir avukat tutmanızı, maddi gücünüz yoksa yaşadığınız yer barosundan ücretsiz avukat talep etmenizi öneririm.
Old 19-03-2010, 22:21   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak,

2002 yılı sonrası evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilen mülkiyeti eşiniz üzerine olan mallar üzerinde tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır.

Boşanmaya karar verilmesinin kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde bu alacağınıza ilişkin dava açmanızda yarar vardır.

Elinizdeki belge ve yukarıda açıkladığımız dava türü ile alacak hakkınıza kavuşmanız mümkündür.

Eşinizin taşınmaz malları satacağını ve aile birliği kazanımlarını yok etmeyi planladığını düşünüyorsanız eşinizin "tasarru yetkisinin kısıtlanması" için dava açabilirsiniz. Aile mahkemesinde görülecek olan davada tasarruf edilmesini istemediğiniz gayrımenkulleri belirterek, gerekli önlemlerin alınması talep edilebilir.

VELAYET : Burada önemli olan çocuğun menfaatidir. Mahkeme sizi velayeti almaya uygun görür ise velayet size bırakılacaktır. Çocuğunuzun aklen, bedenen ve ruhen korunduğu ve en iyi şekilde geliştiği ortam ve velayet sahibini mahkeme belirler. Çocuğunuz dinlenilebilecek yaşta ise, mahkemece dinlenebilir. Uzman pedagog raporu alınabilir.

Mutlaka bir avukat ile hareket ediniz. Aksi halde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

Saygılar.
Old 20-03-2010, 01:13   #6
Konuk

engin bilgileriniz için çok teşekür edrim bana çok yardımcı oldunuz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi