Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HMK'dan önce sulh hukuk mahkemesinde açılması gereken manevi tazminat davası asliye hukuk mahkemesinde açılmışsa?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-10-2011, 11:16   #1
avukat1980

Varsayılan HMK'dan önce sulh hukuk mahkemesinde açılması gereken manevi tazminat davası asliye hukuk mahkemesinde açılmışsa?

Değerli meslektaşlarım;yeni HMK yürürlüğe girmeden önce,sulh hukuk mahkemesinde açılması gereken manevi tazminat davası asliye hukuk mahkemesinde açılmış.duruşması 1 ay sonra.mahkemece yeni hmk kapsamında asliye hukuk mahkemesi görevli sulh hukuk mahkemesidir deyip görevsizlik kararı verirmi yoksa yeni hmk da zaten görevli olduğu için davaya devam eder mi?
Old 13-10-2011, 11:29   #2
Av.Barış Kılıç

Mahkemenin görevsizlik kararı veremeyeceği kanaatindeyim. Çünkü şuan yürürlükte olan mevzuata göre davanız görevli mahkemede.
Old 13-10-2011, 11:49   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Barış Kılıç
Mahkemenin görevsizlik kararı veremeyeceği kanaatindeyim. Çünkü şuan yürürlükte olan mevzuata göre davanız görevli mahkemede.

Şu an yürürlükteki mevzuat olan HMK'nun Geçici 1 inci maddesi der ki;"Bu kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz."
Old 13-10-2011, 14:08   #4
avukat1980

"Şu an yürürlükteki mevzuat olan HMK'nun Geçici 1 inci maddesi der ki;"Bu kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe görmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz."
Bu maddeden benim anladığım şu;sulh hukuk mahkemesinde açılmış olan fakat şu an asliye hukuk mahkemesinde bakılması gerekli dosyalar bakımından görevsizlik kararı verilemez...
Old 13-10-2011, 14:15   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukat1980
"Şu an yürürlükteki mevzuat olan HMK'nun Geçici 1 inci maddesi der ki;"Bu kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe görmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz."
Bu maddeden benim anladığım şu;sulh hukuk mahkemesinde açılmış olan fakat şu an asliye hukuk mahkemesinde bakılması gerekli dosyalar bakımından görevsizlik kararı verilemez...

Aynen öyle.
Old 13-10-2011, 14:17   #6
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avukat1980

Üstad bu anlamı nasıl çıkardınız ?

Davanız kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmamış mı ?

Sulh hukuk ve Asliye hukuk ayrımı görev ayrımı değil midir?

O halde, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açtığınız davada 1086 sayılı HUMK gereği görevli olan mahkeme davaya bakmaya devam edecektir. Geçici madde bunun için konulmuştur. Sizin düşünceniz doğru olsaydı, görev kamu düzenine ilişkin olup, yargılamanın her safhasında hakim tarafından nazara alınacağına göre, eski kanun zamanında sulh hukuk mahkemesinde açılmış malvarlığına ilişkin tüm davaların görev yönünden reddi gerekirdi
Old 13-10-2011, 14:18   #7
avukat1980

ancak yasadan önce sulh hukukta açılması gerekirken asliye hukuk mahkemesinde açılan davalar bakımından dosya görevsizlikle sulh hukuk mahkemesine gönderilemez.yanılıyormuyum?
Old 13-10-2011, 14:22   #8
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avukat1980
ancak yasadan önce sulh hukukta açılması gerekirken asliye hukuk mahkemesinde açılan davalar bakımından dosya görevsizlikle sulh hukuk mahkemesine gönderilemez.yanılıyormuyum?

Yanılmıyorsunuz da benim kafam karıştı

Kahve molası
Old 13-10-2011, 14:25   #9
avukat1980

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Üstad bu anlamı nasıl çıkardınız ?

Davanız kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmamış mı ?

Sulh hukuk ve Asliye hukuk ayrımı görev ayrımı değil midir?

O halde, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce açtığınız davada 1086 sayılı HUMK gereği görevli olan mahkeme davaya bakmaya devam edecektir. Geçici madde bunun için konulmuştur. Sizin düşünceniz doğru olsaydı, görev kamu düzenine ilişkin olup, yargılamanın her safhasında hakim tarafından nazara alınacağına göre, eski kanun zamanında sulh hukuk mahkemesinde açılmış malvarlığına ilişkin tüm davaların görev yönünden reddi gerekirdi

Sanırım yanlış anlaşıldım.Dava değişiklikten önce açılmış fakat görevsiz mahkemede açılmış.Ancak değişiklik ile görevli hale gelmiş.Şimdi mahkeme ben görevsizim diyerek dosyayı sulh hukuk mahkemesine gönderse sulh hukuk mahkemeside bu sefer yasa değişti ben bu davada görevli değilim diyecektir.Çünkü sulh hukuk mahkemesi bu dosyayı yeni dosya olarak ele alacaktır.Kanaatimce geçici madde şu anda sulh hukuk mahkemelerinde devam eden fakat değişiklik ile asliye hukuk mahkemesinde görülmesi gereken dosyalar bakımından getirilen bir hüküm.
Old 13-10-2011, 14:26   #10
avukat1980

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Yanılmıyorsunuz da benim kafam karıştı

Kahve molası
abi bursaya gelirsen kahveler benden olsun:
Old 13-10-2011, 14:36   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avukat1980
Sanırım yanlış anlaşıldım.Dava değişiklikten önce açılmış fakat görevsiz mahkemede açılmış.Ancak değişiklik ile görevli hale gelmiş.Şimdi mahkeme ben görevsizim diyerek dosyayı sulh hukuk mahkemesine gönderse sulh hukuk mahkemeside bu sefer yasa değişti ben bu davada görevli değilim diyecektir.Çünkü sulh hukuk mahkemesi bu dosyayı yeni dosya olarak ele alacaktır.Kanaatimce geçici madde şu anda sulh hukuk mahkemelerinde devam eden fakat değişiklik ile asliye hukuk mahkemesinde görülmesi gereken dosyalar bakımından getirilen bir hüküm.

Sanırım şöyle düşünsek, herkesin iyiliği için zorunlu olacak. Bir an için, yeni HMK'nın göreve ilişkin hükümlerini unutalım. Yani HUMK'u uygulayalım. O zaman siz sulh hukuk mahkemesinde açmanız gereken davayı, asliye hukuk mahkemesinde açtığınıza göre ne yapılacaktır? Görevsizlik kararı verilerek, dosya sulh hukuk mahkemesine gönderilecektir. HMK daha sonradan yürürlüğe girip, asliye hukuk mahkemesini görevli kılmış olsa bile, her dava açıldığı tarihteki duruma göre değerlendirilmelidir. Yeni HMK, "açılmış davalarda görev konusunda işe beni karıştırma" demiş zaten.

Olmadıysa, neskafe molası.
Old 13-10-2011, 17:04   #12
avukat1980

Hükmün gerekçesinde görevli mahkemede açılan davalar eski kanuna göre görülmeye devam edilir demiş.Bu durumda görevsizlik kararı verilipte yeni kanuna göre görevsiz mahkemeye gönderilmesinin usul ekonomisine çokta uygun olduğunu düşünmüyorum.
Old 13-10-2011, 22:05   #13
oceans17

Sayın Meslektaşlarım,

Ben sayın Ergin'in görüşünün daha yerinde olduğu kanaatindeyim. Zira HMK'nun Geçici 1 inci maddesi "Bu kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz." diyerek açık bir düzenleme getirmiştir.

Bu durumda Asliye Mahkemesi görevsizlik verecek, davacı taraf dosyanın sulh hukuk mahkemesine gönderilemesini talep ederse "bu dava yeni bir dava olmayıp, görevsiz mahkemede açılan davanın devamı olduğundan" herhangi bir çelişki de doğmayacaktır.

Saygılarımla.
Old 14-10-2011, 14:59   #14
üye38190

Çözüm

GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu Kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz.

Buradan çıkan sonuç, asliye hukuk mahkemesinin görevsizlik kararı vermesi gerekir. Davacı taraf dosyanın yetkili sulh hukuk mahkemesine gönderilmesi noktasında başvuru yapacak. Dosya sulh hukuk mahkemesinde görülecektir.Saygılarımla..
Old 15-10-2011, 00:11   #15
BALDIRAN

13 ve 14 nolu mesajlarla Aynı fikirdeyim.Bu dava yeni bir dava değildir,eski HMUK zamanında görevsiz mahkeme önünde açılmış davanın devamıdır ve Sulh Hukuk Mahkemesinde görülmelidir diye düşünüyorum.(Nasıl ki,eski HMUK zamanında doğru/görevli mahkeme olan Sulh Hk.Mah.de açılmış olsaydı, orada yargılam devam edecek idiyse.) Saygılarımla
Old 15-10-2011, 07:28   #16
Av.Ufuk Bozoğlu

Ya da bu olacak..

HUMK. Madde 7 : Diğer bir mahkeme yahut idari makam veya yargı merciinin görevine giren bir dava veya iş kendisine arz olunan mahkeme, duruşma yapmadan görevsizlik kararı verebileceği gibi davanın her safhasında kendiliğinden görevli olmadığına da karar verir.

Görev itirazı davanın her safhasında ileri sürülebilir.

Bir dava, asliye mahkemesinde hükme bağlandıktan sonra, davanın sulh mahkemesinin görevi içinde olduğu ileri sürülerek üst mahkemede itirazda bulunulamaz.

Saygılar,
Old 15-10-2011, 08:42   #17
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Alıntı:
avukat1980
Alıntı:
Değerli meslektaşlarım ;yeni HMK yürürlüğe girmeden önce, sulh hukuk mahkemesinde açılması gereken manevi tazminat davası asliye hukuk mahkemesinde açılmış. duruşması 1 ay sonra. mahkemece yeni hmk kapsamında asliye hukuk mahkemesi görevli sulh hukuk mahkemesidir deyip görevsizlik kararı verirmi yoksa yeni hmk da zaten görevli olduğu için davaya devam eder mi?

Alıntı:
Av.Suat Ergin
Alıntı:
…Yeni HMK, "açılmış davalarda görev konusunda işe beni karıştırma" demiş zaten.

İş akışı:

Yürürlük
HMK.MADDE 451- (1) Bu Kanun 1/10/2011 tarihinde yürürlüğe girer.

Dava şartları
MADDE 114- (1) Dava şartları şunlardır:
c) Mahkemenin görevli olması.

Dava şartlarının incelenmesi
MADDE 115- (1) Mahkeme, dava şartlarının mevcut olup olmadığını, davanın her aşamasında kendiliğinden araştırır. Taraflar da dava şartı noksanlığını her zaman ileri sürebilirler.

HMK.GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu Kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz.

Alıntı:
av-ufuk
Alıntı:
HUMK. Madde 7 : Diğer bir mahkeme yahut idari makam veya yargı merciinin görevine giren bir dava veya iş kendisine arz olunan mahkeme, duruşma yapmadan görevsizlik kararı verebileceği gibi davanın her safhasında kendiliğinden görevli olmadığına da karar verir.

DEĞERLENDİRME:
Görevsizlik kararı; onu veren mahkemenin nihai kararıdır ve fakat; görevsizlik sebebiyle davanın bir mahkemeden ötekine gönderilmesi halinde dava bitmiş ve reddedilmiş değildir;

HMK.'dan önce Asliye Hukukta açılmış olan dava hakkında 1086’ya göre Görevsizlik kararı verilecek, davaya Sulh Hukuk mahkemesinde devam edilecek,
HMK:Geçici m.1 kapsamı dışındaki hususlarda HMK. uygulanacaktır.

Saygılarımla
Old 15-10-2011, 08:58   #18
halit pamuk

Usul Hukukunda derhal Uygulam ilkesi geçerlidir. Ancak kanun koyucu, görevsizlik kararı verilmesi davaları gereksiz yere uzatacağı gerekçesiyle geçiçi 1 ile istisna getirmiş. Şimdi kanunun amacı düşünüldüğünde Asliye Hukuk Mhakemesi GÖREVSİZLİK kararı veremez.

Geçiçi 1 in gerekçesi:

"Yargılama usulüne ilişkin hükümlerin derhal yürürlüğe girmesi ve uygulanması esastır. Bu kural, yeni düzenlemeler yürürlüğe girdiği sırada derdest bulunan davalar hakkında da uygulanacaktır.

Ancak, kural bu olmakla birlikte kanun koyucu derhal yürürlüğe girme esasına istisnalar da getirebilir. Bu çerçevede, göreve ilişkin hükümlerin derhal yürürlüğe girmesi, uygulamada birçok dava hakkında görevsizlik kararı verilmesini gerektireceğinden, görevle ilgili hükümlerin uygulanması bakımından istisna getirilmesinin uygun olacağı düşünülmüştür. Göreve ilişkin hükümlerin kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte derhal uygulanması, davanın esasına girmiş ve dosyayı belli bir aşamaya getirmiş mahkemenin görevsizlik kararı verme zorunluluğunu gerektirecek ve bu durum yargılamanın gereksiz yere uzamasına sebebiyet verecektir. Uygulamada yaşanabilecek bu tür gereksiz zaman kayıplarının önüne geçilebilmesi bakımından, Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılan davaların o tarihte görevli olan mahkemelerce bakılmasına devam edilmesi yönünde bir düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemenin usul ekonomisi bakımından işin niteliğine daha uygun olduğu değerlendirilmiştir. "
Old 15-10-2011, 09:04   #19
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av.Adnan Koray

Alıntı:
...Kanunun yürürlüğe girmesinden önce açılan davaların o tarihte görevli olan mahkemelerce bakılmasına devam edilmesi yönünde bir düzenleme yapılmıştır.

Sayın Koray,

Dava "o tarihte görevli olan " mahkemede açılmamış ki!
Old 15-10-2011, 09:16   #20
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Koray,

Dava "o tarihte görevli olan " mahkemede açılmamış ki!

Herhalde demek istediğimi anlamadınız.

Benim dediğim şey,

1) Usul hukukunda derhal uygulma ilkesi gereği görevli mahkeme görevsiz olmuşsa davalar görevli mahkemeye gönderilir.

2) Kanun koyucu buna istisna getirerek görevsiz mahkemede (Dava açıldığı tarihteki görevli mahkemede) görülmeye devam edeceğine hükmetmiştir.

3) Bundaki amaç davaların uzamasını engelemektir.

4) Ben de diyorum ki, eğer derhal uygulma ilkesi uygulansaydı dava açıldığında görevsiz olan ama yeni kanunla görevli olan mahkeme görevsizlik kararı vermeyecekti. Şimdi bu istisna nedeniyle,görevsizlik kararı verilirse, istisnanın getirdiği amaca aykırı olmuş olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi