Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiraya veren, kiralananı kira sözleşmesinde belirtilen amaçla kullanması için kiracının kullanımına hazır bulundurmak zorunda mıdır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-07-2013, 12:28   #1
msgstr

Varsayılan Kiraya veren, kiralananı kira sözleşmesinde belirtilen amaçla kullanması için kiracının kullanımına hazır bulundurmak zorunda mıdır?

Sevgili arkadaşlar,
Müvekkilimizin bir apartman altında kiraya verdiği büyükçe bir depo benzeri iş yeri var. Burayı Kablo üretiminde bulunmak üzere bir şirkete kiraya veriyor. Ancak geçen zaman içerisinde apartman sakinleri rahatsız oluyorlar ve iş yerinin buradan çıkmasını istiyorlar. Bundan dolayı da söz konusu şirket kira sözleşmesi bitmeden kiralanandan çıkıyor.
Bundan sonra müvekkilimiz gelip de kira sözleşmesini ihlal etti dediğine, icra takibi başlatıyoruz ve söz konusu borçlu şirket kiralananda kaldığı zamanların parasını ödedi ve geri kalanına itiraz etti ve itirazında da "KİRAYA VEREN KİRALANANI KİRA SÖZLEŞMESİNDE BELİRTİLEN AMAÇLA KULLANMASI İÇİN KİRACININ KULLANIMINA HAZIR BULUNDURMAK ZORUNDADIR." yani sen bana bunu kiralarken önceden apartman sakinlerine sorup, onay alıp ondan sonra beni buraya kiracı olarak alacaktın diyor. Ama burada şöyle bir soru sorulması gerekmez mi: Tamam hadi ben sormadım veya akıl edemedim, peki sen neden önceden apartman sakinlerinden izin alınmaksızın burayı kiraladın?
Bu konuda bir karmaşa içerisindeyiz. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan varsa Yargıtay Kararı, yoksa kendi görüş ve düşüncelerini bekliyorum.

Sevgilerle...
Old 04-07-2013, 10:55   #2
avsonerengin

Mahkeme kararı ile oradan çıkmadıktan sonra kiracı kiradan mesul olur.Ancak bu sorumluluk g.menkulü kiralayan kişinin bu yeri ne kadar makul sürede kiraya verecekse bu makul süre için sorumluluğu vardır.Aksi halde kiralayanın kötüniyetli olarak bu yeri kiraya vermemesi halinde sorumlu olmaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi