Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Murisin adına olan hacizleri mirasçısı tek başına kaldırabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2011, 13:01   #1
advokat34

Varsayılan Murisin adına olan hacizleri mirasçısı tek başına kaldırabilir mi?

Tüm meslektaşlarıma merhaba.
Müvekkil, muris babası adına olan hacizleri, düşen dosyalardan tek başına talep edip kaldırılabilir mi? Yoksa tüm mirasçıların vekaleti gerekir mi? Mirasçılar ayrı yerdeler ve tümünden vekalet temin etme imkanı bulunmadığından, muris adına olan tapulardaki haczi düşmüş dosyalardan müvekkil kaldırabilir mi? Bu konudaki görüşlerinizi ve varsa örnek karar paylaşırsanız memnun olurum Saygılar...
Old 08-12-2011, 14:27   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan advokat34
Tüm meslektaşlarıma merhaba.
Müvekkil, muris babası adına olan hacizleri, düşen dosyalardan tek başına talep edip kaldırılabilir mi? Yoksa tüm mirasçıların vekaleti gerekir mi? Mirasçılar ayrı yerdeler ve tümünden vekalet temin etme imkanı bulunmadığından, muris adına olan tapulardaki haczi düşmüş dosyalardan müvekkil kaldırabilir mi? Bu konudaki görüşlerinizi ve varsa örnek karar paylaşırsanız memnun olurum Saygılar...

İcra dosyasında borçlu muris ise, hacizlerin kaldırılmasını talep edebilmeniz için mirasçılık belgesi ve tüm mirasçıların vekaletnamesi gerekir.
Old 08-12-2011, 16:08   #3
üye26959

tüm mirasçıların talebi gerekir sayın meslektaşım
Old 08-12-2011, 16:17   #4
Av.Ferda Perihan Kutluğ

Sayın Mustafa Bey'e katılmıyorum sadece bir mirasçının başvurusu ile de hacizler kaldırılabilir
Old 08-12-2011, 18:54   #5
advokat34

Tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.
Old 28-01-2012, 18:09   #6
av_ispir

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Perihan Kutluğ
Sayın Mustafa Bey'e katılmıyorum sadece bir mirasçının başvurusu ile de hacizler kaldırılabilir

Esasında mecburi dava arkadaşlığı bulunsa da yapılacak işlemin mahiyetine bağlı. Düşmüş icra dosyasında aslında hiçbir işlem yapmadan haczin kendiliğinden kalkması gerekir diye düşünüyorum. Bu sebeple icra müdürlüğüne tek mirascının öncelikle haricen bir başvuru yapması dosya hakkında bilgilendirme yapması aksi halde işlem tesis ederek işlemin şikayeti yoluna gitmesi gerekmektedir. Burada da size katılıyor tek bir mirascının bunu yapabileceğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi