Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay kararının tam metnini arıyorum.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-02-2013, 11:56   #1
av.tgb

Varsayılan Yargıtay kararının tam metnini arıyorum.

İçtihat programımdaki bir sorun nedeniyle 5 H.D.nin 2005/12721 E. sayılı kararının tam metnini göremiyorum. Yardımcı olabilecek arkadaşlara çok teşekkür ederim. Hepinize kolay gelsin.
Old 01-02-2013, 12:05   #2
Semender33

Y5HD Esas : 2005/12721 Karar : 2005/12801 Tarih : 29.11.2005 ÖLÜ OLAN TAPU MALİKİ ( Mirasçısının Davaya Dahil Edilmesi - Kamulaştırılan Taşınmazın Bedelinin Tespiti )
KAMULAŞTIRILAN TAŞINMAZIN BEDELİNİN TESPİTİ ( Ölü Tapu Maliki Mirasçısının Davaya Dahil Edilmesi )
TARAF TEŞKİLİ ( Kamulaştırılan Taşınmazın Bedelinin Tespiti - Ölü Tapu Maliki Mirasçısının Davaya Dahil Edilmesi ) 2942 Sa.Ka.10

Dava, kamulaştırılan taşınmazın bedelinin tesbiti ile idare adına tescili istemine ilişkindir. Davada sıfatı bulunmayan Osman Altın hakkında açılan davanın husumet yönünden reddi ile ölü tapu maliki Sabit Mehiç mirasçısı Asiye Altın`ın davalı sıfatıyla davaya dahil edilmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerekir. DAVA VE KARAR:
Taraflar arasındaki kamulaştırma bedelinin tesbiti ve tescili davasının kabulüne dair verilen yukarıda tarih ve numaraları yazılı hükmün Yargıtay`ca incelenmesi taraf vekillerince verilen dilekçelerle istenilmiş, davalılar vekili tarafından da duruşma isteminde bulunulmuş olmakla duruşma için belirlenen 16.03.2004 günü temyiz eden davacı idare vekili avukat ile temyiz eden davalılar vekiline usulüne göre çağrı kağıdı gönderilmesine rağmen gelmediklerinden incelemenin evrak üzerinde yapılmasına karar verilerek temyiz isteminin süresinde olduğu görülüp dosyadaki kÖğıtlar okunup iş anlaşıldıktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü: YARGITAY 5. HUKUK DAİRESİ KARARI: Dava, 4650 sayılı Kanunla değişik 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 10. maddesi uyarınca kamulaştırılan taşınmazın bedelinin tesbiti ile davacı idare adına tescili istemine ilişkindir.

Mahkemece, davanın kabulüne karar verilmiş, hüküm taraf vekillerince temyiz edilmiştir.

Taşınmaz ölü Sabit Mehiç adına tapuda kayıtlıdır. Veraset ilamına göre mirasçılar arasında bulunan kızı Asiye Altın`ın davalı olarak gösterilmesi gerekirken, Asiye Altın`ın eşi Osman Altın`ın dava dilekçesinde paydaş olarak gösterildiği ve davalı Osman Altın lehine bedeli tesbit edildiği anlaşılmaktadır. Bu nedenle, davada sıfatı bulunmayan Osman Altın hakkında açılan davanın husumet yönünden reddi ile ölü tapu maliki Sabit Mehiç mirasçısı Asiye Altın`ın davalı sıfatıyla davaya dahil edilmesi ve sonucuna göre karar verilmesi gerektiği gözetilmeden eksik inceleme ile taraf tesbiti tamamlanmadan hüküm kurulması, SONUÇ:
Davacı idare vekilinin temyiz itirazları yerinde olduğundan hükmün açıklanan nedenlerle ( BOZULMASINA ), oybirliği ile karar verildi. Y5HD 29.11.2005 E.2005/12721 - K.2005/12801
____________ oOo ____________

www.kazancihukuk.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi