Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölüm Aylığının Geri Alınması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-07-2010, 16:52   #1
bonnie

Varsayılan Ölüm Aylığının Geri Alınması

Merhaba sayın meslektaşlarıım.
Müvekkilin eşi 4 yıl önce ölmüş. 4 yıldır eşi sebebi ile ölüm aylığı alıyor. Ama 10 yıldır da bir işyerinde sigortasız olarak çalıştırılıyor.
Müvekkil bu işyerinden çıkarılıyor ve çıkarılırken yasal hakları ödenmiyor ve işveren,müvekkilime, dava açması halinde kendisini ssk ya şikayet edeceğini, eşinden aldığı ölüm aylığının kesileceği ve 4 yıldır almış olduğu aylıkları da cezalı olarak ssk ya geri ödemek zorunda olduğunu söylüyor.
Ölüm aylığının tekrar evlenme sebebi ile kesileceğini biliyorum. Kanunda ayrı bir hüküm var mı bilmiyorum, bulamadım da, sizce yukarıda anlattığım sebeple müvekkil aylıkları geri ödemek zorunda kalır mı?
Teşekkürler.
Old 07-07-2010, 17:05   #2
Av. Taner BAŞ

Bağ-Kur Sigorta Yardımları İşlemleri Yönetmeliği

Ölüm aylığının kesilmesi

Madde 26 Ölüm aylığı aşağıdaki şartlarda kesilir:
a) Sigortalının dul eşi evlenirse aylığı kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan evlenme son bulunca aylık yeniden bağlanır. Sonraki eşinden de aylık almaya hak kazanan dul eşe bu aylıklardan fazla olan ödenir.
b) Sigortalının kız çocuklarına bağlanan aylıklar, bu Kanun ile diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalışmaya başladıkları veya evlendikleri tarihi takip eden aylık ödeme tarihinden itibaren kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan nedenlerin ortadan kalkması halinde bu tarihi takip eden aylık ödeme tarihinden başlanarak yeniden aylık bağlanır. Ancak evliliğin son bulması ile kocasından da aylık almaya hak kazanan kız çocuklarına bu aylıklardan fazla olanı ödenir.
c) Sigortalının erkek çocuklarına bağlanan aylıklar, çocuğun 18 yaşını veya 1479 sayılıKanun ile diğer sosyal güvenlik kanunları kapsamında çalışmamaları şartıyla, orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını dolduracağı tarihe kadar devam eder. Bu yaşları doldurdukları tarihte çalışamayacak durumda malül olan erkek çocuklarının aylıklarının ödenmesine devam edilir.
Old 08-07-2010, 15:57   #3
hukkuk

Alıntı:
Yazan bonnie
Merhaba sayın meslektaşlarıım.
Müvekkilin eşi 4 yıl önce ölmüş. 4 yıldır eşi sebebi ile ölüm aylığı alıyor. Ama 10 yıldır da bir işyerinde sigortasız olarak çalıştırılıyor.
Müvekkil bu işyerinden çıkarılıyor ve çıkarılırken yasal hakları ödenmiyor ve işveren,müvekkilime, dava açması halinde kendisini ssk ya şikayet edeceğini, eşinden aldığı ölüm aylığının kesileceği ve 4 yıldır almış olduğu aylıkları da cezalı olarak ssk ya geri ödemek zorunda olduğunu söylüyor.
Ölüm aylığının tekrar evlenme sebebi ile kesileceğini biliyorum. Kanunda ayrı bir hüküm var mı bilmiyorum, bulamadım da, sizce yukarıda anlattığım sebeple müvekkil aylıkları geri ödemek zorunda kalır mı?
Teşekkürler.

peki sormak istiyorum ben: işveren işçiyi "seni sskya şikayet ederim" derken kendisinin sigortasız işçi çalıştırdığı için sskya herhangi bir şikayette sorumlu olacağını nasıl olur da gözardı eder?

Ayrıca işveren işçi hakkındaki iddialarını nasıl kanıtlayacaktır? işçinin ölüm aylığı aldığı sırada çalıştığını ancak sigorta kayıtlarıyla kanıtlayabilir. hem sigorta yapmayıp, insanların insanca yaşama haklarını elinden alıp hem de nasıl kendi yarattığı durumla işçiyi tehdit ediyor?????
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi