Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dayanaklı tüketim mallarındaki arıza nedeniyle çıkan yangın ve tazminat!...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-09-2007, 19:47   #1
Av.Bülent AKÇADAĞ

Karar Dayanaklı tüketim mallarındaki arıza nedeniyle çıkan yangın ve tazminat!...

Sevgili Meslektaşlarım,

Müvekkile ait evin yatak odasına takılan X marka Klimadaki bir parçanın kısa devre yapması neticesinde çıkan yangında klimanın olduğu oda tamamen yanıyor.

Olaydan sonra Sulh Hukuk mahkemesi aracılığıyla tespit istedik. Tespite katılan bilirkişi de "X marka klimanın içinde bulunan L parçasının kısa devre yapması neticesinde bu yangının çıktığı" yönünde rapor hazırladı. aynı yönde bir başka raporda yangını söndürmek için gelen itfaiye ekiplerince "X marka klimanın kısa devre yapması neticesinde bu yangının çıktığı kanaatine varılmıştır" diye rapor düzenlenmiştir.

Şimdi X marka klimanın genel disbritörü ile Y ilinde klimayı satan firmaya tazminat davası açacağım, (umarım taraflarda bir yanlışlığım yoktur )
Anlattığım Bu konu hakkında elinde Yargıtay kararı olan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa sevinirim, en azından dava dilekçemde nelere dikkat etmem gerektiği hususunda faydası olur diye düşünüyorum. şimdiden Teşekkürler, Saygılarımla...
Old 20-09-2007, 10:02   #2
Av.Hilmi Sormazoğlu

Varsayılan Klima

Sayın meslektaşım,
Söz konusu olay ile ilgili birebir örtüşen bir davam oldu. Aynı şekilde klimadan kaynaklanan bir arızadan dolayı müvekkilime ait evde yangın çıktı. Sulh Hukuk Mahkemesinden tespit yaptırdık inşaat mühendisi bilirkişi zararı tespit etti,makine mühendisi bilirkişisi de yangının çıkış sebebini...
Olaya ilişkin bir yargıtay kararı bulamamıştım bulmak da zor sanırım. Fakat olayın özelliği ve yaptırmış olduğunuz tespit önemli bir avantaj. Ben de söz konusu davamı hemen açtım fakat ben o günkü durum nedeniyle sadece genel distribütöre davamı yönelttim. Dava dilekçemin tebliğinden sonra firma vekili beni aradı ve anlaşma yolu önerdi, biz de anlaştık .
Sayın meslektaşım iyi hazırlanmış bir dava dilekçesiyle başlangıcı yapabilirsiniz,tabiki yargıtay kararı olsa sağlam olurdu fakat olmasa da hakkını verdiğiniz takdirde davayı kazanacağınızı düşünüyorum. Yine de diğer meslektaşlarımın bulmaları halinde sunacakları yargıtay kararlarını ben de merakla bekliyor olacağım.
Old 21-09-2007, 09:19   #3
TRINITY

Sayın AKÇADAĞ,
4077 sayılı kanuna göre malın ayıplı çıkmasından dolayı satıcı, üretici firma ve distribütör yani dağıtıcı firma müşterek müteselsil sorumlu. Bu durumda her üçüne birden dava açın ve yapılacak bilirkişi incelemeleri doğrultusunda lehinize karar çıkarsa davayı kazanma olasılığınız çok yüksek. Üretici firma önemli bir markaysa aleyhe karar çıkarmama adına Hilmi beyin dediği gibi genellikle anlaşma yoluna gidiyorlar.

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi