Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Mahkemesinde Cevap Süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2009, 14:09   #1
nobel81

Varsayılan İş Mahkemesinde Cevap Süresi

İş hukukunda ; sözlü usul geçerli olduğundan ; dava dilekçesine cevap süresi bakımından hukuk mahkemelerindeki gibi 10 gün vb. bir süre var mı ?
Old 29-01-2009, 15:49   #2
alp213128

Varsayılan Merhaba meslektaşım

İş mahkemelerinde sözlü yargılama usulü uygulandığı için,DİLEKÇELERİN TEATİSİ AŞAMASI YOKTUR;davalı,yanıtlarını en geç ilk duruşmada verir.İlk itirazlar da ilk duruşmada,esasa cevap vermeden hep birlikte ileri sürülmelidir.Kolay gelsinin.Başarılar...
Old 29-01-2009, 19:37   #3
Adli Tip

Sayın alp213128'in de belirttiği gibi İş Mahkemelerinde sözlü yargılama usulü uygulanmaktadır. Ancak işe iade davalarının "seri yargılama usulünde" görüldüğünü de bilgilerinize sunarım.

Saygılar
Old 30-01-2009, 04:09   #4
alp213128

Sayın Adli Tıp,işe iade davasında seri yargılama usulü uygulandığını bilmiyordum,bilgisayarımda sorun var,site tanımıyor ve bu yüzden teşekkürümü böyle yapabiliyorum, teşekkür ederim paylaşımınız için.Saygılar...
Old 04-02-2009, 17:00   #5
Av.Bülent Özkan

Adli Tıp arkadaşımızın belirttiği gibi işe iade davalarında seri muhakeme usulü caridir. Bu da HUMK'un 505. maddesine göre davaya cevap süresinin 7 gün olduğu, cevap dilekçesinden sonraki teatide verilecek karşılık dilekçeler açısından ise tebliğden itibaren 5 günlük süre olduğu anlamına gelir...

Saygılarımla...
Old 02-04-2010, 14:58   #6
mantis

Alıntı:
Yazan alp213128
İş mahkemelerinde sözlü yargılama usulü uygulandığı için,DİLEKÇELERİN TEATİSİ AŞAMASI YOKTUR;davalı,yanıtlarını en geç ilk duruşmada verir.İlk itirazlar da ilk duruşmada,esasa cevap vermeden hep birlikte ileri sürülmelidir.Kolay gelsinin.Başarılar...

Peki bu açık hükme rağmen, hakimin tensip zaptında tebliğden itibaren 10 günlük süre öngörmesine bağlanacak sonuç ne olabilir?

Kanunun tarafa tanıdığı sürenin hakim tasarrufuyla ve davalı tarafın aleyhine olarak kısaltılmasının mümkün olamayacağı kanaatindeyim. Ancak,
10 günlük süre geçtikten ve fakat ilk duruşmadan evvel ilk itirazlarını ve cevaplarını bildiren bir davalının savunmanın genişletildiği itirazı ile karşılaştığını varsayalım. Bu durumda nihai hükümle beraber temyiz etmekten başka ne yapılabilir?
Old 02-04-2010, 16:56   #7
Levent Cirit

Sayın Mantis, 10 günlük süre burada kesin süre niteliğinde olamayacağından sizin açınızdan birşey değişmeyeceği kanaatindeyim. Ama siz yine de temyiz aşamasında dilekçenizin okunmaması riskine karşın 10 gün içinde cevap layihanızı sunun derim
Old 02-04-2010, 22:01   #8
Av. Hüsamettin Dinçer

özellikle işe iade davaları yönünden, cevap süresinin duruşma gününe kadar uzatılması için başvuru yapmanızı tavsiye ediyorum. İş Mahkemeleri arasında tam bir eşgüdüm olmasa da çoğu mahkeme uzatma kararı vermektedir. Aksi durumda yedi günlük süre geçtiği bu sebeple seri muhakeme sebebiyle ilk itirazların ileri sürülemeyeceği gibi süprizlerle karşılaşabilirsiniz.
Old 23-08-2011, 10:00   #9
peling

Soru cevaba cevap dilekçesi süreye tabi mi?

İş mahkemesinde davacı tarafa hakim 20 gün cevap süresi vermiş davalı olan şahsım ile ilgili herhangi bir ara karar kurmamıştı. Davacı cevap dilekçesini tebliğ ettirmiş duruşmaya ise 3 ay var. Cevaba cevap dilekçesi yazacağım ancak herhangi bir süreye tabi mi HUMK ve İş Hukuku kitaplarına baktım forumları da dolaştım bulamadım.. Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 23-08-2011, 10:03   #10
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan peling
İş mahkemesinde davacı tarafa hakim 20 gün cevap süresi vermiş davalı olan şahsım ile ilgili herhangi bir ara karar kurmamıştı. Davacı cevap dilekçesini tebliğ ettirmiş duruşmaya ise 3 ay var. Cevaba cevap dilekçesi yazacağım ancak herhangi bir süreye tabi mi HUMK ve İş Hukuku kitaplarına baktım forumları da dolaştım bulamadım.. Yardımlarınız için teşekkürler.

Hayir herhangi bir sureye tabii degildir ve cevap dilekcenizi en gec ilk oturuma kadar yani ilk durusmaya kadar verebilirsiniz.
Old 23-08-2011, 10:06   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan peling

Sayın peling,

Duruşma gününe kadar verebilirsiniz. Esasen iş mahkemelerinde sözlü yargılama usulü uygulanır. Yazılı usuldeki gibi bir dilekçeler teatisi öngörülmediğinden "yazılı beyanınızı" duruşma gününe kadar (ve hatta duruşmada) verebilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 23-08-2011, 10:08   #12
peling

Alıntı:
Yazan Canavar Avukat
Hayir herhangi bir sureye tabii degildir ve cevap dilekcenizi en gec ilk oturuma kadar yani ilk durusmaya kadar verebilirsiniz.

Sn. Canavar Avukat burada ilk oturumdan kastınız (somut olayda 3. celse olacak) tebellüğü takiben ki ilk duruşmadır değil mi? Çünkü bu benim de karşı taraf gibi ikinci dilekçem olacak.
Old 23-08-2011, 10:14   #13
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan peling
Sn. Canavar Avukat burada ilk oturumdan kastınız (somut olayda 3. celse olacak) tebellüğü takiben ki ilk duruşmadır değil mi? Çünkü bu benim de karşı taraf gibi ikinci dilekçem olacak.

Evet pardon, ben de bunu demek istedim, yani oturuma kadar verebilirsiniz, sozlu yargilama usulune dayandigi icin sureye tabii olmamaktadir. Ama yine de benim sahsi fikrim ve kanaatim erkenden gereken islemleri tamamlayarak ongordugunuz sure zarfi icerisinde durusma gunune kadar birakmaksizin kalemine goturup dilekceyi sunmanizdir. En azindan iciniz rahat etmis olur.

Ek bilgi:

İş Mahkemesi Süreleri

İş Mahkemeleri’nde görülen davalara ilişkin CEVAP, TEMYİZ ve KARAR DÜZELTME SÜRELERİ :
a- İş Mahkemesi İlk İtiraz süresi: ilk itirazlar ilk oturuma kadar verilebilir
b- Iş mahkemesi dava Cevap Süresi: ilk oturuma kadar cevap verilebilir
c- Iş mahkemesi Temyiz Süresi: 8 Gün (tefhimden itibaren)
d- İş mahkemeleri Karar Düzeltme Süresi: 15 Gün(Hmuk 440)
Old 02-01-2012, 12:40   #14
Engin YILMAZ

Artık hizmete ilişkin davalar HMK 316. uyarınca basit yargılama usulünde görüleceği için cevap süresi HMK 317 uyarınca 2 haftadır.
Old 02-01-2012, 14:05   #15
GÜLSÜM ÖNAL

6100 Sayılı yasa ile Sözlü yargılama ve Seri Yargılama usulü kaldırılmış olup, İş mahkemeleri de basit yargılama usulüne tabi olacaktır...
Old 27-03-2013, 11:27   #16
judge_baha

anladığım kadarıyla iş mahkemesinde basit usul uygulanıp cevaba cevap yoktur.peki keşif talep edilmedi ise duruşma öncesi sonradan keşif talep edilir mi?yasal süresi var mıdır?
Old 25-03-2014, 13:36   #17
txyz

Davacı taraf iş davasında usulde olmamasına rağmen cevaba cevap dilekçesi vermiş, bize tebliğ edilemediği için de bu hususlara ilişkin beyanda bulunamadık. Gerçi duruşmada beyanda bulunabiliriz veya biz de usulde olmamasına rağmen ikinci cevap dilekçesi verebiliriz. Ancak bu tutum bana etik gelmiyor. Sizin bu konuda görüşünüz nedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi