Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davalılardan birine tebligat yapılmadan ilamın kesinleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2009, 14:17   #1
Av_Burcu

Varsayılan Davalılardan birine tebligat yapılmadan ilamın kesinleşmesi

Selamlar;

Tapu iptal ve tescil davasında davalılardan biri için açılan davamız reddedildi. Ancak davalı aynı zaman hükümlü olduğundan ve kendisine henüz bir vasi de atanmamış olduğundan ona tebligat yapamıyoruz. diğer davalı ise tebliği aldığı halde temyiz etmediği için karar aslında bizim açımızdan kesinleşmiş durumda. bir an önce tapuda işlemleri yapmak istiyoruz. acaba bu şekilde davayı temyiz etmeye menfaati olmayan ve yargı gideri ile avukatlık ücretinden sorumlu olmayacak davalı açısından da muhakkak tebligatı beklemek zorunda mıyız? başka bir çözüm yok mudur? çünkü vasi davasının duruşması eylül ayına kalmış malesef

iyi çalışmalar
Av. Burcu
Old 27-05-2009, 14:33   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
Selamlar;

Tapu iptal ve tescil davasında davalılardan biri için açılan davamız reddedildi. Ancak davalı aynı zaman hükümlü olduğundan ve kendisine henüz bir vasi de atanmamış olduğundan ona tebligat yapamıyoruz. diğer davalı ise tebliği aldığı halde temyiz etmediği için karar aslında bizim açımızdan kesinleşmiş durumda. bir an önce tapuda işlemleri yapmak istiyoruz. acaba bu şekilde davayı temyiz etmeye menfaati olmayan ve yargı gideri ile avukatlık ücretinden sorumlu olmayacak davalı açısından da muhakkak tebligatı beklemek zorunda mıyız? başka bir çözüm yok mudur? çünkü vasi davasının duruşması eylül ayına kalmış malesef

iyi çalışmalar
Av. Burcu

Reddedilen bir tapu iptal ve tescil davasındaki ilama dayalı olarak tapuda ne gibi bir işlem yaptıracaksınız?
Old 27-05-2009, 14:37   #3
Av_Burcu

davamız davalılardan biri için husumet sebebiyle reddedildi. cunku rapuda o davalının ismi görünmüyordu.
Old 27-05-2009, 14:48   #4
Av.Cengiz Aladağ

Genel olarak kararın kesinleşmesi için her iki davalıya da tebliğ edilmesi ve temyiz edilmemesi şarttır. Ama ben reddedilen bu davanın ilamı ile tapuda ne gibi bir işlem yapmak istediğinizi anlamadım.
Old 27-05-2009, 14:52   #5
Av_Burcu

Aslında burada benim sormak istedigim şu; bir davalı hakkında husumetten red oldu ise sonrasında ilamın kesinleşmesi için yine de tebliğ edilmesi ve temyiz etmemesi şart mıdır? çünkü temyizde hukuki menfaati yoktur diyerek tebliğ ettirmeden kesinleştirmek istiyorum kararı.
Old 27-05-2009, 15:05   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
Aslında burada benim sormak istedigim şu; bir davalı hakkında husumetten red oldu ise sonrasında ilamın kesinleşmesi için yine de tebliğ edilmesi ve temyiz etmemesi şart mıdır? çünkü temyizde hukuki menfaati yoktur diyerek tebliğ ettirmeden kesinleştirmek istiyorum kararı.

Temyizde hukuki menfaati olmadığını nereden bildiniz.
Old 27-05-2009, 15:07   #7
Av_Burcu

çünkü dava onun lehine olarak reddedildi. diğer davalı açısından kabul edildi. temyizde ne gibi bir hukuki menfaati olabilir ki istediği sonucu elde etti.
Old 27-05-2009, 15:08   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
çünkü dava onun lehine olarak reddedildi. diğer davalı açısından kabul edildi. temyizde ne gibi bir hukuki menfaati olabilir ki istediği sonucu elde etti.

Misal, vekalet ücreti bakımından temyiz edemez mi?
Old 27-05-2009, 15:13   #9
Av_Burcu

vekalet ücretimizi o ödemeyecek. dava onun açısından reddedildiği için sorumlu da değil. neden temyiz etsin ki?
Old 27-05-2009, 15:16   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
vekalet ücretimizi o ödemeyecek. dava onun açısından reddedildiği için sorumlu da değil. neden temyiz etsin ki?

Dava red edilince, davalı yararına vekalet ücreti ödenmesine karar verilmiyor mu? Neden hep olaya bulunduğunuz yerden bakıyorsunuz, karşı tarafa geçip bakmayı deneseniz.
Old 27-05-2009, 15:20   #11
Av_Burcu

yok ona da bakıyorum merak etmeyin. kendisini vekille temsil ettirmedi. öyle bir vekalet ücreti de yok.
Old 27-05-2009, 15:21   #12
AV ŞEYDA

Sorunuza cevap vermek isterim. Kararı davalı sıfatı ile gösterdiğiniz her kişiye tebliğ ettirmeksizin kesinleştiremezsiniz.
Old 27-05-2009, 15:25   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
yok ona da bakıyorum merak etmeyin. kendisini vekille temsil ettirmedi. öyle bir vekalet ücreti de yok.

Peki sizin bildiğiniz bu bilgiyi, kanunkoyucu önceden bilebilir miydi?
Old 27-05-2009, 15:27   #14
Av_Burcu

Yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim. zaten bu bilgileri ben de biliyorum ama yine de başka bir çözüm yolu var mıdır diye sizinle paylaşmak istedim. çünkü eylül duruşmasından sonra bir vasi atanırsa biz de tebliğ ettirirsek o da temyiz etmezse kesinleşicek.

ben de işlemi çabuklaştırmak istedim açıkcası hem vekalet ücreti çok yüksek tahsil etmek istiyorum hem de bir an önce işlemleri yapıp müvekkillerimi de kurtarmak istiyorum çok yaşlılar çünkü.

yine de sağolun...
Old 27-05-2009, 15:32   #15
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av_Burcu
Yardımlarınız için ayrıca teşekkür ederim. zaten bu bilgileri ben de biliyorum .

Boşuna yazdık yani. Keşke bunu soru mesajınız da dahil 7 mesaj yazmadan önce yazsaydınız.
Old 27-05-2009, 15:51   #16
Av_Burcu

Sayın meslektaşım niye öyle düşündünüz? yine de bilgilerimizi tartışmış olduk fena olmadı. ayrıca tahmin eder misiniz ki ilamın tebligat yapılmadan kesinleşmeyeceğini bilmeyen bi hukukçu olsun?

Amacım; eylülde vasi atanmasına kadar beklemeden davaya çözüm bulabilmekti. tebliğ edilmeden kesinleşme olmaz diyerek kestirip atmak istemedim. mesleğin başında her durum ince ince araştırılıyor. siz de yaşamışsınızdır insan bildiklerinin haricinde bir çıkış yolu vardır diye emin olamıyor.
ayrıca biraz önce araştırırken gördüm ki; davalı ilerde bu konuda hakkında başka davalar açılabilir düşüncesiyle husumetten değil esastan reddedilmesi gerekirdi diyerek temyiz etme imkanına sahipmiş. mesela bunu öğrendim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi