Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nişandan ayrılma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2010, 00:36   #1
Konuksudamlacan

Varsayılan nişandan ayrılma

merhabalar
10aylık nişanlıyım nişanlımla 1.5yıla yakındır birlikte yaşıyoruz ve herkes bunu biliyor ayrıca dini nikah da yapıldı
ben öğretmenim gurbette tek başıma yım şimdi nişanlım hiçbir sebep yokken nikahtan vazgeçiyor evlenmeye yanaşmıuyor ayrılmak istemiyor ama ben bu şartlarda böyle dost hayatı gibi yaşayamam işimi ailemi riske soktum böylece herkes konuşuyor işimi bile kaybedebilirim ailem de bu durumdan ötürü herkesten laf duyuyor
nişanlaım kaç kez nikah hazırlığına başlıyor her seferinde bir bahaneyle cayıyor
şimdi ayrıyız tazminat davası açabişlirmiyim bunun için ne yapmalıyım
nişandana ayrılınca alacakalrımı nasıl alabiliirm nasıl başlamalıyım tşkrler
Old 01-03-2010, 11:31   #2
Themis99

Sayın konuk,
Nişanlılık evlenmeye zorlamak için dava hakkı vermemektedir.
Medeni Kanun madde 119
Alıntı:
'' ...
Evlenmeden kaçınma hali için öngörülen cayma tazminatı veya ceza şartı dava edilemez; ancak yapılan ödemelerde geri istenemez. ''

Medeni Kanun madde 120
Alıntı:
' Nişanlılardan biri haklı bir sebep olmaksızın nişanı bozduğu veya nişan taraflardan birine yükletilebilen bir sebeple bozulduğu takdirde; kusuru olan taraf, diğerine dürüstlük kuralları çerçevesinde ve evlenme amacıyla yaptığı harcamalar ve katlandığı maddî fedakârlıklar karşılığında uygun bir tazminat vermekle yükümlüdür. Aynı kural nişan giderleri hakkında da uygulanır.

Tazminat istemeye hakkı olan tarafın ana ve babası veya onlar gibi davranan kimseler de, aynı koşullar altında yaptıkları harcamalar için uygun bir tazminat isteyebilirler. ''

Medeni Kanun madde 121
Alıntı:
'' Nişanın bozulması yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevî tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.''

Medeni Kanun madde 122
Alıntı:
'' Nişanlılık evlenme dışındaki bir sebeple sona ererse, nişanlıların birbirlerine veya ana ve babanın ya da onlar gibi davrananların, diğer nişanlıya vermiş oldukları alışılmışın dışındaki hediyeler, verenler tarafından geri istenebilir.

Hediye aynen veya mislen geri verilemiyorsa, sebepsiz zenginleşme hükümleri uygulanır.''
demektedir.
Buna göre kusurlu olan taraftan maddi ve manevi tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır.
Aynı zamanda aşılmışın dışında ki hediyeler yada bedelleri talep edilebilir.
Bu davalar nişanın sona ermesinin üzerinden 1 yıl geçmekle zamanaşımına uğrarlar.

Sayın konuk,
Olasılıklar oldukça fazladır.
Bu nedenle birebir bir avukatın hukuki yardımını almanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yrdım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep edebilirsiniz.
Saygılar.
Old 01-03-2010, 14:58   #3
Av.Ali GÖKBAYRAK

Sayın Themis99' un görüşlerine aynen iştirak ediyorum. Zamanaşımını da dikkate alarak en kısa zamanda bir avukata başvurunuz. Saygılar...
Old 01-03-2010, 18:31   #4
Konuk

mrb evlenmeye zorladığım filan yok sadece birlikte yaşıyoruz hoca nikahı kıyıldı
nişan hazırlığı yapıldı evlilik için sürekkiş gün alınığ vazgeçiliyor iş ve aile çevreme reizl oldum beraber yaşadığımızı da herkes biliyor bu nedenle gururum kırıldı belki işimden bile olabiliirm ahlaka mugayir denilerek bu nedenle hakkımı aramak istemiştim
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi