Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiraya Verene Karşi Ne Tür Bir Tazminat Davasi Açilabilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-03-2024, 14:56   #1
avukathanim1999

Varsayılan Kiraya Verene Karşi Ne Tür Bir Tazminat Davasi Açilabilir?

Merhabalar Meslektaşlarım, değerli hukukçularım
Bir dosyamızda kiracı vekiliyiz. Kiracı ve kiraya veren arasında imzalanan kira sözleşmesi 3 yıllık. Ancak kiraya veren her seferinde farklı bir bahane sunarak (kızım boşandı gelecek, evi yaptıracağız ya da kentsel dönüşüme girecek gibi) ya ihtar gönderiyor ya da kiracıyı rahatsız ediyor. En son bütün banka hesaplarını kapattı kiracıda kimlik numarasıyla bir bir banka hesabı bulmuş ve oraya göndermeye başlamış. bütün banka dekontları açıklamalı olmak üzere yazılı olarak mevcut. Şimdide durduk yere icra takibi başlatmış itiraz süresinde yapıldı itirazın iptaline gideceklerini zannetmiyorum, dekontlardan haberi oldu. Ancak müvekkil doğuda küçük bir kamu kurumunda yetkili bir pozisyonda çalışması sebebiyle beni çevreye ve devlet memuruyum ve kuruma mahcup etti diyerekten bir tazminat davası açalım dedi. Ne önerirsiniz suç duyusunda mı bulunalım yoksa nasıl bir tazminat davası açılabiir? Kiracının açabileceği davalar ne yazık ki sınırlı diye biliyorum. Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum
Old 28-03-2024, 15:42   #2
Admin

Kiralayanın ihtar çekmesinin veya icra takibi yapmasının rahatsızlık vermek olarak değerlendirilmesi bence mümkün değil.

Neticede hukuka aykırı ihtar çekiyorsa, umursamamak kiracının inisiyatifi. Mesela kira sözleşmesi 3 yıllıksa zaten ihtiyaçtan tahliye iddiası ilk 3 yıl ileri sürülemez. Dolayısıyla kiracının bu ihtarı hukuki değeri olmadığı için umursamaması gerekir.

Kiralayanın banka hesabını kapatması durumunda da yapılması gereken mahkemeye başvurup tediye mahalli tayin ettirmektedir. Kendi başına bir hesap bulup buraya yatırması doğru değil diye düşünüyorum.
Old 28-03-2024, 16:27   #3
Av. Erdem Akçay

Kira hukuku açısından bir sorun yok gibi ancak belki "kiracıyı rahatsız ediyor" kısmı ile ilgili olarak TCK m.123'teki huzur ve sükununu bozma suçu kapsamında değerlendirilebilir.
Old 28-03-2024, 16:58   #4
avukathanim1999

Rahatsızlık vermesi olarak değerlendirilmesi dediğiniz gibi uygun olmayacaktır ancak 1 sene içerisinde her hukuki yola başvurması ne yazık ki müvekkili bir hayli yıpratmış icra takipleriyle de yıpratmaya devam ediyor yapılan zam dahi neredeyse hep yüzde 100- yüzde 200 bandında, bu hususta sürekli rahatsız edilmesi sebebiyle tazminat talebinde bulunmak istedi.Değerlendirildiğine bir çıkış yolu bulamamıştım, teşekkür ediyorum. Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi