Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

de facto tükenmişlik

Yanıt
Old 19-06-2015, 17:32   #1
yasal06

Varsayılan de facto tükenmişlik

Temmuz 2014 te iühf den mezun oldum. Ankara'ya döndüm, Ankara barosunda staja başladım. Günler geldi, geçti; şu an neredeyse stajım bitmek üzere ama üzülerek söylüyorum, ben umudumu kaybettim. Gücüm tükendi, resmen kırıldım. Mezuniyetten sonraki boşlukla birlikte gelen boşluk hissi yerini derin bir sıkıntıya bıraktı. Üzerimde öyle bir yorgunluk var ki, bu durumun içinden çıkamıyorum bir türlü. Bir raddeye kadar tolere etmeye çalıştım ama insan belli bir yerden sonra direnemiyor...

Hasılı kelam, kendimi bitkin, tükenmiş ve güvensiz - özgüvensiz hissediyorum. Toparlanmak istiyorum ama sanki duvarları zeytinyağıyla yağlanmış bir kuyunun dibinde duvarlara tırmanmaya çalışıyor gibiyim. Bu durum beni giderek sıkmaya başladı. Saygıdeğer meslektaşlarımın tecrübeleri ve önerileri doğrultusunda bu durumumu aşmayı ümid ediyorum.
Old 20-07-2015, 13:50   #2
Mavidem

Merhaba;
Öncelikle içerisinde bulunduğunuz hissiyatın bizim meslekle ilgili olduğunu düşünmüyorum açıkcası.

'Mezuniyetten sonraki boşlukla birlikte gelen boşluk hissi' sanırım tüm bölümlerde yaşanabilir malum öğrencilik sona eriyor vs.

Bu mesajı size yazdıran psikoloji çok ağır şartlarda uzun süredir çalışıyor olmanız olabilir.Eğer imkanınız varsa bir süre kendinizi dinlendirebilirsiniz.Fazla yüklenmiş olabilirsiniz kendinize .Özgüven eksikliğinin bir çok sebebi olabilir.Sebebi her ne olursa olsun toparlanabilir durumda olduğunuza inanıyorum.Tek başınıza başaramayacağınıza inanıyorsanız bir uzmandan destek alabilirsiniz.Tükenmek için çok erken ..
Sevgiler..
Old 10-08-2015, 14:21   #3
av.medine

Sayın meslektaşım ; lütfen tükenmek için çok erken . Daha yolun başındasınız. Hepimiz aynı yollardan düşe kalka ilerledik. Ben kendimden örnek vereyim size .Size staj sonrası aileniz ve çevreniz de aynı yerde ise bir an evvel kendi ofisinizi açmanızı öneriyorum.
Büromu kendi memleketimde küçük bir ilçede açtım. Herkes tanıdık olmasına rağmen ; öncelikle kendi akrabalarımın " bayandan avukat olmaz "önyargısı ile karşılaştım. ( Tabi ki bu dediğim 15 sene önceydi .Şimdi bu şekilde bir ayrım yok ilçemizde ) İlk duruşmama büromu açtıktan 7 ay sonra katıldım. Bu arada birkaç icra dosyam vardı. Allahtan büro kirası ödemiyordum.Babam sağolsun
Büroya ilk 1 yıl fazlaca gelen giden olmadı.
Öyle böyle derken yıllar geçti. Galiba bu aralar sizi fazla çalıştırmışlar. Lütfen bu meslek ümidi kaybetmek için değil; size başvuran müvekkillerinize ümit vermek için vardır.
Old 12-08-2015, 23:24   #4
Av.Ömer Faruk Şahin

Stajıma yeni başlayacak ve serbest avukatlık düşünen biri olarak korku ile okudum değerli meslektaşımızın yazdıklarını. İçinde bulunduğu duygu durumunun geçici bir süreç olduğu kanısındayım.
İnsanın isteyip azmederek başaramayacağı şey olmadığını düşünüyorum.Güzel günlerin sizin olması temennisiyle. Saygılarımla..
Old 16-08-2015, 18:46   #5
yasal06

Kıymetli meslektaşlarım; çok teşekkür ediyorum hissiyatımı paylaştığınız için.. 2 ay kadar önce açmıştım bu konuyu. Bana bunları yazdıranlar yanında 'staj' yaptığım avukat beyefendinin şahsıma hitaben;

"böyle devam edersen senden avukat olmaz"

gibi söylemleri ve bana dilekçe yazdırıp yazdıklarımı beğenmemesi, ayrıca uygulamadan başka hiçbir yerde öğrenilmesi pek mümkün olmayan bazı konularda bana karşı azarlayıcı bir tavır takınması idi. Neticede bu heves ve gönül kırıcı davranışlar karşısında canım sıkıldı, moralim bozuldu. Zira böyle bir saçmalıkla karşılaşacağımı hiç ummuyordum. Duygusal olarak baskı altında olduğum bu dönemde yazdığım yukarıdaki ifadeleri baro staj koordinatörü hocamızın bize karşı olan cana yakın ve değerli tavırları ile karşılaştırdığımda bu hislerimin avukatlık ile değil, insanlar ile ilgili olduğuna kanaat getirdim. Şu an itibariyle mesleğimin değerine tüm kalbimle inanıyorum. Allah nasib ederse de fırsat bulduğum ilk andan itibaren avukatlık mesleğini icra etmek istiyorum.

Hazır burada imkân bulmuşken stajyer avukatlar adına şunu da belirteyim; insan az çok kendisini, yapısını, kişiliğini bilir. Eğer ki meslekte 5 yılını doldurmuş bir avukatsanız ve bu yazdıklarımı okuyorsanız, kırıcı tavırlarınız varsa ve yapı olarak insanlara bir şeyler öğretmeye müsait değilseniz, yahut karşınızda sizden mesleğin inceliklerini öğrenmeyi bekleyen stajyerlere ucuz iş gücü olarak bakıyorsanız (dile getirmeyi istemezdim ancak maalesef böyle bir bakış açısına sahip olan çok fazla avukat var) sizden rica ediyorum yanınızda stajını tamamlaması için bir stajyer avukat almayın.

Hayatın keşmekeşi içerisinde kalmasına rağmen insan olmanın bilincine varmış ve karşısında duyguları, kalbi olan insanlar bulunduğunu idrak edebilmiş olan değerli meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum...
Old 21-08-2015, 15:24   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
öğrenmeyi bekleyen stajyerlere ucuz iş gücü olarak bakıyorsanız...

Böyle düşünen bir avukat olamaz. varsa o kişi avukat değildir. Avukat olmuşsa, kazadır. Takmayın, takılmayın lütfen.

Her meslekte olduğu gibi başarı kişi ile ilgili bir durum. Siz azimle çalışıp, bir hedef belirlerseniz önünüzde kimse duramaz. Hukukçu için iş alanı çok ama çok geniş... Hukuk bir derya ise, (ki öyledir) iş alanı da hukukçu için derya gibidir. Moralinizi asla bozmayıp, hep ileriye bakın. En geç 10 yıl sonra bana teşekkür etmek isterseniz buraya bir mesaj bırakın. Sağ kalırsam ben de mesajınıza katılırım. kalmazsam benim yerime bir dostum mesajınızı selamlar. Sevgiler,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04861689 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.