Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Ankara'da yeni bir büro ve network

Yanıt
Old 05-02-2017, 20:17   #1
Av.MertKozan

Varsayılan Ankara'da yeni bir büro ve network

Öncelikle iyi akşamlar saygı değer THS hukukçuları;
Nisan ayı başında ruhsatımı alacağım ve doğrudan büro açmak istiyorum. Okulumu yarım dönem uzattığımı öğrendiğim andan itibaren şu ana kadar aktif olarak staj yaptım. 4 farklı büroda (çeşit öğrenebilmek için kasıtlı olarak)cüzi miktara çalıştım, Yeri geldi hem katip hem sekreter, hem callcenter, hem avukat olarak yoğun olarak çalıştım, pek çok duruşma tecrübem de var.
Ailem henüz erken olduğunu iş çevremin olmadığını söylese de ben şimdiden bağımsız olarak çalışmak istiyorum çünkü ssklı çalışmanın kesinlikle bana göre olmadığını düşünüyorum, kaldı ki işçi olarak çalışacağımı bilsem kesinlikle avukatlık istemezdim memur olmayı tercih ederdim, bu yüzden az bile kazansam özgür olmak istiyorum.
Kızılay kolej tarafında babama ait bir ev var istersem orayı hukuk ofisine çevirebileceğimi söylüyor ve öyle planlıyorum ama şu anda kiracı var ve 9 ayı var henüz çıkmasına. Benim 9 ay beklemeye dahi tahammülüm kalmadı. Şimdiden mail aracılığıyla çalışabileceğim bir avukat arıyorum icra vb işler için. çünkü zamanı geldiğinde büromu açacağım bu yüzden bir büroya bağlanmak istemiyorum ve büroyu açtığımda hazır müvekkilerim olmayacağı için hayatımı idame ettirebilecek ek bir gelirim olmuş olurdu.
Sizin bir tavsiyeniz var mı ? Tavsiyelerinize ihtiyacım var çünkü çok bunaldım ofis içi işleriyle uğraşmaktan.
Old 06-02-2017, 12:00   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.MertKozan
Öncelikle iyi akşamlar saygı değer THS hukukçuları;
Nisan ayı başında ruhsatımı alacağım ve doğrudan büro açmak istiyorum. Okulumu yarım dönem uzattığımı öğrendiğim andan itibaren şu ana kadar aktif olarak staj yaptım. 4 farklı büroda (çeşit öğrenebilmek için kasıtlı olarak)cüzi miktara çalıştım, Yeri geldi hem katip hem sekreter, hem callcenter, hem avukat olarak yoğun olarak çalıştım, pek çok duruşma tecrübem de var.
Ailem henüz erken olduğunu iş çevremin olmadığını söylese de ben şimdiden bağımsız olarak çalışmak istiyorum çünkü ssklı çalışmanın kesinlikle bana göre olmadığını düşünüyorum, kaldı ki işçi olarak çalışacağımı bilsem kesinlikle avukatlık istemezdim memur olmayı tercih ederdim, bu yüzden az bile kazansam özgür olmak istiyorum.
Kızılay kolej tarafında babama ait bir ev var istersem orayı hukuk ofisine çevirebileceğimi söylüyor ve öyle planlıyorum ama şu anda kiracı var ve 9 ayı var henüz çıkmasına. Benim 9 ay beklemeye dahi tahammülüm kalmadı. Şimdiden mail aracılığıyla çalışabileceğim bir avukat arıyorum icra vb işler için. çünkü zamanı geldiğinde büromu açacağım bu yüzden bir büroya bağlanmak istemiyorum ve büroyu açtığımda hazır müvekkilerim olmayacağı için hayatımı idame ettirebilecek ek bir gelirim olmuş olurdu.
Sizin bir tavsiyeniz var mı ? Tavsiyelerinize ihtiyacım var çünkü çok bunaldım ofis içi işleriyle uğraşmaktan.

Öncelikle cesaretiniz için sizi tebrik ederim. Bence doğru yolda ilerliyorsunuz. Sadece bir konuda uyarmak istiyorum.Kiracınızdan taahhüt mü aldınız? Almadıysanız, 9 ay sonra çıkacağından niye eminsiniz?
Old 06-02-2017, 13:38   #3
Av.MertKozan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Öncelikle cesaretiniz için sizi tebrik ederim. Bence doğru yolda ilerliyorsunuz. Sadece bir konuda uyarmak istiyorum.Kiracınızdan taahhüt mü aldınız? Almadıysanız, 9 ay sonra çıkacağından niye eminsiniz?

Teşekkürler Suat Bey, Bir kaç yıl bir avukatın yanında çalışmam gerektiğini söyleyen ve cesaretimi hor gören insanlar yüzünden şevkim kırılıyordu bunu duymak iyi hissettirdi. Bu arada 1 yıllık kontrat yapmıştı babam oradan biliyorum
Old 06-02-2017, 13:53   #4
net profil

Çok verimli bir staj dönemi geçirmişsiniz. Sizin tecrübenizi edinmeyip ofisini kuran birçok meslektaş var. Kendinize güvenin. 9 ay beklemeyin derim. En ufak maliyetle bir avukatlık bürosunda oda kiralayabilirsiniz ve bu süre sonunda müvekkil edinmeye başlamış da olursunuz.
Old 06-02-2017, 13:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.MertKozan
Bu arada 1 yıllık kontrat yapmıştı babam oradan biliyorum

THS'den araştırırsanız, süre bitimi nedeniyle kontratın otomatik olarak feshedilmesinin mümkün olmadığını göreceğiniz gibi, "süre bitimi nedeniyle tahliye davası" açılamayacağını da görürsünüz. Bu nedenle ileride bir hayal kırıklığı yaşamamak için, -mümkünse- noterden bir tahliye taahhüdü alın. Mümkün değilse, elden bir taahhüt alın. Bunlar mümkün değilse babanız "oğlunun işyeri ihtiyacı nedeniyle tahliye davası" açmak için süreleri kollasın.

Soru: Babanız sizin ihtiyacınız için tahliye davası açtığında onun vekili olabilir misiniz?
Old 06-02-2017, 15:56   #6
Av.MertKozan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
THS'den araştırırsanız, süre bitimi nedeniyle kontratın otomatik olarak feshedilmesinin mümkün olmadığını göreceğiniz gibi, "süre bitimi nedeniyle tahliye davası" açılamayacağını da görürsünüz. Bu nedenle ileride bir hayal kırıklığı yaşamamak için, -mümkünse- noterden bir tahliye taahhüdü alın. Mümkün değilse, elden bir taahhüt alın. Bunlar mümkün değilse babanız "oğlunun işyeri ihtiyacı nedeniyle tahliye davası" açmak için süreleri kollasın.

Soru: Babanız sizin ihtiyacınız için tahliye davası açtığında onun vekili olabilir misiniz?

Suat Bey peki TBK’ nın 347. Maddesine göre KİRACI, belirli süreli sözleşmenin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunarak kira sözleşmesini sona erdirebilir." maddesi gereğince çıkacaklardır diye düşünmüştüm. 1 yıllık kontrat belirli süreli kira sözleşmesi sayılmıyor mu ki ?
Old 06-02-2017, 16:00   #7
Av.MertKozan

Alıntı:
Yazan net profil
Çok verimli bir staj dönemi geçirmişsiniz. Sizin tecrübenizi edinmeyip ofisini kuran birçok meslektaş var. Kendinize güvenin. 9 ay beklemeyin derim. En ufak maliyetle bir avukatlık bürosunda oda kiralayabilirsiniz ve bu süre sonunda müvekkil edinmeye başlamış da olursunuz.

Motivasyonumu arttırdınız teşekkürler, onu da düşüneceğim, ama işte yazımda da belirttiğim gibi networke ihtiyacım var, az da olsa sabit bir gelirim olsaydı keza rahat olurdum çünkü kyk ve staj kredisi çekmiştim, aah ah çekmez olaydım. Bu açıdan bana önerebileceğiniz bir şey var mı ?
Old 06-02-2017, 16:18   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.MertKozan
Suat Bey peki TBK’ nın 347. Maddesine göre KİRACI, belirli süreli sözleşmenin bitiminden en az on beş gün önce bildirimde bulunarak kira sözleşmesini sona erdirebilir." maddesi gereğince çıkacaklardır diye düşünmüştüm. 1 yıllık kontrat belirli süreli kira sözleşmesi sayılmıyor mu ki ?

TBK 347 inci maddedeki süre kiracıya tanınan bir olanak. Evet, kiracı isterse sözleşme bitiminden 15 gün önce bildirimde bulunarak sözleşmeyi sona erdirebilir. Ama siz kiraya verensiniz. Aynı maddenin devam eden cümlesinde ise "Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez." hükmü bulunmaktadır.
Old 06-02-2017, 16:24   #9
Av.MertKozan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
TBK 347 inci maddedeki süre kiracıya tanınan bir olanak. Evet, kiracı isterse sözleşme bitiminden 15 gün önce bildirimde bulunarak sözleşmeyi sona erdirebilir. Ama siz kiraya verensiniz. Aynı maddenin devam eden cümlesinde ise "Kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez." hükmü bulunmaktadır.

Evet doğru söylüyorsunuz bir de büyük harflerle KİRACI şeklinde yazılmış, kulağıma küpe olsun bu, yapılması gerekenleri hemen yaptıracağım teşekkür ediyorum uyarınız için.
Old 06-02-2017, 16:40   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.MertKozan
Evet doğru söylüyorsunuz bir de büyük harflerle KİRACI şeklinde yazılmış, kulağıma küpe olsun bu, yapılması gerekenleri hemen yaptıracağım teşekkür ediyorum uyarınız için.

Rica ederim. Kolay gelsin.
Old 26-02-2017, 21:14   #11
Av.MustafaCOŞKUN

Bende stajının ikinci altı ayına yeni girmiş bir Stajyer Avukat olarak uzun uzun düşünüyorum. Mesleğin ilmi yanının daha ön planda olması gerekirken bana ticari yönü daha önde gibi geliyor. Bir kalıba ikisi sığmıyor kafamda tuccarlik başka avukatlık başka ; ama sanki ikisi de olmak zorundaymışım gibi hissettiriyor şuanki sistem.
Old 02-03-2017, 16:39   #12
Av. Merve Akgün

Herkese merhabalar, konuyu görünce yorum yapmadan geçemedim. Ben de 4 gün önce kendi ofisini açmış ve toplamda 3 aylık çiçeği burnunda bir avukatım. Henüz bunu söylemek için erken olsa da, kendi işimin patronu olmayı, sigortalı olarak çok iyi şartlarda çalıştığım bir ofise değişmeyeceğimi biliyorum. Umarım zamanla bu piyasada tutunabilecek noktaya geliriz. Kararınızı canı gönülden destekliyor meslek hayatınızda başarılar diliyorum sevgili meslektaşım.
Old 02-03-2017, 18:07   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Herkese merhabalar, konuyu görünce yorum yapmadan geçemedim. Ben de 4 gün önce kendi ofisini açmış ve toplamda 3 aylık çiçeği burnunda bir avukatım. Henüz bunu söylemek için erken olsa da, kendi işimin patronu olmayı, sigortalı olarak çok iyi şartlarda çalıştığım bir ofise değişmeyeceğimi biliyorum. Umarım zamanla bu piyasada tutunabilecek noktaya geliriz. Kararınızı canı gönülden destekliyor meslek hayatınızda başarılar diliyorum sevgili meslektaşım.

Tebrikler ve başarılar.
Old 02-03-2017, 19:42   #14
Av.MustafaCOŞKUN

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Sayın Meslektaşım,
İlerleyen zamanlarda aynı yollardan geçecek biri olarak merak ettiğim birkaç husus var. Tek başına ofis açmak mı yoksa 2 yada 3 kişi şeklinde biraz daha kalabalık bir yapı mı tercih edilmeli?
Özellikle elde sermaye olmaması durumunda hangisi daha etkin bir yoldur. Ayrıca sadece sermaye olarak değil bilgi paylaşımı olarak da birden fazla kişi olmanın daha faydalı olduğu kanaatindeyim;ancak ortaklık zor zanaat.
Çok klasik bir soru belki ama hep güncel bir soru muvekkil edinmek adına neler yapmak lazım ? Kıymetli üstatlarımizın özellikle müvekkil edinme noktasındaki değerli görüşlerini merak ediyorum.
Old 03-03-2017, 11:01   #15
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Tebrikler ve başarılar.

Teşekkürler üstadım, umarım sizin yolunuzdan ilerleyebiliriz.
Old 03-03-2017, 11:09   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Teşekkürler üstadım, umarım sizin yolunuzdan ilerleyebiliriz.

Genç meslektaşlar için çok güzel imkanlar var. Şu an yazıştığımız THS mesela; bulunmaz nimet. İçtihat programları filan... Bizim zamanımızda bırakın interneti, bilgisayar bile yoktu. O nedenle, değerlendiren herkes bizi rahatlıkla geçer.
Old 03-03-2017, 11:12   #17
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa Coşgun
Sayın Meslektaşım,
İlerleyen zamanlarda aynı yollardan geçecek biri olarak merak ettiğim birkaç husus var. Tek başına ofis açmak mı yoksa 2 yada 3 kişi şeklinde biraz daha kalabalık bir yapı mı tercih edilmeli?
Özellikle elde sermaye olmaması durumunda hangisi daha etkin bir yoldur. Ayrıca sadece sermaye olarak değil bilgi paylaşımı olarak da birden fazla kişi olmanın daha faydalı olduğu kanaatindeyim;ancak ortaklık zor zanaat.
Çok klasik bir soru belki ama hep güncel bir soru muvekkil edinmek adına neler yapmak lazım ? Kıymetli üstatlarımizın özellikle müvekkil edinme noktasındaki değerli görüşlerini merak ediyorum.

Hayalim her zaman için iyi bir akademisyen olmaktı. Bu uğurda tüm sınavlara girdim ve hatta yüksek lisansımı dahi başlattım. Büro açma fikri inanın hiç aklımda yoktu. Fakat hayatta her şeyin planladığımız gibi gitmediğini görmüş oldum. 2 ay kadar bir avukatın yanında sigortalı olarak çalıştım. Büyüğüm ve aynı zamanda patronum olan meslektaşım, işinde gerçekten hatırı sayılır bir bilgi birikimine ve tecrübeye sahip olsa da avukatlığın birine bağlı olarak yapılamayacağını görmüş oldum. Belki yapılabilirdi, nitekim bağlı çalışan bir çok meslektaşımız var. Fakat sanırım biraz karakter meselesi. Ben mesleğimde özgür olmalı ve inisiyatif kullanabilmeliyim diye düşünenlerdenim. Bu yüzden toplamda 3 hafta içinde uygun bir yer bulup ofisimi açtım. Şuan beşinci günümü tamamlamak üzereyim Sevgili meslektaşım içinde bulunduğunuz hal ve koşulları siz daha iyi bilirsiniz fakat imkanınız varsa bu yola tek girin ve öyle devam edin derim. Ortaklık sizin de dediğiniz gibi zor zanaat. İşlerin başlangıçtaki gibi gitmediğine çok kereler şahit oldum. Bu tavsiyeleri vermek için belki de yolun çok başındayım fakat herkesin dilekçe yazma stilinin dahi birbirine benzemediği güzide mesleğimizde dosyaları birlikte yürütebilmek kanaatimce epey zor. Gider ortaklığı düşünebilirsiniz. Benim ofisim bir apartman dairesinin tek odası. Yan odamda bir başka avukat arkadaşım var. Herhangi bir ortaklığımız yok fakat onun orada olduğunu bilmek tabiki bana güç veriyor Başlangıçta biraz masrafınız olacak fakat inanın abartıldığı kadar değil. 7-8 bine her şeyiyle güzel bir ofis kurabilirsiniz. Yaşadığınız yere bağlı olarak da bu masrafları CMK ile belli bir sürede çıkarabilirsiniz. Yaşadığım yer bir ilçe fakat avukat sayısı fazla. Buna rağmen 5. günümde toplam 6 CMK görevine gittim. Bir tane adli yardım dosyam var. Umarım ileride bu yazdıklarımızı tebessümle okuyacağız. Sabretmeden ve umut etmeden hiçbir şey olmuyor. Cesur olun
Old 03-03-2017, 11:15   #18
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Genç meslektaşlar için çok güzel imkanlar var. Şu an yazıştığımız THS mesela; bulunmaz nimet. İçtihat programları filan... Bizim zamanımızda bırakın interneti, bilgisayar bile yoktu. O nedenle, değerlendiren herkes bizi rahatlıkla geçer.

Türk Hukuk Sitesi gerçekten bulunmaz bir nimet. Öğrencilik yıllarımdan beri takip ettiğim bu siteye şimdi ofisimden bakmak da varmış Çok haklısınız üstadım. İzninizle bir şey sormak istiyorum. İcra programı olarak şimdilik İcraTek aldım, diğer programlar ne yazıkki epey masraflı. Yeterli olur mu sizce ?
Old 03-03-2017, 11:23   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Türk Hukuk Sitesi gerçekten bulunmaz bir nimet. Öğrencilik yıllarımdan beri takip ettiğim bu siteye şimdi ofisimden bakmak da varmış Çok haklısınız üstadım. İzninizle bir şey sormak istiyorum. İcra programı olarak şimdilik İcraTek aldım, diğer programlar ne yazıkki epey masraflı. Yeterli olur mu sizce ?

İcraTek TBB'ninki mi? Başlangıç için hepsi yeterli bence.
Old 19-06-2017, 13:03   #20
Av.MC

Merhaba,

Ben de yaklaşık 2 hafta içerisinde kendi ofis hazırlıklarını tamamlayacak genç bir meslektaşınız olarak sizlerin son durumunuzu ve önerilerinizi merak etmekteyim. Mesela ilk müvekkil görüşmeleriniz nasıldı ve benzeri tecrübelerinizi bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler
Old 19-06-2017, 13:47   #21
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.MC
Merhaba,

Ben de yaklaşık 2 hafta içerisinde kendi ofis hazırlıklarını tamamlayacak genç bir meslektaşınız olarak sizlerin son durumunuzu ve önerilerinizi merak etmekteyim. Mesela ilk müvekkil görüşmeleriniz nasıldı ve benzeri tecrübelerinizi bizimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

Merhabalar, öncelikle avukatlığı hangi şehirde yapacağınızı sormak isterim

Ben şuan 4. ayımı tamamlamak üzereyim. Bazen durup, iyi mi yaptım kötü mü diye düşündüğüm zamanlar oluyor. Fakat genel gidişat olarak memnunum. Bu süreçte bir ceza davası aldım. Dışarıdan takip ettiğim bir dava dosyası var, dilekçelerini yazıyorum. İcra dosyası aldım fakat patlak çıktı böyle şeyler de işin doğasında var tabiki. Umarım zamanla daha da iyi olacaktır.
Old 19-06-2017, 14:38   #22
Av.MC

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Merhabalar, öncelikle avukatlığı hangi şehirde yapacağınızı sormak isterim

Ben şuan 4. ayımı tamamlamak üzereyim. Bazen durup, iyi mi yaptım kötü mü diye düşündüğüm zamanlar oluyor. Fakat genel gidişat olarak memnunum. Bu süreçte bir ceza davası aldım. Dışarıdan takip ettiğim bir dava dosyası var, dilekçelerini yazıyorum. İcra dosyası aldım fakat patlak çıktı böyle şeyler de işin doğasında var tabiki. Umarım zamanla daha da iyi olacaktır.

Ankara'da
Old 19-06-2017, 17:01   #23
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.MC
Ankara'da

Hakkınızda hayırlısı olsun, süreçten haberdar ederseniz seviniriz
Old 19-06-2017, 22:40   #24
Av.MC

Alıntı:
Yazan Av. Merve Akgün
Hakkınızda hayırlısı olsun, süreçten haberdar ederseniz seviniriz
Tabii ki ben de edineceğim tecrübeleri sizinle paylaşmak için sabırsızlanıyorum Çok teşekkür ederim değerli yorumlarınız için
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi