Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasında 2.Duruşmaya Çağrı

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-04-2008, 11:09   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Davasında 2.Duruşmaya Çağrı

Sayın Hukukçular,
23 yıllık evliliğin ardından, 7 ay kadar önce eşimin de rızası ile 17 yaşındaki kızımızı alarak evden ayrıldım ve kiralık bir daireye taşındım. Nedeni, eşimin 3 yılı aşkın bir süredir alkol bağımlısı olması, tedaviye hiçbir şekilde yanaşmaması; yine üç yılı aşkın bir süredir işyerinde çalışan bir bayanla (kendi ifadesi ile sadece mesajlaşmadan ibaret ve evliliğimiz için bir tehdit unsuru olmayan..)ilişkisini ısrarla sürdürmesi. Amacım, evliliğimizi kökten sarsan bu etkenleri ortadan kaldırması için eşime zaman tanımak idi.Ancak aradan geçen bunca zaman içinde hiçbir şey düzelmediği gibi, düzeleceğine dair ümitlerim de tamamen yok olduğundan, iki ay önce MK.166.Md.ye göre boşanma davası açtım. Herhangi bir tazminat talebim yok. Kızımız bu ay 18 yaşına gireceğinden velayetle ilgili de bir sorun yok. Tek sorun, eşimin bu koşullarda davadan vazgeçip eve dönmem konusunda ısrarlı tutumunu sürdürmesi. 1. duruşmaya gelmedi. Hakim bana şifaen 10 gün içinde delil ve tanıklarımı mahkemeye sunmamı söyledi ve yine şifaen 2.duruşma gününü verdi.
1. Bana ve eşime 2.duruşma için yazılı bir tebligat gelmeyecek mi?Bana şifaen söylendi ama, eşimin nasıl haberi olacak?
2. 10 günlük süre ne zamandan başlar?Süre bitiminden sonra yapacağım başvuru kabul edilir mi?
3. Evliliğimi temelden sarsan bu nedenleri mahkeme huzuruna taşımak, hele hele delil ve tanıklarla bunu ıspatlamaya çalışarak eşimin onurunu zedelemek istemiyorum. Dostça, kırmadan, kırılmadan bir evliliği bitirmenin yolu yok mudur?
4. Herhangi bir delil ya da tanık sunmadan 2.duruşmaya gidersem;
a. Hakim beni dinler mi?(1.duruşmada, sadece "boşanma kararın geçerli mi?" diye sormuştu.)
b. Eşim yine duruşmaya katılmazsa, davanın bundan sonraki olası seyri ne olur?

Bilgi paylaşımınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.
Old 30-04-2008, 13:00   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Hukukçular,
23 yıllık evliliğin ardından, 7 ay kadar önce eşimin de rızası ile 17 yaşındaki kızımızı alarak evden ayrıldım ve kiralık bir daireye taşındım. Nedeni, eşimin 3 yılı aşkın bir süredir alkol bağımlısı olması, tedaviye hiçbir şekilde yanaşmaması; yine üç yılı aşkın bir süredir işyerinde çalışan bir bayanla (kendi ifadesi ile sadece mesajlaşmadan ibaret ve evliliğimiz için bir tehdit unsuru olmayan..)ilişkisini ısrarla sürdürmesi. Amacım, evliliğimizi kökten sarsan bu etkenleri ortadan kaldırması için eşime zaman tanımak idi.Ancak aradan geçen bunca zaman içinde hiçbir şey düzelmediği gibi, düzeleceğine dair ümitlerim de tamamen yok olduğundan, iki ay önce MK.166.Md.ye göre boşanma davası açtım. Herhangi bir tazminat talebim yok. Kızımız bu ay 18 yaşına gireceğinden velayetle ilgili de bir sorun yok. Tek sorun, eşimin bu koşullarda davadan vazgeçip eve dönmem konusunda ısrarlı tutumunu sürdürmesi. 1. duruşmaya gelmedi. Hakim bana şifaen 10 gün içinde delil ve tanıklarımı mahkemeye sunmamı söyledi ve yine şifaen 2.duruşma gününü verdi.
1. Bana ve eşime 2.duruşma için yazılı bir tebligat gelmeyecek mi?Bana şifaen söylendi ama, eşimin nasıl haberi olacak?
2. 10 günlük süre ne zamandan başlar?Süre bitiminden sonra yapacağım başvuru kabul edilir mi?
3. Evliliğimi temelden sarsan bu nedenleri mahkeme huzuruna taşımak, hele hele delil ve tanıklarla bunu ıspatlamaya çalışarak eşimin onurunu zedelemek istemiyorum. Dostça, kırmadan, kırılmadan bir evliliği bitirmenin yolu yok mudur?
a. Hakim beni dinler mi?(1.duruşmada, sadece "boşanma kararın geçerli mi?" diye sormuştu.)

Bilgi paylaşımınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür eder, saygılarımı sunarım.

Alıntı:

Taraflara yazılı tebligat yapılmaz. Dava eşinizin gıyabında yürüyebilir. Siz de yeni duruşma gününü bildirebilirsiniz.

Alıntı:

Size tefhim edildiği günden sonraki günden itibaren işlemeye başlar.

Alıntı:

Eşiniz boşanmaya yanaşmadığı için, siz iddialarınızı kanıtlamak zorundasınız. Evlilik kamu düzeninden sayıldığı için, hakimde boşanmaya karar verecek kanaatin oluşmasına yetecek delilleri sunmalısınız. Ortak hayatın çekilmez hale gelmesinde eşinizin kusurlu ya da sizin daha az kusurlu olduğunuzu kanıtlamanız gereklidir. Aksi takdirde davanız red olacaktır.

Alıntı:

Delillerin sunulması için kesin süre verilmediği anlaşılmaktadır. Delil sunmazsanız, muhtemelen bir sonraki celsede, delil sunmanız için kesin süre verilecektir.

Eşiniz duruşmaya katılmamakla davayı inkar etmiş sayılmaktadır. Hiç katılmazsa, sadece sizin sunduğunuz delillere göre karar verilecektir.

Görüldüğü üzere verdiğiniz bilgi ve tahminlere göre yanıt verebilmekteyiz. Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım alınız.

Saygılarımmla
Old 01-05-2008, 07:36   #3
Konuk

Sayın Ergin,

Değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak hala zihnimde netleşmeyen bir-iki noktayı tekrar sormak istiyorum;

1.duruşmada hakim bana 10 gün içinde delil ve tanıkları sunmam gerektiğini söyledi. Ben bu süreyi, bana yapılacak resmi bir tebligattan sonra başlayacağını düşünerek geçirdim. Yani süresinde dosyaya hiçbir şey sunmadım. En büyük endişem, bu durumda hakim, delil-tanık sunmadığım için 2.duruşmada iddialarımı ispatlamadım diye davayı bitirebilir mi? Bana söz hakkı vererek kendimi ifade etmeme şans tanır mı (eşim duruşmaya katılsa da katılmasa da.)Zira izlediğim kadarıyla davalar o kadar peş peşe ve sıkışık ki, duruşmalar yıldırım hızıyla yapılıyor.

Boşanma dilekçemde, sizlerle dünkü sorumda paylaştığım evliliği temelden sarsan somut nedenleri yazmamış idim. Bunları detaylı olarak duruşmadan önce yazılı olarak dosyaya sunsam kabul edilir mi?

Yardımlarınız için tekrar teşekkürlerimi sunarım.
Old 01-05-2008, 10:35   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Sayın Ergin,

Değerlendirmeleriniz için çok teşekkür ederim. Affınıza sığınarak hala zihnimde netleşmeyen bir-iki noktayı tekrar sormak istiyorum;

1.duruşmada hakim bana 10 gün içinde delil ve tanıkları sunmam gerektiğini söyledi. Ben bu süreyi, bana yapılacak resmi bir tebligattan sonra başlayacağını düşünerek geçirdim. Yani süresinde dosyaya hiçbir şey sunmadım. En büyük endişem, bu durumda hakim, delil-tanık sunmadığım için 2.duruşmada iddialarımı ispatlamadım diye davayı bitirebilir mi? Bana söz hakkı vererek kendimi ifade etmeme şans tanır mı (eşim duruşmaya katılsa da katılmasa da.)Zira izlediğim kadarıyla davalar o kadar peş peşe ve sıkışık ki, duruşmalar yıldırım hızıyla yapılıyor.

Boşanma dilekçemde, sizlerle dünkü sorumda paylaştığım evliliği temelden sarsan somut nedenleri yazmamış idim. Bunları detaylı olarak duruşmadan önce yazılı olarak dosyaya sunsam kabul edilir mi?

Yardımlarınız için tekrar teşekkürlerimi sunarım.

Sayın Konuk,

Birinci sorunuza ilk mesajımda yanıt vermiştim. Hakim size süre verirken, " 10 günlük kesin sürede delillerini bildirmediğinde delil göstermekten vazgeçmiş sayılacağına" şeklinde bir ihtaratta bulunmadıysa; önümüzdeki celse yeniden süre verecektir. Kaldı ki, kesin süre verse de bazı durumlarda delil ve tanık bildirilebilir. Ancak size açıklaması uzun sürer ve gereksiz buluyoruz. Bu nedenle ısrarla bir avukattan yardım alın, demekteyiz.

Yukarıdaki açıklamalar, dava dilekçesinde açıklanmayan sebeplerin sonradan yeni bir dilekçe ile açıklanması için de geçerlidir. Kısaca, yeni dilekçe verebilirsiniz, diyebilirim.

Saygılarımla
Old 01-05-2008, 15:21   #5
Konuk

Sayın Ergin,

Bizlerle değerli bilgilerinizi paylaştığınız, hukuk konusunda aydınlanmamıza yardımcı olduğunuz için size ve Türk Hukuk Sitesi'ne emeği geçen tüm meslektaşlarınıza teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi