Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kararda faizin başlangıç tarihinden bahsedilmemiş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2009, 17:09   #1
BOSMAN

Varsayılan Kararda faizin başlangıç tarihinden bahsedilmemiş

İdare Mahkemesine açmış olduğum Tam Yargı davasında maddi tazminatın kabulüne karar verildi. Dava dilekçesinde dava tarihinden itibaren faiz talep etmiştik , fakat kararın hüküm kısmında sadece maddi tazminatın kabulüne karar verilmiş faiz konusundan hiç bahsedilmemiş, şimdi kararı icraya koyarken dava tarihinden faiz işletebilir miyiz ?
Old 25-12-2009, 17:15   #2
Av. Eyüp KATI

kararda faizin başlamış olduğu tarih belirtilmesi gerekiryordu. bu konuda tavzih yoluna başvurma durumunuz var ancak tavzihle düzeltilemeyecek temyize tabi husus denebilir.
ikinci olarak dava tarihinden itibaren icrada faiz işletirsiniz karşı taraf her hangi şikayete gitmezse sorun kalmayacağı düsüncesindeyim bir davamda ben böyle yaptım sorun olmadı.
ücüncü olarak faiz alacağı ile ilgili ayrıca dava ikame edebilirsiniz diye düsünüyorum.
Old 25-12-2009, 18:00   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

Takip dayanağı ilamda faize ilişkin bir hüküm bulunmadığından Yargıtay 12. Hukuk Dairesi içtihatları doğrultusunda alacaklı karar tarihinden itibaren ilamlı takipte faiz isteyebilir
Old 25-12-2009, 21:52   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan BOSMAN
İdare Mahkemesine açmış olduğum Tam Yargı davasında maddi tazminatın kabulüne karar verildi. Dava dilekçesinde dava tarihinden itibaren faiz talep etmiştik , fakat kararın hüküm kısmında sadece maddi tazminatın kabulüne karar verilmiş faiz konusundan hiç bahsedilmemiş, şimdi kararı icraya koyarken dava tarihinden faiz işletebilir miyiz ?

1. Yol: Faiz yönünden kararı temyiz edebilirsiniz.
2. Yol: Bu haliyle, kesinleşmeden icraya konulamayacak ilamlarda kesinleşme tarihinden, diğer ilamlı takiplerde karar tarihinden itibaren faiz istenebileceğinden icra takibinizi bu kurala mesnetle başlatabilirsiniz (diye düşünüyorum )

Saygılarımla...
Old 25-12-2009, 22:09   #5
BOSMAN

Teşekkür ederim sayın meslektaşalarım... Karar tarihinden faiz işletirsem arada 4 yıl gibi bir fark var, bu durum çok zararımıza olur, tavzih yolunu deneyeceğim, temyiz edersek danıştaydan dosya 2 senede gelmiyor, daha önce zaten danıştaya gidip gelmiş bir dosya idi, şimdi 2. kez gitmiş olacak, bu sebepten bozulursa 3. kez danıştaya gitme durumu var bu da 4-5 yıl demek, müvekkil de yaşlı bir insan ömrü yetmeyecek diye korkuyorum Bu idare mahkemelerinden ne zaman düzgün bir karar alacağım merak ediyorum doğrusu..
Old 25-12-2009, 22:16   #6
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan BOSMAN
Teşekkür ederim sayın meslektaşalarım... Karar tarihinden faiz işletirsem arada 4 yıl gibi bir fark var, bu durum çok zararımıza olur, tavzih yolunu deneyeceğim, temyiz edersek danıştaydan dosya 2 senede gelmiyor, daha önce zaten danıştaya gidip gelmiş bir dosya idi, şimdi 2. kez gitmiş olacak, bu sebepten bozulursa 3. kez danıştaya gitme durumu var bu da 4-5 yıl demek, müvekkil de yaşlı bir insan ömrü yetmeyecek diye korkuyorum Bu idare mahkemelerinden ne zaman düzgün bir karar alacağım merak ediyorum doğrusu..

Sayın BOSMAN,

Öncelikle size (ve tüm adalet dağıtıcısı "hukukçu"lara ) kolay gelsin...
Lakin faizin kararda yer almamasının temyiz sebebi olduğunu ve tavzihten sonuç alamayacağınızı düşünüyorum...

Saygılarımla...
Old 25-12-2009, 23:38   #7
gökyüzü

Sayın BOSMAN ; Tavzih talebiniz reddedilir. Çünkü tavzih, hükmün açık olmaması ve kendi içinde çelişkiler içermesi durumunda (genellikle de maddi yazım hataları için) başvurulan bir usuldür. Böyle bir karar fıkrasını ancak temyiz edebilirsiniz. Ya da karara bu şekliyle takip başlatıp faiz için ayrı bir dava açarsınız. ( hiç denemedim ve faydası olur mu bilmiyorum ama müvekkilinizin durumunu, yaşlılığını belirten bir dilekçe ile temyiz incelemesinin öne alınmasını da talep edebilirsiniz.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi