Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Fazla toplanan bina aidatları hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-02-2012, 11:55   #1
Burcu Etöz

Varsayılan Fazla toplanan bina aidatları hakkında

Müvekkilin oturduğu merkezi ısıtmaya tabi binada her ay 125 TL aidat toplanmaktadır. Toplanan bu aidata her ay asansör bakımı, kapıcı bedeli,temizlik malzemeleri, elektrik ve su bedeli ödenip geri kalan kısımla doğalgaz alınmaktadır. Müvekkil 5 senedir bu binada oturmaktadır. 5 senedir aidat bedeli değişmemiştir. Şuan binada doğalgaz fazlasıyla bulunup 2014 yılının doğalgazı alınmaya başlanmıştır. Müvekkil binadan ayrılmak istemektedir. Fakat verdiği aidatlarla onun yerine gelecek kişide ısınacaktır. bu durumda müvekkilin yapması gereken nedir? Ayrıca bina yönetiminin 2014 yılına ait gazı şimdiden alıyor olması hukuken mümkünmüdür?
Old 29-02-2012, 22:55   #2
BASILIAS

YÖNETİM PLÂNI VE DEĞİŞTİRİLMESİ

Madde 70 - (Ek madde: 14/11/2007-5711 S.K./22.mad.)

Toplu yapı kapsamındaki yapı ve yerler için tamamını kapsayan bir tek yönetim plânı düzenlenir. Yönetim plânı, toplu yapı kapsamındaki bütün kat maliklerini bağlar. Yönetim plânının değiştirilebilmesi için, toplu yapı temsilciler kurulu üyelerinin temsil ettikleri bağımsız bölümlerin tamsayısının beşte dördünün oyu şarttır.

Geçici yönetimle ilgili yönetim plânı hükümleri, toplu yapı alanındaki bağımsız bölüm maliklerinin beşte dördünün oylarıyla değiştirilebilir.
Görüleceği üzere kat mülkiyeti kanunun
III- ANAGAYRİMENKULÜN GENEL GİDERLERİNE KATILMA :

Madde 20 - (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça:

a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak;

b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, (Ek ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında;

Katılmakla yükümlüdür.

c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.

(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/9 md.) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık, (Değişik ibare: 14/11/2007-5711 S.K./9.mad.) yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.

Birinci fıkradaki giderlere, kat maliklerinden birinin veya onun bağımsız bölümünden herhangi bir suretle faydalanan, kişinin, kusurlu bir hareketi sebep olmuşsa, gidere katılanların yaptıkları ödemeler için o kat malikine veya gidere sebep olanlara rücu hakları vardır.

Müvekkilinizin burada 20.maddeye göre katılım zorunluluğu var.Yönetim planına bakmanızı öneririm. 70.maddeye göre yönetim planını değiştirmeniz durumunda bu sorun ortadan kalkacaktır.
bulduğum bir yönetim planı örneğine göre şöyle diyor;
ÜÇÜNCÜ BÖLÜM
GENEL GİDERLERE KATILMA

Madde 12 - Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak giderlerine aşağıda tespit edildiği gibi katılırlar.

a) Arsa payı ne olursa olusun kapıcı ücreti olarak her daire maliki ayda (.............. ............................) lira, her dükkan maliki ayda (.......................) lira öder.

b) Kaloriferlerin bilumum işletme, onarım ve idame masrafları ile bu masraflar için toplanan avansda; arsa payları ne olursa olsun her kat maliki kendisine ait bağımsız bölümün proje ve planında gösterilen in şaat sahası oranında katılır, her bölümün inşaat sahası miktarı, ayrıca kat malikleri kurulunca tesbit edilir.

c) Kat maliklerinden her biri aşağıdaki giderlere arsa payları oranında katılırlar.

aa) Kat malikleri kurulunca sigorta ettirilmesine karar verilmişse ana gayrimenkulün genel sigorta primlerine,

bb) Kanunda ve sözleşmede tesbit edilmiş olan bütün ortak yer ve tesislerin bakım, onarım, yenileme giderlerine,

cc) Kalorifer ve kapıcı daireleriyle koridor lambaları gibi tesislerin işletme giderlerine,

dd) Kat malikleri kurulunca kararlaştırılan yönetici ve denetçiler ile ayrıca çalıştırılmasına karar verilmişse kaloriferci ve bahçivan gibi müstahdemlerin ücretleriyle bunların vergi ve sosyal sigorta pirimlerine,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi