Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MSN mesajlarının içeriğinin araştırılması mahkememden istenebilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2008, 12:01   #1
Av.Esra Akten

Varsayılan MSN mesajlarının içeriğinin araştırılması mahkememden istenebilir mi?

Sevgili meslekdaşlarım.Daha önce açılmış olan bir forumda cep telefonu sms mesaj içerikleriyle ilgili bir tartışma yapılmış.Ama Msn mesajlarıyla ilgili araştırmalarıma sonuç alamadım.Bir boşanma davasında kadın,kocasının,mail adresini de bildiği bir yabancı kadınla görüştüğü tarih aralıklarını da mahkemeye sunarak,bu ikisinin msn görüşmelerinin içeriğini tespit ettirebilir mi?Bu kayıtlara ulaşılabilir mi?Umarım anlaşılır bir soru olmuştur.. Yani kadının elinde hem diğer kadının mail adresi,hem de görüşmelerin aşağı yukarı hangi tarihlerde olduğu bilgisi mevcut.Saygılar.
Old 02-01-2008, 12:05   #2
miss_lawyer

bu tür kayıtlara ulaşılıp ulaşılamayacağını bilmiyorum ama eğer mümkünse bu konuda mahkemeden tespit istemeniz ve sonrasında tespit sonucu lehinizeyse delil olarak kullanmanız süre açısından fayda sağlayacaktır.
Old 02-01-2008, 16:38   #3
Av.Esra Akten

Lütfen,bilgisi ya da bu konuda tecrübesi olan diğer meslekdaşlarımın da yardımını rica ediyorum.Elimizde güçlü bir delil olacak eğer bu konuşma metinlerini elimize geçirebilirsek..miss lawyer a teşekkürler..
Old 02-01-2008, 21:18   #4
seclarum

Varsayılan hayır

İyi Güzel de, o yazılan maillerin kimin tarafından yazıldığı nası ispatlanır ki. Mesela bu mesajı yazan benim şifremi kullanarak neler yazar neler.
Old 03-01-2008, 15:37   #5
Av.Esra Akten

Alıntı:
Yazan seclarum
İyi Güzel de, o yazılan maillerin kimin tarafından yazıldığı nası ispatlanır ki. Mesela bu mesajı yazan benim şifremi kullanarak neler yazar neler.

Sevgili seclarum,bir mailin hangi bilgisayardan gönderilmiş olduğunun tespit edilebildiğini biliyorum.Dolayısı ile mesajları,mail adresi ve kullandığı bilgisayar tespit edilen kişinin gönderdiği ortaya çıkacaktır.Yalnız bunun yöntemini bilmiyorum.Acaba mesaj içerikleri de bu servisi sağlayan şirket kayıtlarında yok mudur?Buna benzer bir olayla karşılaşan meslekdaşların yorumlarını bekliyorum.
Old 03-01-2008, 15:40   #6
Av. Canan EKE

Emin değilim, ancak aile mahkemesinin böyle bir araştırma yapma yetkisinin olmadığını düşünüyorum. Sadece düşünüyorum.
Old 03-01-2008, 19:18   #7
hakarar

Elektronik ortamdaki yazışmalar, doğrudan doğruya ilgilisi tarafından yazıldığı kanıtlanamadığı sürece, kanıt olarak kullanılamazlar. Cep telefonu ile msn ya da mail türü yazışma bu anlamda birbirinden nitelik olarak farklıdır; çünkü, cep telefonu çok daha özel ve tekel niteliğinde kullanım alanına sahiptir, şifersini bilse de, doğrudan kartı eline geçiremediği için her önüne gelen kullanamaz. Ancak, mail türü yazışma öyle değildir; bir biçimde ulaşma olanağı olan herkesçe rahatça kullanılabilecek bir erişim alanı olduğundan, doğrudan doğruya bir kişinin kullanım tekelinde olduğu söylenilemez. Ayrıca, bir katılımcının da belirtiği üzere, o mesajın o kişi tarafından yazıldığı nasıl kanıtlanabilecektir?
Bu tür elektronik yazışmaların şu an için kanıt aracı olarak kullanılabileceği tek durumun, onaylanmış elektronik imzada söz konusu olabileceği kanısındayım.

Ayrıca bir de işin, haberleşme gizliliğinin ihlâli, yani suç boyutu var. Suça konu oluşturarak elde edilmiş bir kanıtın, hukuk davasındabile ne kadar geçerli bir kanıt olabileceği, ayrıca tartışmalı. O nedenle, bu tür yazışmaların kanıt olarak kullanılamayacağı düşüncesindeyim.
Esenlik dileklerimle.
Old 03-01-2008, 20:38   #8
seclarum

Varsayılan belki?

Belki bir ümit, kendi bilgisayarından mesajlaşmış ise,bilgisayarın veritabanında konusmaları saklayan bir dosya var. İncelenmesini talep edin.Bilgisayardan anlayan biri ise silmiş olabilir. Ancak yine de her temas bir iz bırakır !!!
Old 04-01-2008, 15:34   #9
ilke

Zina nedeniyle açılan bir boşanma davasında zina yapıldığı iddia edilen otel kayıtlarının incelenmesi için keşif yapmıştık. Ve bilirkişi pc kayıtlarının ne şekilde tutulduğu, değişiklik yapılıp yapılmadığını araştırmıştı. Sizin olayınızda da bilgisayarın belli olması halinde davayı aydınlatmak adına mahkeme kararıyla bu bilgilere ulaşılabilineceğini düşünüyorum. (sonucta otelde kalan kisilerin bilgilerinin gizliligi de onemli bir konuydu..) ancak msn kayıtlarının saklanmamış olma ihtimali de gözönünde tutulmalıdır. şayet saklanıyorsa şifreye gerek olmaksızın klasörlenmiş olacağını düşünüyorum..
Old 04-01-2008, 19:38   #11
Av.Cengiz Aladağ

http://www.turkhukuksitesi.com/showp...02&postcount=9
Alıntı:
MSN programı yazışmaları bilgisayara xml formatında kaydeder ve bunlar kolayca değiştirilebilir. Delil olarak kabul edilebileceğini hiç sanmıyorum.
Old 05-01-2008, 16:31   #13
alagoz81

bilgisayarların da kendine göre bir kara kutusu vardır bilgisayarın hardiskinde kayıtlı olma ihtimali var. blgsayara kayıt edilen ve sonra silinen şeyler her ne kadar silsek de hardiskte kalmaya devam ediyor bilgisayarın incelenmesini iste. ayrıca kişiler arası msn konuşmaları da şirketin sisteminde kayıtlı olma ihtimali yüksek ama şirket bunu kabul edecek mi? çünkü kayıt yapması yasak. mahkemeden de msn yazışmalarının takip edilmesini isteyebiirmisin o da ayrı bir sorun ? kişiye ait bir bigisayar varsa ancak o bigisayardan ve karşı tarafın bilgisayarından bigi alınabilir diye düşünüyorum. Günümüzde msn şifrelerini kırmak o kadar kolay ki,bunların delil olması ise o kadar zorki ......
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi