Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Yargıtay Başkanı ''yargı Bağımsız Değil'' Dedi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2003, 11:36   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Yargıtay Başkanı ''yargı Bağımsız Değil'' Dedi

Sayın Hukukçular,

Aşağıdaki gazete haberini
''malumu ilam'' olsa da
''önemine binaen''
yine, yeniden yazıyorum.

Bu haberden bıkarsak, belki bu haberin bir daha yayınlanmaması için bir şeyler yaparız.

Yıllardır süren bu sorunun haberinin, bir SON DAKİKA haberi olması da gülünç. Olsun; biz yine de ciddiye almalıyız.

Saygılarımla

Bir Dost
...........................

Haberin kaynağı : milliyet.com.tr (son dakika : 11.50)(26.4.2003)

Yargıtay Başkanı: Yargı bağımsız değil...

Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, ''Türkiye'de yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir'' dedi.
Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde Gazi Üniversitesi'ne bağlı yüksekokul oluşturulması için başlatılan çalışmalar kapsamında, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan ve 60'a yakın üniversite senato üyesiyle birlikte ilçede inceleme yapan Yargıtay Başkanı Özkaya, Hacıbektaş Belediyesi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
''Yargı bağımsızlığının sağlanabilmesi için siyasi gücün hakimler üzerindeki denetim gücünden vazgeçmesi gerektiğini'' ifade eden Özkaya, şunları söyledi:
''Türkiye'de şu an yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Yargı bağımsızlığının sağlanabilmesi için Anayasa'da gerekli değişikliklerin yapılması gerekir. Öncelikle Anayasa'nın 140'ıncı maddesinin 6'ncı fıkrası ile 144 ve 159'uncu maddeler kaldığı sürece yargı bağımsızlığından söz edemeyiz. Yargının bağımsız olması gerektiğini sürekli ifade etmemize rağmen, bugüne dek somut ve olumlu bir adım atılmadı. Bunun en başlıca sebebi, siyasi gücün hakimler üzerindeki denetim gücünü elinden bırakmak istememesidir.''
Old 26-04-2003, 11:44   #2
Admin

Bir kaç sene kadar önce yine bir Yargıtay Başkanı (üyesi?) aynı ifadeyi bir Televizyon programında sarfetti diye aleyhine dava açılmamış mıydı, yoksa ben mi yanlış hatırlıyorum?
Old 26-04-2003, 11:54   #3
Armağan Konyalı

Sayın ADMİN,

Doğru hatırlıyorsunuz . Ama konu o kadar eski ki, 'neyi doğru hatırladığınızı' ben hatırlayamadım.

Hafızası sağlam gençler sizi yanıtlar umuyorum.

Saygılarımla

Bir Dost
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi