Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyuşturucu Madde Ticareti,İşlenemez Suç

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2012, 17:31   #1
cesur_yürek

İnceleme Uyuşturucu Madde Ticareti,İşlenemez Suç

Müvekkil uyuşturucu madde ticareti suçunu işlediği iddiasıyla yargılanmaktadır.

Kriminal laboratuvarı ekspertis raporuna göre :Ele geçen uyuşturucu madde miktarı (eroin) %10 eroin içermektedir şeklinde.

Sizin de bildiğiniz üzere ele geçirilen uyuştucucu maddenin uyuşturucu madde olduğu belirlenmiyorsa işlenemez suçtan bahsedilecektir.

Söz konusu rapor dışında adli tıp kurumundan rapor aldırılmasını talep etmeyi düşünüyorum.Zira raporun çok net olduğunu düşünmüyorum.

Konuya yapacağınız katkı için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Old 12-02-2012, 18:13   #2
üye31284

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Müvekkil uyuşturucu madde ticareti suçunu işlediği iddiasıyla yargılanmaktadır.

Kriminal laboratuvarı ekspertis raporuna göre :Ele geçen uyuşturucu madde miktarı (eroin) %10 eroin içermektedir şeklinde.

Sizin de bildiğiniz üzere ele geçirilen uyuştucucu maddenin uyuşturucu madde olduğu belirlenmiyorsa işlenemez suçtan bahsedilecektir.

Söz konusu rapor dışında adli tıp kurumundan rapor aldırılmasını talep etmeyi düşünüyorum.Zira raporun çok net olduğunu düşünmüyorum.

Konuya yapacağınız katkı için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Bence de rapor bu haliyle yeterince açık değil. Yeni isteyeceğiniz raporda, söz konusu %10'luk miktarın toplam değer üzerinden "eser miktar" olup olmadığının belirlenmesini istemeniz gerektiğini düşünüyorum. Eser miktardaysa çokça Yargıtay Kararı'nda görüleceği üzere müvekkilinizin beraatine karar verilmesi gerekecektir.
Old 13-02-2012, 00:40   #3
Av.Buğcan Çankaya

Yine farklı açıdan düşünmeniz için şu konuya değinmek isterim,

Yakalanan miktar, müvekkilinizin uyuşturucu ticareti yaptığını göstermekteyse, %10 eroin içerikli rapor ve yakalanan toplam miktar üzerinden yapılan hesap ile müvekkilinizin içici olduğuna dair bir savunma da yapılabilir.

Tabi burada önemli olan husus, yakalanan toplam miktar ve bu %10'luk kısmın Yargıtay içtihatları ışığında içicilik için olağan karşılanabilecek bir miktar olup, olmadığıdır.
Old 13-02-2012, 09:55   #4
üye7160

T.C. YARGITAY
10.Ceza Dairesi
Esas: 2006/9234
Karar: 2007/8332
Karar Tarihi: 03.07.2007

UYU
ŞTURUCU MADDE TİCARETİ YAPMA SUÇU - UYUŞTURUCU MADDENİN KULLANMAYA VE BUNA BAĞLI OLARAK UYUŞTURUCU MADDE TEMİN ETME SUÇUNA ELVERİŞLİ OLMAMASI - MADDENİN İÇİNDEKİ UYUŞTURUCUNUN ESER MİKTARDA OLMASI - İŞLENEMEZ SUÇUN SÖZ KONUSU OLMASI
ÖZET: Jandarma Genel Komutanlığı Bölge Kriminal Laboratuarları Şube Müdürlüğü'nün raporunda, suç konusu maddenin 2313 sayılı Kanun kapsamına giren uyuşturucu maddelerden olmadığının; Adli Tıp Kurumu Beşinci İhtisas Kurulu'nun 28.07.2003 tarih ve 1123 sayılı raporunda ise sanıkta ele geçirilen 1.885 gram maddenin içindeki uyuşturucunun, eser miktarda olduğunun belirtilmesi karşısında; suçun maddi konusu olan uyuşturucu maddenin kullanmaya ve buna bağlı olarak uyuşturucu madde temin etme suçuna elverişli olmadığından, olayda işlenemez suçun söz konusu olduğu, suçun unsurlarının oluşmadığı ve sanığın beraatine karar verilmesi gerekir.
(5237 S. K. m. 188)
Uyu
şturucu madde ticareti yapmak suçundan sanık Semih hakkında Van Birinci Ağır Ceza Mahkemesi'nce bozma üzerine yapılan yargılama sonunda, 03.02.2006 tarihinde, 2005/350 esas, 2006/19 karar sayı ile mahkumiyet kararı verildiği; hükmün sanık müdafii tarafından süresi içinde temyiz edildiği; Yargıtay C.Başsavcılığı'nca onama isteğiyle dava dosyasının tebliğname ekinde 04.07.2006 tarihinde Dairemize gönderildiği anlaşıldı. Dosya incelendi, gereği görüşülüp düşünüldü:
Bozmaya uyularak yapılan duruşmaya, toplanıp karar yerinde tartışılan delillere ve dosya içeriğine uygun gerekçeye göre, yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddine;
Ancak:
Jandarma Genel Komutanlığı Bölge Kriminal Laboratuarları Şube Müdürlüğü'nün 09.12.2002 gün ve 3609 sayılı ekspertiz raporunda, suç konusu maddenin 2313 sayılı Kanun kapsamına giren uyuşturucu maddelerden olmadığının; Adli Tıp Kurumu Beşinci İhtisas Kurulu'nun 28.07.2003 tarih ve 1123 sayılı raporunda ise sanıkta ele geçirilen 1.885 gram maddenin içindeki uyuşturucunun, eser miktarda olduğunun belirtilmesi karşısında; suçun maddi konusu olan uyuşturucu maddenin kullanmaya ve buna bağlı olarak uyuşturucu madde temin etme suçuna elverişli olmadığından, olayda işlenemez suçun söz konusu olduğu, suçun unsurlarının oluşmadığı ve sanığın beraatine karar verilmesi gerektiği dikkate alınmadan yazılı şekilde mahkumiyet hükmü kurulması,
Yasaya aykırı, sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden hükmün BOZULMASINA, 03.07.2007 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Old 13-02-2012, 09:56   #5
üye7160

T.C. YARGITAY
10.Ceza Dairesi
Esas: 2003/6634
Karar: 2003/22296
Karar Tarihi: 11.12.2003

UYU
ŞTURUCU TİCARETİ YAPMAK VE KULLANMAK SUÇLARI - ELE GEÇİRİLEN MADDENİN KAFEİN OLMASI VE ESER MİKTARDA EROİN BULAŞIKLARI İHTİVA ETMESİ - ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCU MADDE MİKTARININ KULLANIMA VEYA DEVRE ELVERİŞLİ OLUP OLMADIĞININ TESPİTİ GEREĞİ
ÖZET: Kriminal polis laboratuarının raporunda sanıktan ele geçirilen 2679 gram maddenin kafein olduğunun ve eser miktarda eroin bulaşıkları ihtiva ettiğinin açıklanmış olması karşısında, bu miktar madde içindeki net uyuşturucu madde miktarının ne kadar olduğu ve net uyuşturucu madde miktarının eser miktarda veya bulaşık niteliğinde olduğunun anlaşılması halinde, bu miktar uyuşturucu maddenin kullanıma ya da devir suçunun işlenmesine elverişli olup olmadığı tespit edilmelidir.
(765 S. K. m. 403, 404)
Dava: Uyu
şturucu ticareti yapmak ve kullanmak suçundan sanıklar Turan Gökay ve Mehmet Akgül'ün yapılan yargılanmaları sonunda; cezalandırılmalarına dair İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 29.04.2003 gün ve 2001/113 esas, 2003/96 karar sayılı hükmün süresi içinde Yargıtay'ca incelenmesi sanık Mehmet Akgül ile sanık Turan Gökay vekili tarafından istenilmiş olduğundan dava evrakı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın onanma isteyen tebliğnamesi ile 03.10.2003 tarihinde Daireye gönderilmekle incelenip gereği düşünüldü:
Karar: Yapılan duruşmaya, toplanıp karar yerinde tartışılan delillere ve dosya içeriğine uygun gerekçeye göre; yerinde görülmeyen diğer temyiz itirazlarının reddine; ancak:
İstanbul Kriminal Polis Laboratuarının 05.11.1999 tarih ve KMY.1999/2172 sayılı raporunda sanık Turan Gökay'dan ele geçirilen 2679 gram maddenin kafein olduğunun ve eser miktarda eroin bulaşıkları ihtiva ettiğinin açıklanmış olması karşısında, bu miktar madde içindeki TCK.'nın 403-404. maddeleri kapsamındaki net uyuşturucu madde miktarının ne kadar olduğu ve net uyuşturucu madde miktarının eser miktarda veya bulaşık niteliğinde olduğunun anlaşılması halinde, bu miktar uyuşturucu maddenin kullanıma ya da devir suçunun işlenmesine elverişli olup olmadığı; keza sanıklar Mehmet Akgül ve Emine Karaeroğlu'ndan zapt edilen maddeler içindeki net uyuşturucu madde miktarı Adli Tıp Kurumundan sorularak sonucuna göre sanıklar hakkında hüküm kurulması gerektiğinin düşünülmemesi,
Sonuç: Yasaya aykırı, sanık Mehmet Akgül ile sanık Turan Gökay vekilinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görüldüğünden hükmün isteme aykırı olarak BOZULMASINA, 11.12.2003 tarihinde oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Old 13-02-2012, 11:52   #6
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Yine farklı açıdan düşünmeniz için şu konuya değinmek isterim,

Yakalanan miktar, müvekkilinizin uyuşturucu ticareti yaptığını göstermekteyse, %10 eroin içerikli rapor ve yakalanan toplam miktar üzerinden yapılan hesap ile müvekkilinizin içici olduğuna dair bir savunma da yapılabilir.

Tabi burada önemli olan husus, yakalanan toplam miktar ve bu %10'luk kısmın Yargıtay içtihatları ışığında içicilik için olağan karşılanabilecek bir miktar olup, olmadığıdır.

Müvekkilin TCK 191 ve 188 maddelerine göre bugüne kadar sabıkası yok.

Somut olay şu şekilde gerçekleşmiş : Müvekkilin, 20 yıllık arkadaşı Y, X ilinden eroin getireceğini ve bu getirmeye yardım etmesini ve karşılığında para vereceğini vaad ederek müvekkili ikna eder.Müvekkil arkadaşı Y'nin tarifi ışığında birtakım şahıslardan eroini ayakkabısının içine yerleştirmek suretiyle eroin ile otobüse biner arkadaşı Y ile birlikte.İhbar sonucu eroin ele geçirilir.

Ele geçirilen uyuşturucu aslında müvekkilin arkadaşı Y ait.Müvekkil ve arkadaşı Y 188/3 nakletmek suçundan tutuklu yargılanıyorlar.

Müvekkil kollukta ve yargılama evresinde de beyanları yukarıda yazdıklarımızından ibaret. Dolayısıyla suçun vasfını müvekkil içidir şeklinde savunma yapma imkanı durumu söz konusu değil .Fakat Y eronin kendisine ait olduğunu kabul etmemekte ve müvekkili tanımadığını beyan etmekte.Dolayısıyla Müvekkil, arkadaşı Y'nin ismini açıkladığı için etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep edeceğiz.
Old 13-02-2012, 13:17   #7
M.SERDAR DEMİRTAŞ

[quote=cesur_yürek]
quote]

Ama belirlenmiş , miktarının az olması mezkur maddenin yasaklı maddelerden olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.Şayet eroin yerine dometes tohumu , arpa tohumu v.s. bir madde olduğu tespit edilseydi işlenemez suç kavramı gündeme gelirdi diye düşünüyorum.
Old 13-02-2012, 14:01   #8
cesur_yürek

Alıntı:

Ama belirlenmiş , miktarının az olması mezkur maddenin yasaklı maddelerden olduğu gerçeğini değiştirmeyecektir.Şayet eroin yerine dometes tohumu , arpa tohumu v.s. bir madde olduğu tespit edilseydi işlenemez suç kavramı gündeme gelirdi diye düşünüyorum

Sayın meslektaşım ,yukarıda ''eser miktar'' ''işlenemez suç '' hususları yönünden verilmiş yargıtay kararlarını meslektaşlarımız foruma aktarmış.

Ayrıca uyuşturucunun niteliği ve niceliği hususlarında kriminal labaratuvarınca verilen raporun açık olmadığı durumlarda Adli Tıp Kimya İhtisas Dairesinden de rapor aldırılması gerektiği kanaatindeyim.Saygılarımla.
Old 13-02-2012, 19:58   #9
üye31284

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Sayın meslektaşım ,yukarıda ''eser miktar'' ''işlenemez suç '' hususları yönünden verilmiş yargıtay kararlarını meslektaşlarımız foruma aktarmış.

Ayrıca uyuşturucunun niteliği ve niceliği hususlarında kriminal labaratuvarınca verilen raporun açık olmadığı durumlarda Adli Tıp Kimya İhtisas Dairesinden de rapor aldırılması gerektiği kanaatindeyim.Saygılarımla.

Daha önce de söylediğim gibi eser miktar kıstası çok önemli gelen raporda.

Ancak ben esrarın %10'luk değerinin bile eser miktar olamayabileceğini hele ki eroin gibi çok etkili bir uyuşturucunun %10 değerinin eser miktarın çok üstünde olduğunu düşünüyorum.

Rapor geldiğinde paylaşırsanız sevinirim.
Old 14-02-2012, 13:36   #10
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi

Ancak ben esrarın %10'luk değerinin bile eser miktar olamayabileceğini hele ki eroin gibi çok etkili bir uyuşturucunun %10 değerinin eser miktarın çok üstünde olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle konuya katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederim.

Eser miktarın belki de üstündedir fakat yargıtayın da bir çok kararında belirttiği üzere kriminal labarotuvarlarının raporları net değilse itibar edilmemesi gerektiği ve bu hususta adli tıp kurumundan rapor aldırılması gerektiğidir.

Saygılar.
Old 15-02-2012, 11:34   #11
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Dolayısıyla Müvekkil, arkadaşı Y'nin ismini açıkladığı için etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep edeceğiz.

Bence bu düşünceniz oran konusundan çok daha etkili .
Old 16-02-2012, 14:08   #12
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi

Mahkeme talebimizi reddetti.Kriminal labaratuvarının raporu yeterliymiş ve davanın esasına etkili değilmiş. .Hükümle birlikte temyiz edeceğiz artık .
Old 16-02-2012, 17:43   #13
üye31284

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Mahkeme talebimizi reddetti.Kriminal labaratuvarının raporu yeterliymiş ve davanın esasına etkili değilmiş. .Hükümle birlikte temyiz edeceğiz artık .

Ben şaşırmadım çünkü eser miktar denilen oran %o,... gibi çok cüzi değerlere denk geliyor. Yani bulaşmaktan biraz fazla ama zerreden fazla değil... %10 zerreden çok çok fazla. Hele de eroin... Önemli olan, geri kalan %90'ın ne olduğu değil var olan %10'un ne olduğu... Ve bu oranın suçu işlenemez suç kapsamından çıkarmaya yeteceğini düşünüyorum. Mahkeme de oransal değerin hiç bir şekilde eser miktar olamayacağını düşünmüş olmalı ki rapor talebini reddetmiş. Zira bu durumda ek rapora gerek yok.

Yine de hukuk davalarımda her zaman sonucu daha net görebiliyorum, cezalarda daha fazla açık kapı bırakıyorum. Yani Yargıtay'dan da dönmez bence sırf bu nedenle ama yine de bilemiyorum.

Dönerse lütfen haber verin.
Old 16-02-2012, 20:26   #14
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan Kozmik Hippi
Ben şaşırmadım çünkü eser miktar denilen oran %o,... gibi çok cüzi değerlere denk geliyor. Yani bulaşmaktan biraz fazla ama zerreden fazla değil... %10 zerreden çok çok fazla. Hele de eroin... Önemli olan, geri kalan %90'ın ne olduğu değil var olan %10'un ne olduğu... Ve bu oranın suçu işlenemez suç kapsamından çıkarmaya yeteceğini düşünüyorum. Mahkeme de oransal değerin hiç bir şekilde eser miktar olamayacağını düşünmüş olmalı ki rapor talebini reddetmiş. Zira bu durumda ek rapora gerek yok.

Yine de hukuk davalarımda her zaman sonucu daha net görebiliyorum, cezalarda daha fazla açık kapı bırakıyorum. Yani Yargıtay'dan da dönmez bence sırf bu nedenle ama yine de bilemiyorum.

Dönerse lütfen haber verin.

Adli tıp talebimiz dışında diğer taleplerimizin biri kabul edilseydi belki ben de eser miktarın üzerinde olduğu düşünüldüğü için reddedildi kanaatine ulaşacaktım.

Bazı zamanlar,

Sanıkların lehine olan deliller neden dikkate alınmaz ?

Sanıkların lehine olan hükümler neden dikkate alınmaz ?

Neden Fezleke iddianame ,iddianame karar olur?

Bir düşünelim ...
Old 17-02-2012, 10:25   #15
üye31284

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
Adli tıp talebimiz dışında diğer taleplerimizin biri kabul edilseydi belki ben de eser miktarın üzerinde olduğu düşünüldüğü için reddedildi kanaatine ulaşacaktım.

Bazı zamanlar,

Sanıkların lehine olan deliller neden dikkate alınmaz ?

Sanıkların lehine olan hükümler neden dikkate alınmaz ?

Neden Fezleke iddianame ,iddianame karar olur?

Bir düşünelim ...

Ben sadece eser miktar/işlenemez suç açısından görüş bildirdim. Yoksa diğer konularda benim canımın sıkıldığı olmuyor değil...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi