Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

işçinin, iş aktinin işverence haklı neden ile feshedilmesinden sonra kıdem tazminatı ödemesi yapılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-08-2015, 22:01   #1
avemre

Varsayılan işçinin, iş aktinin işverence haklı neden ile feshedilmesinden sonra kıdem tazminatı ödemesi yapılması

İşçinin iş akti haklı neden ile feshedildi. Ancak taraflar şimdi de karşılıklı bir miktar kıdem tazminatı ödenmesi konusunda anlaştı. Giydirilmiş ücretlerle beraber bir miktar olan kıdem tazminatının yarısı işçiye ödenecek.

İş akti işverence zaten feshedildiği için bu saatten sonra ikale sözleşmesi hüküm doğurmayacaktır. İşçiden alınacak ibranamede ya da protokolde ne gibi hususlara yer verilmelidir? Tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi çalışmalar.
Old 17-08-2015, 09:08   #2
ugurtrbrs

Merhabalar,
6098 s. TBK ile işçinin işvereni borçtan kurtarması ve ibrası sıkı şekil şartlarına bağlanmış ve şartlardan birinin eksik olması halinde ibranamenin kesin olarak geçersiz olacağı açıkça belirtilmiştir. İlgili hükmü aynen kopyalıyorum. İyi Çalışmalar...

Alıntı:
6098 s. TBK. MADDE 420/f.2
İşçinin işverenden alacağına ilişkin ibra sözleşmesinin yazılı olması, ibra tarihi itibarıyla sözleşmenin sona ermesinden başlayarak en az bir aylık sürenin geçmiş bulunması, ibra konusu alacağın türünün ve miktarının açıkça belirtilmesi, ödemenin hak tutarına nazaran noksansız ve banka aracılığıyla yapılması şarttır. Bu unsurları taşımayan ibra sözleşmeleri veya ibraname kesin olarak hükümsüzdür.
Old 17-08-2015, 10:25   #3
avemre

Meslektaşım ilginiz için teşekkür ederim. İbraname ile ilgili hususları biliyorum sağolun. Benim asıl sormak istediğim işveren zaten sözleşmeyi haklı neden ile feshetmiş tazminat vermesine gerek yok.

Ancak yine de emeğinin karşılığı olarak brüt asgari ücret üzerinden diğer giydirilmiş ücret kalemleri dahil edilmemek sureti ile kıdem tazminatı ödemesi yapacak.

Bununla ilgili nasıl metin hazırlamalıyım? Yarın dava açıldığında hem işten haklı neden ile çıkarmışsın hem de tazminat ödemişsin konusu gündeme gelecektir. Bunlarla ilgili neler önerirsiniz?
Old 17-08-2015, 15:52   #4
ugurtrbrs

Her halükarda ibranameyi kanuni şartları haiz şekilde hazırlamanızın yararınıza olacağını düşünüyorum. Buna ek olarak da yerinizde olsam, ibranameye, işverenin haklı nedenini açıkça belirtir, haklı feshe ilişkin işçi hakkında tutulmuş olan tutanak vs varsa bunları eklerdim. Ayrıca, işverenin, herhangi kanuni bir zorunluluk altında olmadan, tamamen işçiye yardım amaçlı ödeme yaptığını belirtir, işçinin de ibranamede belirttilen haklı feshe itirazı olmadığını ve işvereni ibra ettiğini, özgür iradesi ile beyan ettiğine dair şahitler huzurunda imzasını alırdım.
Old 17-08-2015, 20:30   #5
Av.Selim Balku

İşveren haklı olarak feshettiğini düşünüyorsa ve bunu ispatalayabilecekse kıdem tazminatı ödemesin.

Bunun yerine varsa yıllık izinler ve tatil ve mesai ücretlerini ödesin.

Alınacak ibranamede ne yazılırsa yazılsın, bakiye kıdem kıdem tazminatı almaya engel bir durum olacağını sanmıyorum...

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi