Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

vekaletname ibraz edememek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2011, 11:21   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan vekaletname ibraz edememek

Merhabalar müvekkil tutuklu olduğu ve cuma günleri cezaevinden vekalet alabildiğimiz için vekaletnameyi sonradan ibraz etmek üzere tutukluluğa itiraz ettim.Ancak müvekkilin ailesiyle irtibatım koptu telefona cevap dahi vermiyorlar.Bu durumda sorumluluğum doğar mı?Vekaletname olmaksızın dilekçe sunmam dolayısıyla.Ayrıca itirazın sonucundan da bilgim yok ilgilenmiyorum artık.
Old 13-04-2011, 11:52   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Merhabalar müvekkil tutuklu olduğu ve cuma günleri cezaevinden vekalet alabildiğimiz için vekaletnameyi sonradan ibraz etmek üzere tutukluluğa itiraz ettim.Ancak müvekkilin ailesiyle irtibatım koptu telefona cevap dahi vermiyorlar.Bu durumda sorumluluğum doğar mı?Vekaletname olmaksızın dilekçe sunmam dolayısıyla.Ayrıca itirazın sonucundan da bilgim yok ilgilenmiyorum artık.

Vekaletname sunulmadığı için en kötü ihtimalle itirazınız geçerli olmaz diye düşünüyorum.Sanığın daha önceden duruşmada avukatınız olduğu yönünde beyanı olsaydı vekaletname sunulmasınıza gerek kalmayabilirdi.Her hangi bir sorumluluğunuzun doğacağını düşünmüyorum.
Old 13-04-2011, 16:35   #3
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Sayın meslektaşım,

Bence siz vekillikten çekilme dilekçesi verin.

(Neyimize lazım, Kör ölür badem gözlü olur, olan avukata olur)
Old 14-04-2011, 10:35   #4
av.yağmur deniz

Vekil olamadım ki çekileyim.başka işlerini de yürütttüğüm için güvendim ve vekaletnamesiz hazırlık soruşturması işlemlerini yaptım.vekaletnameyi sonradan ibraz edeceğime dair talebim de mevcuttu.Ama yine de durumu belirtiir bir dilekçe vereyim gerekirse...
Old 14-04-2011, 10:39   #5
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Vekil olamadım ki çekileyim.başka işlerini de yürütttüğüm için güvendim ve vekaletnamesiz hazırlık soruşturması işlemlerini yaptım.vekaletnameyi sonradan ibraz edeceğime dair talebim de mevcuttu.Ama yine de durumu belirtiir bir dilekçe vereyim gerekirse...

Yagmur hanım, vekil olmak için vekaletname mi gerekiyor? Madem gerekiyor du, neden tutuklamaya itiraz ettiniz? başka işlerini de takip ediyorsanız ve bu hukuki işler ise, vekaletnamesi zaten mevcuttur ve onun için ayrıca vekaletname almanıza gerek yok.

Yani çekilme dilekçesi vermenizin sizin açınızdan bir sıkıntısı yok ise, gönderin dedim. Yoksa, sizin hazırlık için yapmış olduğunuz işlem, dava sürecinde de vekil olmanızı gösterecek nitelikte değil. Bu anlamda içiniz rahat etsin, diye ben bir öneride bulunmuştum.

Takdir size ait.
Old 14-04-2011, 13:41   #6
av.yağmur deniz

Kadir Bey yanlış anlamayın lütfen, üzülürüm ,ben vekil olamadım ki derken kendime serzeniş de bulundum acele edip vekaletnameyi beklemediğim için. Sırf bir an önce itiraz edeyim belki çıkar diye düşündüm.Cezaevi vekaletnemeleri cuma günü alındığı için.Başka işler derken eşinin vekaleti var ben de.Mesleki açıdan bir sorumluluğum olur mu diye danışmak istedim sizlere..
Old 14-04-2011, 13:57   #7
cesur_yürek

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz

Soruşturma evresinde vekaletnamesiz tutukluluğa itiraz edebilirsiniz.Vekaletnamesiz dilekçe sunmanız dolayısıyla sorumluluğunuz doğmaz.
Old 14-04-2011, 15:45   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Kadir Bey yanlış anlamayın lütfen, üzülürüm ,ben vekil olamadım ki derken kendime serzeniş de bulundum acele edip vekaletnameyi beklemediğim için. Sırf bir an önce itiraz edeyim belki çıkar diye düşündüm.Cezaevi vekaletnemeleri cuma günü alındığı için.Başka işler derken eşinin vekaleti var ben de.Mesleki açıdan bir sorumluluğum olur mu diye danışmak istedim sizlere..

Hayır!!! Haddime düşmez, sizi eleştirmek.Sadece içiniz rahatlasın anlamında çekilme dilekçesi verin, istedim. Yoksa yargılama aşamasında vekilliğiniz devam edecek diye bir durum yok.
Old 14-04-2011, 16:20   #9
üye34660

Sayın meslektaşım, sorun olmaz, rahat olun...

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi