Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müteahhitin evi eksik teslim etmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-04-2011, 14:29   #1
eda.s

Varsayılan müteahhitin evi eksik teslim etmesi

Merhaba, Öncelikle herkese iyi günler dilerim. Bir müvekkilimizin bize danıştığı bir konu oldu ama daha önce karşılaşmadığım bir konu olduğundan sormak istedim. Konuya uygun Yargıtya kararı da bulamadım Olay şöyle;
Müvekkil bir arkadaşının bir müteahhitten aldığı evi satın alıyor. Ancak müvekkil tapu da doğrudan müteahhitten satın almış olarak görünüyor ve evin gerçek değerinin çok altında bir fiyattan satış gösteriyorlar. Ancak müteahhit kaba inşaatı tamamladıktan sonra apartmandaki diğer daireleri oturuma hazır olarak eksiksiz tamamlamasına rağmen müvekkilin evini sadece içini sıva yaparak bırakıyor ve evi tamamlamak için para istiyor. Oysa satış sırasında böyle bir talepte bulunmuyor. Taraflar arasında satıma ve teslime ilişkin her hangi bir yazılı sözleşme yok. Güven esasına dayalı bir alım- satım var. Bu durumda müvekkil mağdur olmuş. Evi aldığı arkadaşına da başvuramıyor. Müteahhitte evi tamamlamıyor. Bu durumda müteaahide karşı evin eksiklerinin tamamlanması yönünde bir dava açabilir miyiz? ya da daha doğrusu böyle bir dava açarsak başarı oranımız ne olur? Daha önce böyle bir dava ilgi ilgilenen meslektaşlarım varsa tecrübelerini paylaşmalarını rica ederim.
Şimdiden herkese teşekkürler.
Old 13-04-2011, 14:41   #2
Av.Şenel DELİGÖZ

Arkadaşının kişisel hakkını temellük eden müvekkiliniz de alacağın temliki hükümlerinden yararlanarak bu hakkını yükleniciye karşı ileri sürebilir. Zira, alacağı devralan kişi evvelki alacaklının yerine geçer. Borçludan ifayı istemek, gerektiğinde de borçluyu ifaya zorlamak artık onun hakkı olur.Yükleniciye karşı eksik ifaya dayalı olarak dava açabilirsiniz kanısındayım. KOLAY GELSİN
Old 13-04-2011, 15:34   #3
av.kadirpolat

Ben bu konudasayın Şenel Deligöz'den bazı husular çercevesinde farklı düşünce içerisindeyim.

EĞER İKİNCİ EL OLARAK ALDIK DERSENİZ;
Öncelikli olarak, bir ev alıyorsun ve ikinci elden alıyorsunuz. Yani alırken bu malın gzöle görülür durumunu görüyorsun ve buna göre para veriyorsun. Sonra da yok efendim ben müteahhitle böyle anlaşmamıştım deme şansın yok.

İlk alıcı, müteahhite çok para verip de evi eksik almış ise, bence yapılmayan işlerden dolayı kaybını bizzat kendisi talep edebilir.

yani sözün özü, ilk alıcı anlaşmayı yapıp beden ödemiş ise, zararını kendisi tazmin eder; ikinci alıcı, evin mevcut durumu ile alıcısı olduğundan, bu konuya taraf olmaz.

DİREK MUHATABIMIZ İLK ELDEN MÜTEAHHİT DERSENİZ;
Burada yine aranızda anlaşma olmadığından, müteahhit ben evi yaptım bu şekilde beğendiler evi aldılar diyebilir. (yani müteahhidin bir takım maliyelik sorunlar sebebiyle, hülle yolu ile sattım diyeceğini sanmıyorum)

Bu anlamda alınan malda, gizli ayıplar var ise zarar ziyanı almanız mümkün ancak sözleşme olmadan hazırdaki alınan malda açıkça olmayan bir durumu ileri sürerek, "bu da yok muş, zararımız giderilsin" demeniz, ne kadar inandırıcı olur doğrusu pek mümkün değil gibi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi