Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Mahkeme İÇİn Yasal SÜre

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-06-2012, 20:29   #1
Konuk

Varsayılan Mahkeme İÇİn Yasal SÜre

Merhaba
Ben eşimden 9 aydır ayrı şehirde ailemle yaşıyorum.Boşanmak için dilekçe verdim.bir süre sonra bana ve eşime mahkemeye verdiğim dilekçe bildirildi.Eşim boşanmak istemiyor.Dilekçeme cevap yazmadı.Bu şekilde mahkemeyi 3 yıl uzatacağını söylüyor.Mahkemeye bilgi almaya gittiğimde evraklarımın eksik olduğunu söylendi ve mahkeme günü verilmedi.
Eksik evrak eşimin dilekçesiymiş.Yasal sürenin dolmasını bekliyoruz dediler.Dilekçemin kabul tarihi 19 nisan
-Eşime cevap yazması için tanınan yasal süre ne kadardır?
-Cevap yazmaması durumunda dilekçemde yazdıklarımı kabul etmiş mi sayılacak?
-Eşim mahkemelere gelmeyeceğini söylüyor avukatı da yok, o gelmeden boşanma gerçekleşirmi?
-Gelip boşanmak istemiyorum derse boşanamazmıyım?(boşanma sebeplerim;Hakaret,dayak,eve bakmama,doktora götürmeme)
Old 14-06-2012, 11:07   #2
Av. Hatun Olguner

Eşinize cevap için tanınan süre iki haftadır.Cevap yazmamamsı durumunda sizin dilekçenizde yazdıklarınızı inkar etmiş sayılır. Eşinizin duruşmalara gelme mecburiyeti yok. Eğer gelmez ise veya gelip te boşanmak istemediğini söylerse sizin göstereceğiniz deliller nazara alınarak eğer deilleriniz iddialarınızı ispat edebilirse boşanma kararı verilir. Delilleriniz iddialarınızı ispata yetmez ise davanız reddedilir. En önemli deliliniz tanıklarınızın hakareti dayağı eve bakmamasını ifade etmeleridir.

Hak kaybına uğramamanız açısından davanızı bir avukatla takip etmeniz önemlidir. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, bunu ispatlayarak tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini bulunduğunuz yer barosundan yazılı olarak talep edebilirsiniz.
Old 15-06-2012, 15:35   #3
Konuk

Bizlere çok yardımcı oluyorsunuz teşekkür ederim.Öğrenmek istediğim bir konu daha var.Eşim muhtar 300 tl maaş alıyor.başka bir işi yok. ben de ev hanımıyım ailem bakıyor.3 çocuğumuz var 2 si zorunlu olarak babası ile kaldı 12 ve 13 yaşlarındalar(bir kız bir erkek) ama benimle yaşamak istiyorlar.2 yaşındaki kızım yanımda...
-Fakir olduğumu belgeleyip barodan avukat istediğimde çocuklarıma bakamayacağım düşünülüp çocuklarım babasına verilir mi?
-işe girsem 2 yaşındaki kızım benden alınıp babasına verilebilir mi
-ilk mahkemede çocuklar annemizi istiyoruz dediklerinde hemen bana verilir mi yoksa mahkeme sonuçlanana kadar babaları ile kalmaya devam etmek zorunda kalırlar mı?
-şahit olarak ablamı göstermiş olmam da sakınca olur mu? hastalığıma ablam şahit eşim doktora götürmedi ablamın yanına gittim ablam tedavimi yaptırdı durum bildirir raporum var.Teşekkür ederim
Old 20-06-2012, 12:19   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Yoksulluk sebebi ile Barodan avukat talebinde bulunmanız çocuklarınızın velayetlerinin babasına verilmesinde etkili olmayacaktır.

Öte yandan velayet kendisine verilmeyen babanın da maddi gücü oranında işitarak nafakası vermesi yasa gereğidir.

Önemli olan çocukların kimin yanında sağlıklı olacaklarıdır. 12 ve 13 yaşındaki çocuklar kendilerini anlatabilecek yaştadırlar. Velayet için görüşleri dikkate alınır. İki yaşındaki çocuk anne bakım ve ilgisine muhtaçtır. Velayet için öncelikli olarak düşünülürsünüz.

Bir işe girmeniz ve çalışmanız çocuğunuzun velayetinin sizden alınmasına tek başına gerekçe olamaz. Çocukların çalışmanız sebebi ile zarar gördüğünün kanıtlanması gerekir.

Çocuklarınızın velayetlerinin dava süresince size verilmesi için tedbir kararı isteyebilirsiniz. Mahkeme hemen de bir karar verebileceği gibi, davanın sonunda da velayet için hüküm kurabilir. Davanızın iyi yönlendirilmesi için bir avukatla bir likte takip ediniz.

Şahit olarak tüm akrabalarınızı, arkadaşlarınızı, komşularınızı gösterebilirsiniz. Annne, baba, abla tanım olarak elbette dinlenilir. Velayet hususunda da tanıklık etmelerinde yarar vardır. Davada şahit isimlerini değiştiremez ve ekleme yapamazsınız, bu sebeple mümkün olduğunca hem boşanmada eşinizin kusurlu olduğunu ispatlayabilecek hem de çocuklarınızın velayetleri hususunda bilgisi ve görgüsü olan kişilerin isimlerini mahkemeye vermeniz yararlı olacaktır.

Lütfen hak kaybına uğramamak, sonradan üzülmemek için bir avukattan doğrudan hukuki destek alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi