Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evi terk etmek zorunda kaldım, haklıyım nasıl bir yol izlemeliyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2010, 15:32   #1
Konuk

Soru Evi terk etmek zorunda kaldım, haklıyım nasıl bir yol izlemeliyim?

selamlar,aradığım cevabı bulabilme ümidi ile yazıyorum saygı değer hukukcu arkadaşlar,29 yaşındayım,25 gün evli kaldım,olmadı bir sürü sorun yaşadık,evi terkettim ama başka şansım kalmamıştı,hala bakireyim,eşimle herhangi bi ilişkim olmadı,şu anda bana terk davası açmaya hazırlanıyor,görüştüğüm avukat hiçbir hak idda edemiceğimi çünkü şahidim olmadığını söylüyor,bekaretinde önemi yokmuş o beni istemedi diyebilirmiş,madurken suçlu konumundayım yani,bütün eşyalarım orda,ben haklı olduğumu ispatlamak istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekir,değerli fikirlerinizi en kısa zamanda bekliyorum.saygılar...
Old 28-06-2010, 21:21   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşiniz ,size terk ihtarını evi terketmenizden itibaren ancak 4 ay sonra gönderebilir.Ihtardan sonra iki ay içinde haklı sebep olmaksızın müşterek konuta dönmeyen eş hakkında terke dayalı boşanma davası açılabilir.Terk ihtarına uymayan eş,boşanmak istemesse geri dönmemekte haklı sebeplerini ispatlamalıdır.

Sizin müşterek konuttan ayılmanızın üzerinden henüz 4 ay geömemiş ise eşiniz size terk ihtarı gönderemez.
Ancak size çekişmeli boşanma davası açabilir.

Siz boşanmanın reddini isterseniz eşinizin kusurlu davranışlarını kanıtlamalısınız.

Siz kendi gerekçeleriniz ile boşanmak isterseniz ,dava dilekçesinin size tebliğinden itibaren 10 gün içinde harcını vererek aynı dosya içinde karşı dava açabilirsiniz.

Karşı davayı süresinde açamassanız ayrıca siz de ayrıca boşanma davası açabilir ve davaların birleştirilmesini isteyebilirsiniz.

Davada iddialarınızı kanıtlamak için tanık dahil tüm yasal delillerden,tıbbı raporlardan(fiziksel veya psikolojik zarara ilişkin) yararlanabilirsiniz.

Dava süresince kendiniz için nafaka talep edebilir ve boşanmaya karar verilmesi halinde tazminat isteyebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi