Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlilik dışı cocuk ve evlat edinme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-06-2010, 14:21   #1
adana222

Varsayılan evlilik dışı cocuk ve evlat edinme

Merhaba, eşim ve ben 6 yıllık evliyiz, ben kişisel tercihimden dolayı cocuk doğurmak istemedim ve bu eşimle benim aramda sorun oluşturdu, o istiyordu. şimdi öğrendiğime göre bir bayanla 3 yıldan bu yana ilişki yaşamış ve bu birliktelikten bir kızları olmuş. eşim tanıma yoluyla cocuğun nufus kaydını yaptırmış. bana piskolojik ve fiziksel şiddet uygulayarak bu cocuğu evlat edinmemi istiyor. evlilik dışı beraber olduğu kadın cocuğu da, eşimide terketmiş, artık beraber değiller. cocuk 1 yaşında ve bizimle kalıyor. Boşanmak istemiyorum, boşanırsam ailem beni kabul etmez, açıkta kalırım, o yüzden ben bu cocuğu evlat edinmelimiyim ve edinebilirmiyim. cavabınız için şimdiden teşekkür eder, saygılar sunarım.
Old 25-06-2010, 10:16   #2
uye8490

Sayın konuk,

Evlat edinme konusunda karar verecek olan sizsiniz.Bu konuda sadece şunu söyleyebiliriz.Evlat edinmenin gönüllü olması, hem sizin açınızdan ,hem çocuk açısından hem de aile ilişkilerinin sağlam temeller üzerinde kurulabilmesi açısından önemlidir.

Bunun dışında yasa diğer eşin çocuğunu evlat edinebilmenin şartı olarak en az iki yıldan beri evli olma veya evlat edinecek eşin otuz yaşını doldurmuş olmasını aramaktdır.

Bir avukattan hukuki destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır.
Old 25-06-2010, 10:22   #3
adana222

Varsayılan evlat edinme

Yanıtınız için teşekkür ederim. evlat edinecek eşin 2 yıldan fazla evli veya 30 yaşını aşmış olması şartı yazmışsınız ki her iki şart ta bizde tutuyor. bundan başka şart varmıdır? evlat edinme için mahkemeye ben mi başvuracağım. teşekkür eder, saygılar sunarım.
Old 25-06-2010, 12:59   #4
uye8490

Yasa eşin çocuğunun evlat edinilmesi için başka bir şart aramamaktadır.(Türk Medeni Kanunu madde 306)

Görevli mahkeme asliye hukuk mahkemesidir.

Evlat edinen siz olacağınız için davayı sizin açmanız gerekmektedir.
Old 25-06-2010, 13:47   #5
adana222

Varsayılan eşin evlilik dışı cocuğunu evlat edinme

Değerli vaktinizi ayırarak biz kadınlara böylesi bir hizmet verdiğiniz için sizi ve nezdinizde tüm avukatları kutluyor, saygılarımı sunuyorum. aklıma takılan birkaç soru daha var,
1. ben davayı asliye hukuk mahkemesine açacağım davacı benim, peki kime karşı acacağım bu davayı?
2. cocuğun annesi davaya bizzat katılmak zorundamı yoksa bir avukata vekalet verse olurmu?
3. normal evlat edinmede her iki tarafın ( anne - baba ) rızasını almak zorunluluk olarak yazıyor. peki bizim durumumuzda babanın rızasını almaya gerek varmı?
4. evlat edinme işlemlerinde küçüğün 1 yıl bakılması diyor, bizim durumumuzda da bu kural işleyecekmi?
5. mahkeme ne kadar sürer ?

tekrar teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Old 25-06-2010, 19:14   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Davanızı anne ve babaya tebliğ ettirmeniz gerekecektir. Anne ve babanın rızası alınmalıdır. Rızanın aramayacağı hal aşağıdadır.

Madde 311 - Aşağıdaki hallerde ana ve babadan birinin rızası aranmaz:

1. Kim olduğu veya uzun süreden beri nerede oturduğu bilinmiyorsa veya ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunuyorsa,

2. Küçüğe karşı özen yükümlülüğünü yeterince yerine getirmiyorsa.

Avukata özel yetki içeren velakelet verilmelidir. Küçüğün evlat edinilmesine izin, onay verdiğine dair dosyaya beyanda bulunamaya özel yetki verilerek avukat vekaleti çıkarılmalıdır.

Babanın rızası da alınır. Zaten size baskı yaptığını söylemişsiniz..

1 yıl bakım şartı madde metninde geçmemektedir.

Mahkemenin ne kadar süreceğini bilmek mümkün değildir. Tebliğler yapılmalı, tarafların oluru alınmalı, gerekli soruşturmalar sabıka, çıkar çatışması olup olmadığı ve sosyal araştırmalar yapılacak sonrasında hüküm kurulacaktır.

Fazladan masraf yapmamak ve hak kaybına uğramamak için bir avukat ile hareket ediniz. Maddi durumunuz elverişli değil ise, kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosuna tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgili için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi