Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka/esyalar/geciken tedbir kararları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2014, 06:44   #1
esyalar ve velayet

Varsayılan Nafaka/esyalar/geciken tedbir kararları

Merhabalar esim beni darp etti ve ongun uzaklatirma karari verildi. Ben bosanma davasi acarak tekrar tedbir karari istedim bu sefer bir ay verildi. Tedbir nafakasi istedim fakat hakim bunu kolluk arastirmasi olarak yazmis ve kalemden yani verilmemis olarak soylendi. Bunun icin ne yapabilirim bu birinci sorum. İki cocugum var ve ben calismiyorum. Sadece bir dukkanimiz var idi esim suanda orayi kapatti beni oradan sigortali gosteriyorlar idi. Kira elektrik ve cocuklarin giderine ben karismam diyor esim. İs buldum fakat bayramdan sonra baslayacagim. Cocuklarin gecici bosanma davasi suresince velayetini istemistim fakat buna bir cevap alamadim. Suanda cocuklar benim yanimda okula gidiyorlar. Birinin okulu karsimizda birininkide hemen arka sokakta. Esim pazar gunu gelip esyalari alacagini soyledi. Fakat bende ona vermeyecegimi soyledim. O kendi aldigi icin onun gibi saniyor megerse durum oyle degilmis. Fakat kisisel esyalarini versem polisle gelirse eger diger esyalari vermeyi dusunmuyorum. Bu durumda tekrar aile mahkemesinemi basvurmam gerekecek. Malum bugun cuma basvuru muhtemelen pazartesi gunu sonuclanir oda pazar gunu polislerle gelir ise ne yapmam lazim bu durumda. Esyalar icin ayrimi dava acilmasi gerekiyor. Aslinda esyalari istedigimden dolayi degil fakat cocuklarla beraber burada yasadigimizdan dolayi. Ben ev tuttum gelir bende kalirlar diyor. Aile mahkemesine ne sekilde basvuru yapmam lazim. Birde cocuklar esimin yokluguna aliskin. Geceleri gelmez cogu zaman gec gelir. Bu yuzden suanda evde bozulmadigi icin ayrildigimizin bile farkina varmadilar. Gine biz evimizde normal yasadigimiz gibi rutin duzen donuyor. Bundan dolayi benim nasil yapmam lazim cocuklarin okullari bana yakin oldugu icin ve psikolojilerinin bozulmamasini saglamak adina ne yapmaliyim yardim bekliyorum. Adli barodan avukat tuttum ama daha cok prosedur var. Onbesgun sonra cevap verir dediler.. Bende her turlu dilekceyi kendim yazip veriyorum kaleme mecburen. Birde verilen bu bir ay suresinede itiraz ettim.

v
Old 26-09-2014, 20:54   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Tedbir nafakasi istedim fakat hakim bunu kolluk arastirmasi olarak yazmis ve kalemden yani verilmemis olarak soylendi. Bunun icin ne yapabilirim bu birinci sorum.

Mahkemelerce tedbir karar verilmesi çoğu kez mali ve sosyal durum araştırması sonrasına bırakılmaktadır.Sizin dosyada da bu yönde karar verilmiştir.

Gecikerek de olsa nafaka kararı verildiğinde bu karar dava tarihinden itibaren hükmedilecektir.

.
Alıntı:
Cocuklarin gecici bosanma davasi suresince velayetini istemistim fakat buna bir cevap alamadim. Suanda cocuklar benim yanimda okula gidiyorlar. Birinin okulu karsimizda birininkide hemen arka sokakta.

Dava açıldığında hakim çocukların kimin yanında yaşayacağına ilişkin ara kararı gecikmeden vermelidir.Dosyanızda bu yönde bir gecikme var.Bu konuda yeniden dilekçe vermeniz uygun olacaktır.
Alıntı:
Esim pazar gunu gelip esyalari alacagini soyledi. Fakat bende ona vermeyecegimi soyledim. O kendi aldigi icin onun gibi saniyor megerse durum oyle degilmis. Fakat kisisel esyalarini versem polisle gelirse eger diger esyalari vermeyi dusunmuyorum. Bu durumda tekrar aile mahkemesinemi basvurmam gerekecek. Malum bugun cuma basvuru muhtemelen pazartesi gunu sonuclanir oda pazar gunu polislerle gelir ise ne yapmam lazim bu durumda. Esyalar icin ayrimi dava acilmasi gerekiyor. Aslinda esyalari istedigimden dolayi degil fakat cocuklarla beraber burada yasadigimizdan dolayi. Ben ev tuttum gelir bende kalirlar diyor. Aile mahkemesine ne sekilde basvuru yapmam lazim. Birde cocuklar esimin yokluguna aliskin. Geceleri gelmez cogu zaman gec gelir. Bu yuzden suanda evde bozulmadigi icin ayrildigimizin bile farkina varmadilar. Gine biz evimizde normal yasadigimiz gibi rutin duzen donuyor. Bundan dolayi benim nasil yapmam lazim cocuklarin okullari bana yakin oldugu icin ve psikolojilerinin bozulmamasini saglamak adina ne yapmaliyim yardim bekliyorum.

Dosyanızda geciken diğer tedbir ise müşterek konutun tahsisi kararıdır.dava açıldığında hakim konuttan ve ev eşyasından hangi eşin yararlanacağına ilişkin ara karar vermelidir.

Bu durumda tahsis kararı verilmeyen taraf evden ayrılmak durumundadır.

Eşyaların mülkiyeti tartışma konusu ise eşyayı alamayan taraf eşya iadesi veya bedelinin faizi ile ödenmesi için dava açmalıdır.

Konutun ve ev eşyasının size ve çocuklarınıza tahsisi için mahkemenize yeniden bir dilekçe vermeniz uygun olacaktır.

Alıntı:
Adli barodan avukat tuttum ama daha cok prosedur var. Onbesgun sonra cevap verir dediler.. Bende her turlu dilekceyi kendim yazip veriyorum kaleme mecburen. Birde verilen bu bir ay suresinede itiraz ettim.

Adli yardım servisine başvurulduğunda işin acele olduğu açıklanmalıdır.Özellikle şiddet varsa veya açılmış davada süreye bağlı iş varsa erken atama yapılması gerekir.

Baro ile irtibat kurmanız uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi