Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay aşamasında yerel mahkeme hakimi ihsas-ı rey yapabilir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2014, 11:57   #1
yusufgolgi

Varsayılan Yargıtay aşamasında yerel mahkeme hakimi ihsas-ı rey yapabilir mi?

İyi çalışmalar,
Bugün girdiğim bir duruşmada başıma çok ilginç bir olay geldi. Sizlerin de görüşünü almak istiyorum. Müvekkilim aleyhine açılan "Hakaret nedeniyle manevi tazminat" istemli dava yerel mahkemece kabul edilerek müvekkilimin manevi tazminat ödemesine hükmedildi. Daha sonra bu kararı temyiz ettim ve Yargıtay, müvekkilimin sözlerini eleştiri çerçevesinde bularak hakaret olarak nitelemedi. Bugün girdiğim bozmadan sonraki duruşmada, karşı tarafın avukatı atıp tuttu. Nasıl bozulur falan diye. Hakim de "Avukat bey haklısınız, ben de sizin gibi düşünüyorum" dedi. Ben de hakime "Hakim bey, ihsas-ı rey olmuyor mu? Yargılama devam ediyor" dedim. Kendisi de bana "Avukat bey biz zaten daha önce bir karar vererek ihsas-ı reyin en büyüğünü yaptık. Zaten o kararı vererek görüşümü belli ettim" dedi. Ben de "Olsun ama. Dosya Yargıtay'dan geldi. Belki göremediğiniz şeyler vardır" dedim. Netice olarak hakim bozmaya uyulmasına karar verdi Şimdi merak ettiğim şu; hakim o davranışıyla ihsas-ı reyde bulunmuş olmuyor mu? Yoksa söylediğinde haklı mı?
Old 07-07-2014, 14:43   #2
avcaer

Bence ihsas-ı rey olarak yorumlanması gayet mümkün bir cümle kurmuş. İleri sürdüğü savunmada "biz zaten karar vererek ihsas-ı rey yaptık demek" de komik olmuş. Aynı mantıkla iddianamenin kabulü de ihsas-ı rey olarak yorumlanabilir hakimin bakış açısına göre demek ki
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi