Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bonoda muhatabın adresini yanlış bildirmesi suç oluşturur mu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-11-2007, 13:35   #1
Avsibel

Varsayılan Bonoda muhatabın adresini yanlış bildirmesi suç oluşturur mu?

Herkese iyi çalışmalar. Muhatap düzenlenen bonoda kendisine ait olamayan bir adresi bildirmiştir. Bu adrese gönderilen ödeme emri bilatebliğ döndü.Emniyet araştırması sonucunda borçlunun bu adreste tanınmadığı bildirildi.Bu durum 7201 sayılı T.K. 53.maddesine göre suç oluşturur mu?Saygılarımla
Old 30-11-2007, 22:28   #2
avukat1980

Varsayılan Resmi evrak..

Değerli meslektaşım,keşideci hakkında dolandırıcılık suçunu işlediği iddası ile müracaatta bulunulabilir..
Old 01-12-2007, 00:26   #3
ali ekmekçi

kanun maddesi var ama bu konuda yargılama yapıldığını dahi duymadım...emsal karar varsa görmek isterdim
Old 01-12-2007, 00:33   #4
Av.Mesut YILMAZ

Alıntı:
Yazan BURSA
Değerli meslektaşım,keşideci hakkında dolandırıcılık suçunu işlediği iddası ile müracaatta bulunulabilir..
bu konuyu ilk defa duydum uygulamada böyle birşey varmı? gerçekten
Old 01-12-2007, 10:40   #5
SPARTACUS

-- Sayın Avsibel 7201 kanunun 53 maddesinin olayınızda uygulanamayacağı kanaatindeyim.Çünkü teb.kanunun ruhundan ve ilgili maddesinden benim anladığım söz konusu yanlış beyanın tebligat aşamasında ve resmi mercilere yapılması halinde uygulanacağı kanaatindeyim.

-- Ayrıca bonoda adresini bu şeklide yanlış bildirmenin hiç bir mahsuru yok.Bonoda ki adres ödemenin burda yapılacağı anlamındadır.Ödemenin bu adreste yapılıp yapılmaması ayrı bir konu keşidecinin söz konus adreste ikamet etmiyor olması ayrı bir konudur.

-- Dolandırıcılık konusuna gelince ,başlı başına bono da yanlış adres bildirmek dolandırıcılık sayılmaz.Fakat başka hususların bunu desteklemesi halinde doğal olarak bu yola başvurulabilir.

-- Fikrimce olayınızda teb.kanunu kapsamında yapılacak bir bir şey yok.
Old 01-12-2007, 13:43   #6
av.c_ergul

Merhabalar
Senet borçlusunun yanlış adres vermesinin dolandırıcılık suçu olabileceği fikrine katılmıyorum. Bildiğiniz üzere bonalar uygulamda çoğu zaman açık senet şeklinde düzenlenmetedir. Mühim olan borçlunun imzasının sahih olmasıdır. Kaldı ki adres bononun muteberlik şartlarından değildir. Borçlu hanesinin altına semt / şehir yazılması yeterlidir.

Her yanlış adresten dolayı şikayet yoluna gitemk suiniyetli uygulamalara da neden olabilir. Örneğin borçlu alacaklıya güvenip adres kısmını boş bırakacak, alacaklı da borçluya ait olmayan bir adres yazacak ve sonra dolandırıcılıktan şikayet...saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi