Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BorÇlunun İmzaladiĞi İtİraz DİlekÇesİnİ Bİr BaŞka Şahsin Vermesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2011, 16:01   #1
denipre

Varsayılan BorÇlunun İmzaladiĞi İtİraz DİlekÇesİnİ Bİr BaŞka Şahsin Vermesİ

Merhabalar.Bir dosya borçlusu ,kendisi imzaladığı itiraz dilekçesini ,bir başkası aracılığı ile (vekalet ilişkisi ve ya eş durumu yok) muhabere yolu ile icra dairesine vermiştir.
Muhabere icra dairesi ile görüşmemizde söz konusu durumun dilekçeye şerh düşüldüğü ,(kimlik bilgilerini vermeyen şahsın dilekçeyi verdiğine dair) bu yolla itirazın esas icra dairesine gönderildiğini, dilekçenin yanlış merciie gönderilmesi üzerine tekrar gönderdiklerini bu yüzden geciktiğini belirtti.

1- Öncelikle borçlunun imzasını taşısa dahi vekil olmayan şahsın kimlik tespiti yapılmaksızın vermiş olduğu itiraz hukuken geçerlimidir ? Geçersiz olduğu noktasında şüphem yok ancak yine de sorma ihtiyacı hissettim.
Zira yanlış mercie göndermişiz iade geldi denildiği için yeniden kimlik tespiti yapılıp sakatlığı düzelterek geçmiş tarihli gönderme gibi bir durum olabilir mi?
Uyap tan itirazın yapıldığı gün kaydın yapılması gerekmiyor mu ? Taşra icra müdürlüğüne sorduğumda çok geldiği için toplu yapıyoruz gibi bir cevap aldım ? Şimdi merakla itiraz dilekçe içeriğini bekliyoruz .

Saygılar...
Old 24-05-2011, 17:24   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan denipre
Merhabalar.Bir dosya borçlusu ,kendisi imzaladığı itiraz dilekçesini ,bir başkası aracılığı ile (vekalet ilişkisi ve ya eş durumu yok) muhabere yolu ile icra dairesine vermiştir.
Muhabere icra dairesi ile görüşmemizde söz konusu durumun dilekçeye şerh düşüldüğü ,(kimlik bilgilerini vermeyen şahsın dilekçeyi verdiğine dair) bu yolla itirazın esas icra dairesine gönderildiğini, dilekçenin yanlış merciie gönderilmesi üzerine tekrar gönderdiklerini bu yüzden geciktiğini belirtti.

1- Öncelikle borçlunun imzasını taşısa dahi vekil olmayan şahsın kimlik tespiti yapılmaksızın vermiş olduğu itiraz hukuken geçerlimidir ? Geçersiz olduğu noktasında şüphem yok ancak yine de sorma ihtiyacı hissettim.
Zira yanlış mercie göndermişiz iade geldi denildiği için yeniden kimlik tespiti yapılıp sakatlığı düzelterek geçmiş tarihli gönderme gibi bir durum olabilir mi?
Uyap tan itirazın yapıldığı gün kaydın yapılması gerekmiyor mu ? Taşra icra müdürlüğüne sorduğumda çok geldiği için toplu yapıyoruz gibi bir cevap aldım ? Şimdi merakla itiraz dilekçe içeriğini bekliyoruz .

Saygılar...

Dilekçe altındaki imza ilgilisine ait ise bence geçersiz olması söz konusu olamaz.
Old 25-05-2011, 12:31   #3
denipre

Sayın Meslaktaşım

Huzurda imzalanmamış kimlik tespiti yapılmamış.Bir vekalet yok.Hukuki gerekçeniz nedir?
Old 25-05-2011, 12:36   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan denipre
Sayın Meslaktaşım

Huzurda imzalanmamış kimlik tespiti yapılmamış.Bir vekalet yok.Hukuki gerekçeniz nedir?

Sayın meslektaşım,

Hangi açtığınız davada yada verdiğiniz dilekçede kimlik tespiti zorunlu kılınmış?
Var mı böyle bir durum?

Bildiğim kadarıyla yok.

Burada, imzalı dilekçede yer alan imzaya itirazınız var ise, bunu ileri sürmeniz gerekmekte. Yok, dilekçe imzası ilgilisine ait, ama dilekçeyi bir başkası vermiş derseniz; ozaman bu güne kadar tüm devlşet dairelerinin icra ve mahkemelere cevaplarında, aynı şekilde özel nitelikteki şirketlerin dilekçelerinin bu konuda evrak memurları yada işçileri tarafınadn değil de bizzat müdürleri tarafından getirilip, kimlik tespiti yaptırılmalı idi.

Hadi onu da geçtim, posta ile söz konusu dilekçe müdürlüğe gelmiş olsa idi, müdürlük kabul etmeyecekmiydi? Bence söz konusu durumun icra müdürlüğünün kimlik tespiti ile değil artık sizin varsa imzaya itirazınızla ilgili durumu kapsamaktadır.
Old 25-05-2011, 13:11   #5
RuzgarEzel

bence de imza borluya ait ise itiraz geçerlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi