Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Ve Eşin Başkasına Ait Kredili Ev İle Borç Ödemesi Hakkında

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-01-2011, 14:35   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Ve Eşin Başkasına Ait Kredili Ev İle Borç Ödemesi Hakkında

hepinize yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

ben eşimden beni aldattığı için boşanma kararı aldım. fakat kendisinin bana şahsi borçları var bunları inkar etmiyor ama çok fazlada ödemeye yanaşmıyor. şimdi bana bir teklif yaptı ama anlamadığım için sizlere sorma gereği duydum.
bir arkadaşı ile aralarında bir alışveriş vardı. arkadaşı taahhüdünü yerine getiremiyor ve 2 adet kendine ait banka kredili evi var. bunlardan birini eşime satmayı düşünüyormuş. eşimde bu evi alıp bana borcu olan kısmını kendisi, kalanını da benim ödemem suretiyle bu işi halletmek(bana olan borcunu) istiyor. ama benim korkum şu eğer kendine düşen ödemeleri yapmazsa. bu durumda kendimi garantiye almak için ne yapabilirim. bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler
Old 22-01-2011, 12:47   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Eşinizin size olan borcunu ödemesinin en garantili yolu ,eşinizin sahip olduğu mal varlığıdır.Anlaşmaya uymadığında bu mal varlığını icra takibinde haczedebilir,satışını isteyebilir ve alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

Böyle bir gerçekte olan bir mal varlığı veya güvencesi yoksa yapacağınız anlaşma kağıt üzerinde bir alacak olarak kalabilir.İcra takibi de yapsanız gidebileceğiniz mal varlığı yoksa,alacağınızı tahsil edemessiniz.

Eşinizin arkadaşının kredili ve muhtemelen banka ipotekli taşınmazı eşinize devretmesininve bu devir sonrasında eşinizin borcunuzu ödemesinin pek olanaklı ve güvenli olduğunu düşünmüyorum.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanızı öneriyoruz.
Old 25-01-2011, 21:37   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Banka ile doğrudan görüşün.

İpotekli taşınmazı satın alacağınızı; üzerinde ipotek bulunan taşınmaz üzerindeki asaleten ve kefaleten tüm kredi borç ilişiklerini sorun. Bu sorgulamayı evrak üzerinde de teyit edin. Taşınmazın banka eskpertiz değeri (Genellikle daha düşüktür) kredi borcundan daha az ise ve bakiye borç ödenmediği takdirde bunu siz karşılayabilecek ve bakiyeyi karşılamanıza rağmen eşinizden olan alacağınıza dair farkı da sağlayabilecek iseniz; öneriye olumlu yaklaşabilirsiniz. Aksi halde elbette olumsuz yanıt verin.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi