Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tazminat davasında ıslah dilekçesinin dikkate alınmaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2014, 00:37   #1
av_ramazan

Varsayılan tazminat davasında ıslah dilekçesinin dikkate alınmaması

adli yardımlı açmış olduğumuz maddi tazminat davasında hesaplama bilirkişi raporu doğrultusunda davamızı ıslah ettik.Rapor duruşmadan 3 gün önce dosyaya girdiği için tarafımıza tebliğ edilmedi.Uyap üzerinden çıktı alarak davayı ıslah ettik.Duruşma günü(ıslah dilekçesi ve mazeret göndermemize rağmen)ıslah dilekçesine hiç değinilmemiş,mazeret dilekçemiz dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak reddedildi.Dava kısmen kabul edildi.Raporu tarafımıza tebliğ etmeyen,ıslah dilekçesini dikkate almayan mahkemenin kararının yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Sorum ise şu ; davanın bir an önce sonlandırılması için bu durumda gerekçeli karar yazılmadan ek dava açıp birleştirme mi talep etsek yoksa kararı temyiz edip sonucu mu beklenmeli..teşekkürler
Old 11-02-2014, 17:43   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Bu kararı veren mahkemenin "dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak" birleşme talebinizi de reddedeceğini düşünüyorum. Mazeretinizi hangi kanaldan yapmıştınız? ve ıslah talebiniz mazeret ile aynı dilekçede mi yer alıyordu? ıslah harcını yatırmış mıydınız?
Old 11-02-2014, 21:27   #3
Av.Tümer

Alıntı:
Yazan av_ramazan
Rapor duruşmadan 3 gün önce dosyaya girdiği için tarafımıza tebliğ edilmedi.

Rapora karşı beyanda bulunmuş ve rapor doğrultusunda ıslah etmişseniz, raporu Uyaptan gördüğünüz için beyanlarınız doğrultusunda tebellüğ etmiş sayılırsınız.

Alıntı:
Yazan av_ramazan
Uyap üzerinden çıktı alarak davayı ıslah ettik.

Islah için harç yatırdığınızı varsayıyorum. Ancak adli yardımlı açtığınızdan bahsetmişsiniz. Adli yardım talebiniz kabul edildi ise sorun yoktur. Islah dilekçesinin karşı tarafa tebliğ edilmesi şarttır. Muhtemelen duruşma esnasında davalıya tebliğ edilmiştir diyeceğim, ancak ıslah dilekçesinden duruşma tutanağında hiç bahsi geçmemişse davalıya da tebliğ edilmemiştir.

Alıntı:
Yazan av_ramazan
Duruşma günü(ıslah dilekçesi ve mazeret göndermemize rağmen)ıslah dilekçesine hiç değinilmemiş,mazeret dilekçemiz dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak reddedildi.

Mazeretinizin nezaketen kabul edilmesi gerekirdi. Ancak mazeretin kabul zorunluluğu yoktur. Ancak ıslah dilekçenize mutlak surette değinilmesi gerekirdi. Karar bu yönden hatalı olmuştur ve bozmayı gerektirir.

Alıntı:
Yazan av_ramazan
Sorum ise şu ; davanın bir an önce sonlandırılması için bu durumda gerekçeli karar yazılmadan ek dava açıp birleştirme mi talep etsek yoksa kararı temyiz edip sonucu mu beklenmeli

Siz zaten ıslahla alacağınızı talep etmişsiniz. Bu konuda karar verilmese dahi temyize götürme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Islahla talep etmiş olduğunuz alacağı ek dava açarak yeniden istemek, mükerrerlik itirazıyla karşı karşıya kalmanızı sağlamaz mı?
Old 11-02-2014, 22:58   #4
Av.Dursun KARACA

Mahkeme ıslah talebi hakkında olumlu olumsuz bir karar vermeliydi. Normalde ıslah dilekçesi karşı tarafa tebliğ edilmeli, cevap verildikten sonra ıslah da dikkate alarak karara gidilmeliydi.
Bunların dışında sözlü yargılama aşamasına geçilmeden, bu hususta taraflara davetiye çıkarılmadan karar verilmiş olması da usule aykırı olmuş, temyizde bunlara temas etmelisiniz.
Ek dava açılmamalı, zira bakiye alacağınızı ıslahla talep ettiniz.
Old 11-02-2014, 23:03   #5
av_ramazan

ilginiz için teşekkür ederim öncelikle..dava adli yardımlı olduğu için ıslah için harç yatırmadım..ıslah dilekçesini ve yine mazeret dilekçesini hem uyap sistemi üzerinden hem fiziken gönderdim..ıslah dilekçesinin uyap sisteminde kaydının yapıldığını gördüm fakat her nedense mahkeme tarafından buna hiç değinilmemiş..Mahkemece dikkate alınmadığını düşünüyorum..karşı tarafında yokluğunda verilen bir karar aynı zamanda..bu durumda kanaatim ek dava açma yönünde şayet yargıtay aşamasını beklersem 1 yıl gibi bir zaman kaybı yaşayacağımı düşünüyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi