Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari yargıda dilekçe reddi ve adli müzaheret

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2012, 15:24   #1
Av. Duygu Aydık

Varsayılan idari yargıda dilekçe reddi ve adli müzaheret

Sevgili meslektaşlarım merhaba,
İdare Mahkemesi'nde açtığım bir davada, 2577 sayılı İYUK 15/ 1-d'ye göre dilekçemde görülen eksiklikler nedeniyle, dilekçenin reddine karar verilmiştir. Aynı zamanda, adli müzaheret istemli olarak açtığım davada, bu talebim kabul edilmiştir. Yeni oluşturacağım dava dilekçesinde eksikliklerin giderilmesinin yanısıra, sıfırdan yeni bir dava açıyormuş gibi yeniden adli müzaheret isteminde bulunmam gerekli midir yoksa daha önce kabul edilen adli yardım talebim, yeni esasa kaydedilecek dosyada tekrar incelemeye tabi tutulacak mıdır? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür eder, hepinize iyi çalışmalar dilerim.
Old 02-11-2012, 16:26   #2
gzmkws

Açacağınız dava farklı bir dosya numarası alacağı için bence yeniden adli müzaharet talebinde bulunmanız gerekir. Ancak bu talepte bulunurken daha önceki talebinizin kabul edildiğine ilişkin yazılı belgeyi de dilekçenize eklemelisiniz.
Old 05-11-2012, 13:15   #3
Av. Duygu Aydık

Varsayılan Teşekkür

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Bir de elime yeni belgeler geçti bu davayı açtıktan sonra, yeni açacağım dava yeni esaslı olacağı için bu yeni delilleri de dava dilekçeme ekli olarak sunmamda bir sakınca olur mu acaba? Bu deliller eski delil listesinde de yer alan ama ekte sunulmamış olan delillerdi.
Old 05-11-2012, 23:21   #4
noonemins000

Sn. Aydık;
Eğer dilekçenizi 30 gün içerisinde verirseniz yeni bir dava açmış olmayacaksınız ancak 30 günden sonra yeni bir dilekçe ile yeni delilleri de ekleyerek yeni bir dava açmış olacaksınız.
Old 06-11-2012, 11:35   #5
Av. Duygu Aydık

Dilekçe reddi olduğu için eksik hususları 30 gün içinde tamamlayıp tekrar dilekçe vermek istiyorum. Hatta dilekçemi bile hazırladım ama bu yeni delil ve adli müzaheret konularında emin olamadığım için dilekçeyi bekletiyorum. Anladığım kadarıyla siz yeni delil sunmamın uygun olmayacağı ve adli müzaheret talebinde bulunmamın gerekli olmadığı kanısındasınız.
Old 06-11-2012, 13:26   #6
yılmazkan

Sayın Aydık, eğer birden fazla işleme ayrı ayrı dava açılması gerektiği yönünde (İYUK 5.madde)dilekçe red kararı verilmemişse vereceğiniz yeni dilekçe ile ayrı bir dava açmış olmazsınız. Bahsedilen eksikleri giderir, dilekçenizi gönderirsiniz. Yeni belgelerinizi de yeni dilekçenize ekleyebilirsiniz. Adli yardım talebinizi ise şart ve gerekli olmamakla birlikte yeni dilekçenizde tekrarlayabilirsiniz.
Old 06-11-2012, 13:28   #7
noonemins000

Sn Aydık ;
Sn. Yılmazkan' a aynen katılmakla beraber şu hususu belirteyim
İdari yargıda iddaa ve savunmayı genişletme yasağı yoktur diye biliyorum yanlışsam düzeltin sayın meslektaşlarım
Kolay gelsin...
Old 06-11-2012, 14:26   #8
yılmazkan

Sayın Noonemins000, doğru biliyorsunuz. İdari yargıda resen araştırma ilkesi geçerlidir. Yargıç, tarafların iddia, savunma ve delilleri ile bağlı değildir. Konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapar ve delilleri toplar (İYUK 20.madde.)
Old 06-11-2012, 15:13   #9
Av. Duygu Aydık

Cevap veren, zaman ayıran tüm meslektaşlarıma teşekkür ederim. Dilekçe reddi kararı İYUK 5'ten değil, İYUK 3'ten yapıldı. Çok teşekkür ediyorum, bazı noktalarda düşüncelerimi netleştirdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi