Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacağı Teminat Altına Alabilmenin Hukuki Yolları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2009, 12:06   #1
eyinusruk

Varsayılan Alacağı Teminat Altına Alabilmenin Hukuki Yolları

Merhaba Sevgili Meslektaşlarım,

Müvekkil Şirket, bir başka anonim şirketle ticari ilişkiye girecek. Ancak bu şirketin mali durumu şu an itibari ile pek iç açıcı değil. Bunu bilmemize rağmen, bu ticari işi gerçekleştirmemiz de gerekmekte.

Benim sorum şu : Yapılacak iş neticesinde müvekkilin alacaklarını hangi yollarla teminat altına alabilirim ?

Aklıma gelen çözüm yolları da şöyle : ( Şirket teminat mektubu veremiyor )

1. Şirket sahibinin bu ilişkiden doğan boçlar için kefilliğini sağlamak ( ayrı bir kefalet sözleşmesi ile )
2. Verilecek olan çeklere aval şerhi düşürtmek
3. Gayrimenkul ipoteği tesis etmek ( açıkçası bunu en son ihtimal olarak düşünüyorum, pratikteki zorluğu hepimizin takdirinde )

Bunların dışında yapılacak başka bir şey varsa;ya da bunlarla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 01-06-2009, 13:59   #2
limpid

en garantisi temiinat mektubu olamayacağına göre gayrimenkul ipoteği tesis etmek. diğer yollar biraz riskli. şahsi sorumluluk dahi olsa adamın belki üzerine birşey olmayacak. kesinlikle gayrimenkullere ipotek tesis ettirin. kolaylıklar dilerim.
Old 01-06-2009, 15:55   #3
eyinusruk

Çok teşekkür ederim.
Bu ipotek tesisini de, teminat ipoteği olarak değil de kesin ipotek olarak mı yapmalıyım? Ayrıca bir ipotek sözleşmesi düzenlemem gerekir mi ?
Tekrar teşekkürler
Old 02-06-2009, 08:57   #4
yunusemre_85

haddime olmayarak ben de bir iki kelam etmek isterim. bence de uygulamada ne kadar sıkıntısı olsa da burada gideceğiniz en garanti yol gayrimenkul ipoteği. ancak bunun yanında diğer yollardan da faydalanın.eğer zaten karşı taraf kendisine güveniyorsa bu garantiyi size temin edecektir.gayrimenkul ipoteğini de anapara ipoteği şeklinde tesis edin ki faiz masraf vs. gibi eklentilerini de elde edebilesiniz.gayrimenkul ipotek yolu her ne kadar sıkıntılı olsa da elinizde ilam hükmü derecesinde bir silah olmasını sağlar..iyi çalışmalar..
Old 02-06-2009, 12:57   #5
eyinusruk

Çok teşekkür ederim.

Bu durumda şu yardıma ihtiyacım var:

Kesin ipotek metninde özellikle yer almas gereken hususlar nelerdir ? Bir de, bu ipoetk miktarı belli borçlar için veriliyor, bizim durumumuzda ise olası bir miktar var. Bu halde yine de kesin ipotek tesis edebilirim, değil mi ?

Tekrar teşekkür ederim.
Old 02-06-2009, 17:43   #6
yunusemre_85

rica ederim. ipotek metninde yer alması gereken kayıtlarla ilgili olarak sie tekrar döneceğim. diğer husua gelince.ben zaten sizin durumunuzda olası bir miktar olduğu için anapara ipoteğini önerdim.aslında bu durumlarda limit ipoteği tesis edilmekte. ama bu da faiz masraf gibi alacaklarınızı tehlikeye atabilir..
Old 03-06-2009, 11:37   #7
av.selim selim

Varsayılan para yoksa çözüm olmaz :)

Değerli dostum şirket hiçbir teminat veremiyor.
bu şirketle müvekkilin şirketin iş yapmasına izin vermemelisin.
parasızlığa hukuki çözüm üretilemez.
Old 03-06-2009, 12:52   #8
eyinusruk

O kadar haklısınız ki aslında, problem doğmadan yapılan uyarılar bazen kulak arkası ediliyor malum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi