Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tedbir nafakası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-11-2011, 14:33   #1
ötüken66

İnceleme tedbir nafakası

yerel mahkeme tedbir ve yoksulluk nafakası vermedi.
YARGITAY kararı boşanmadan dolayı onayladı ANCAK tedbir nafakası yönunden lehimize bozdu.
yeni duruşma günü verildi hakım karara uydu.
ancak "ben boşanma KESİNLEŞTİKTEN SONRA TEDBİR NAFAKASINI NEYE DAYANARAK VERECEĞİM DİYE SORDU?.
ACİL YARDIM ŞİMDİDEN TEŞEKÜRLER
Old 25-11-2011, 14:47   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Boşanma ilk dava tarihinden boşanmanın kesinleşmesi tarihine kadar tedbir nafakasına hükmedecek. Boşanmanın kesinleşme tarihi bellidir.

Soruyu yanlış mı anlıyorum?

Dayanak madde 169..
III. Geçici önlemler
MADDE 169. Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Saygılarımla,
Old 25-11-2011, 17:30   #3
ötüken66

Varsayılan Selam

MESLEKTAŞIM ÖNCELİKLE CEVAP İÇİN TEŞEKKÜRLER.
DOĞRU ANLAMIŞSINIZ. AMA SORUN SÜREDE NE ZAMANDAN NE ZAMANA OLACAĞINDA DEĞİL
HAKIM DER Kİ BOŞANMA KESİNLEŞMİŞ
BEN TEDBİR NAFAKASI NASIL VEREYİM?
HALBUKİ ÖNCEDEN VERİLMESİ GEREKEN BİR NAFAKA VERİLMEMİŞ. ADI NE OLURSA OLSUN ŞU ANDA VERMESİ GEREKLİ DEĞİL Mİ?
AMA HUKUKİ DAYANAK ARIYORUM.
SAĞLICAKLA KALIN.

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Boşanma ilk dava tarihinden boşanmanın kesinleşmesi tarihine kadar tedbir nafakasına hükmedecek. Boşanmanın kesinleşme tarihi bellidir.

Soruyu yanlış mı anlıyorum?

Dayanak madde 169..
III. Geçici önlemler
MADDE 169. Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Saygılarımla,
Old 25-11-2011, 17:41   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım,

Karar tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekirdi biçiminde bozulmuş. Hakim re'sen alması gereken tedbiri almamış durumda. Gerekçe TMK.169. Madde; "hakim hükmün içeriğini dava açıldığı tarihteki şartlarla uygun hale" getirmekten başka bir iş yapmayacak.

Dava tarihinden, boşanmanın kesinleşmesi tarihine kadar kadın yararına tedbir nafakasına hükmedecek.

Saygılarımla,
Old 25-11-2011, 18:29   #5
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan ötüken66
ADI NE OLURSA OLSUN ŞU ANDA VERMESİ GEREKLİ DEĞİL Mİ?

Evet; bence de gerekli... Tedbir nafakası dava tarihinden itibaren hüküm ifade eder. Sayın av-ufuk'un da dediği gibi dava tarihinden boşanmanın kesinleşmesi tarihine kadar kadın yararına ( sanırım erkek olamaz! ) tedbir nafakasına hükmedilecek; ve böylece varolan hak geç de olsa teslim edilmiş olacak bir bakıma... Yoksa, "tedbir alınacak zaman geçmiş ben şimdi neyin tedbirini alayım ki..." denilemez herhalde
Old 25-11-2011, 18:35   #6
ötüken66

Varsayılan slm

sayın meslektaşlarım
cevaplarınız için teşekkürler
ama sayın caner arıcı'nın "hakim hükmün içeriğini dava açıldığı tarihteki şartlarla uygun hale getirir" cümlesi mealinde bir cümle içinde geçen bi y.k. kararı bulsam iyi olur.
saygılarımla

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Evet; bence de gerekli... Tedbir nafakası dava tarihinden itibaren hüküm ifade eder. Sayın av-ufuk'un da dediği gibi dava tarihinden boşanmanın kesinleşmesi tarihine kadar kadın yararına ( sanırım erkek olamaz! ) tedbir nafakasına hükmedilecek; ve böylece varolan hak geç de olsa teslim edilmiş olacak bir bakıma... Yoksa, "tedbir alınacak zaman geçmiş ben şimdi neyin tedbirini alayım ki..." denilemez herhalde
Old 25-11-2011, 18:53   #7
ATARAS

Her dava, açıldığı tarihteki şartlara göre değerlendirilir. Dava tarihinden boşanma kararının kesinleştiği tarihe kadar geçen süre için tedbir nafakası verilmesi gerekir... iyi çalışmalar..
Old 25-11-2011, 20:41   #8
Av.PUDY

Selam tüm meslektaşlarımın cevaplarına katılıyorum bende Hakim geçmişe yönelik olarak düşünerek baştan alması gereken tedbiri bir nevi şimdi almış olacak ve dava tarihinden itibaren olmak üzere tedbir nafakasına karar verecek size de ilamın icrası işlemlerini yapmak düşecek..Konuya ilişkin Yargı kararına gelince ben aradım ama bulamadım size örnek teşkil etmesi ve kullanmanız açısından eüer bulabilcek başka arkadaşlar varsa gönderirlerse iyi olur bizimde elimizde olur en azından ben yine de bakmaya devam edicem umarım geç kalmadan bulmuş olurum Kolay gelsin
Old 26-11-2011, 09:44   #9
Av.Mehmet Saim Dikici

Meslektaşlarımın görüşüne katılıyorum.

Tedbir nafakası bakımından karar kesinleşmediği için, sadece tedbir nafakası yönünden "her dava açıldığı tarihteki koşullara göre değerlendirilir" ilkesi temelinde, dava tarihinden boşanma davasının kesinleşme tarihine kadar olan dönem için nafakaya hükmedilmesi gerekir.
Old 26-11-2011, 10:07   #10
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

2. HD.E. 2010/6923,K. 2011/7452,T. 2.5.2011:

“Boşanma veya ayrılık davası açılınca hâkim, davanın devamı süresince, gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına geçimine, malların yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri kendiliğinden ( resen ) almak zorundadır (TMK.169). O halde; Türk Medeni Kanununun 185/3. ve 186/3. maddeleri uyarınca, tarafların ekonomik ve sosyal durumları da gözetilerek dava tarihinden geçerli olmak üzere davalı kadın yararına uygun miktarda tedbir nafakasına hükmedilmesi gerekir”
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi