Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sulama birliği tarafından talep edilen su tüketim bedeli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2010, 14:21   #1
Av.akintay

Mesaj Sulama birliği tarafından talep edilen su tüketim bedeli

İyi çalışmalar.
Müvekkilim kendisine ait tarlayı 1998 yılında parça parça üç ayrı şahsa satmıştır.Satıldığı zamanki parsel numarası 73 olan tarla daha sonra 256,şimdi ise 370 olarak değişmiştir.Müvekkilim 1998 ile 2002 yıları arasındaki su kullanım bedelini,kullanmadığı halde ödemiştir.2002-2006 yılları arasındaki su tüketim bedeli faiziyle 4 milyar olarak müvekkilimden istenmektedir.İşin ilginç yanı 73 numaralı parsel nolu tarla için bu bedel istenmektedir.
Diğer iki şahıs kendi üzerlerine düşen tüm su bedelini ödemiştir..Kötüniyetli diğer şahıs sadece numarası değişen 370 parsel nolu tarlanın aboneliğini üzerine 2007 yılında almıştır.Halen o tarlada sulama yapmaktadır.73 numaralı parselin borcu müvekkilimin üzerine kalmıştır.
Diğer iki şahıs müvekkilim lehine şahitlik yapmaya hazır.Müvekkilimde tapu kayıtları,98-2002 yılları arasında ödediği su makbuzları mevcut.
Takibe karşı ne yapılabilir?Açıkçası ilk işim olduğu için biraz heyecan yapıyorum.Tecrübeli meslektaşlarımın yardımlarını esirgemeyeceğini umuyorum.
Old 09-06-2010, 21:28   #2
wellan

Sulama Birliği olarak belirtmiş olduğunuz kuruluş devlete mi bağlı olarak faaliyet göstermektedir?
Old 10-06-2010, 07:48   #3
Av.akintay

Evet sayın Wellan devlete bağlı bir kuruluş.(DSİ ye bağlı)
Old 08-10-2011, 20:27   #4
Armağan Konyalı

SULAMA BİRLİKLERİ KANUNUKanun Numarası : 6172
Kanun Kabul Tarihi : 08/03/2011
Resmi Gazete Tarihi : 22/03/2011
Resmi Gazete Sayısı : 27882
BİRİNCİ BÖLÜM: AMAÇ, KAPSAM VE TANIMLAR
AMAÇ VE KAPSAM
Madde 1 - (1) Bu Kanunun amacı; ülkenin su varlık ve kaynaklarının rasyonel kullanımı maksadıyla umumi sulardan faydalanmak üzere Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilmiş veya halen inşa edilmekte olan ya da inşa edilmesi planlanan sulama tesislerini gayelerine uygun şekilde kullanmak, işletmek, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün onayını almak suretiyle işlettirmek, bu tesislerin bakım, onarım ve yönetim sorumluluğunu yürütmek, tesisi geliştirmeye yönelik yeni projeler yapmak, yaptırmak veya tesisi yenilemekle görevli sulama birliklerinin kuruluşu, organlar ile görev ve yetkilerini düzenlemektir.
(2) Sulama birlikleri kamu tüzel kişiliğine sahip olup, bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde özel hukuk hükümlerine tabidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi