Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

güvence bedeli /vadesinde teslim edilmeyen iş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2012, 16:35   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan güvence bedeli /vadesinde teslim edilmeyen iş

yüklenici işverene güvence bedeli olarak senet veriyor.Yüklenicinin 60 günde bitirmeyi taahhüt ettiği işi geç bitirmesi halinde işveren bu senedi tahsil edebilir mi?edemezse bu gecikme dolayısıyla ne yapabiliriz?(iş bina mantolaması)
Old 06-12-2012, 18:51   #2
Meral83

Sayın Meslektaşım,

Müvekkiliniz işverene verdiği güvence senedinin üzerine teminat senedidir diye yazmış mı? Ayrıca işverenle müvekkiliniz arasında ayrıca bir yazılı sözleşme var mı? Varsa, o sözleşmede gecikme gibi durumlar cezai şarta bağlanmış mıdır?
Ayrıca işin gecikmesine sebep olan durum nedir? Hava şartları sebep ise bu konuda noter kanalıyla hava şartları nedeniyle işin ne kadar süre gecikebileceğine ilişkin bir yazı gönderebilirsiniz. En azından o şekilde gecikmedeki haklılığınızı ispatlamış olursunuz, hava şartlarının uygun olmaması geçerli bir sebeptir, çünkü iş mantolama işi ve dış cephede yapılıyor.
Old 07-12-2012, 09:35   #3
av.yağmur deniz

bizim müvekkilimiz işveren.yazılı bir sözleşme var,hava şartları mücbir sebep olarak belirlenmiş.Ancak bir ihtarname gönderilmemiş.Güvence bedeli olarak senet verilmiş.Müvekkil işi bitirmeye zorlamak için bu senedi kullanmak istiyor.Ancak güvence senetleri ayıplı hizmet nedeniyle ve işin bitiminde kullanılabileceği kanısındayım.Bu nedenle ben senedi bu nedenle kullanamyacağımız kanaatindeyim.
Old 07-12-2012, 10:29   #4
Meral83

Taşerona karşı ihtarname gönderin bence. Senedin üzerinde teminat senedidir diye yazmıyorsa ciro da edebilirler.
Eğer sözleşme ile gecikme için bir cezai şart belirlenmişse onu icraya koyabilirsiniz (geciken günler için). Ayrıca güvence senedi verilen avans karşılığı mı alınmıştır ya da toplam iş bedeli karşılığı mı alınmıştır? Ayrıca tespit de yaptırabilirsiniz, ama bence kendisine bir ihtarname gönderirseniz anlaşacaktır diye düşünüyorum, ama insanlar beni hep yanıltıyor mantıklı hareket etmiyor, ben olsam şöyle yapardım: İşin gecikmesi durumlarında sözleşmede nasıl bir hüküm var ona bakardım, ardından gecikme sebebiyle yaşadığım maddi kayıplar için ve de işin ne kadarının tamamlanmadığına ilişkin bir tespit yaptırırdım, güvence senedini de icraya koyardım.
Old 07-12-2012, 12:11   #5
av.yağmur deniz

gecikmeye dair bir yaptırım belirlenmemiş,sadece hava şartları nedeniyle gecikme olabileceği bunun süreye ekleneceği belirlenmiş.ihtarname göndermeyi düşünüyorum,bir tespit yaptırıp tazminat davası açsak zararımız ne olabilir neyin tespitini yaptırabiliriz.iş mantolama işi,bahçeyi çamur içinde bırakmışlar,balkonun birisini yapmamışlar ve takmaları gereken kamerayı adi bir marka takmışlar.Sözleşmede de marka falan belirtilmemiş.Senedi icraya koyardım demişssiniz ben de icraya koyabilmenin yolunu arıyorum.Ancak eğer gecikme karşılığı bu senedi kullanamaz isek takip sonrasında itiraz olacak ve iptal davamız reddedilecektir.İhtarnamede işin süresinde bitirilmesini aksi halde tazminat davası açacağımızı belirtsem yeterli mi?müvekkil bu gün mutlaka birşeyler yapmak istiyor.
Old 07-12-2012, 12:47   #6
Meral83

İhtarname çekmeniz en doğrusu diye düşünüyorum, ardından zararınızı ve eksiklerinizi tespit ettirip bu rakam üzerinden senedi icra takibine koyabilirsiniz diye düşünüyorum. Böyle de olabilir, ya da ihtarname gönderip ardından tespit yaptırıp, onun ardından da sözleşmeyi feshettiğinizi bildirip, işi başkasına tamamlattırıp, başkasının yaptığı işe dair faturayı alıp,o rakam üzerinden takip yapabilirsiniz diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi