Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirastan pay alamayan kız kardeş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2009, 13:52   #1
qendal21

Acil mirastan pay alamayan kız kardeş

müvekkilin babası 1985 de vefat etmiştir. ailenin erkekleri tüm mirası kendilerine alıp, kız kardeşlere bir şey vermemişlerdir. biz bu gün bir dava açmak istediğimizde satış istemli suyun giderilmesi davasımı, elatmanın önlenmesi davası mı yoksa başka bir dava mı açmamız gerek? ecrimisil talep edebilirmiyiz? yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler. ü
saygılarımla.
Old 10-01-2009, 14:11   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan qendal21
ailenin erkekleri tüm mirası kendilerine alıp, kız kardeşlere bir şey vermemişlerdir.

Peki bunu nasıl yapmışlar? Mirastan feragat mi var, intikalden sonra pay devri mi var, başka bir hukuki işlem mi var aralarında? Yoksa taşınmaz(lar) intikal yapılmadan duruyor da, yalnızca erkek mirasçılar tarafından mı kullanılıyor?
Old 10-01-2009, 15:12   #3
avalaattin61

Öncelikle Sn.Av.Cengiz Beyin sorularını açık ve net bir şekilde cevaplamalısınız.
Old 11-01-2009, 02:46   #4
qendal21

bir kısım taşınmazlar intikal yapılmadan duruyor.bu taşınmazlar erkek kardeşler tarafından kullanılıyor(kiraya veriliyor) ancak büyük bir kısmın ise intikalleri yapılmıştır. bu intikallerin ne şekilde yapıldığı noktasın henüz bir bilgiye sahip değilim. p.tesi tapu kütüğüne bakmayı düşünüyorum. burdan bir sonuç alamazsam işte ne yapacağımı tam olarak kestiremiyorum. devri yapılan taşınmazlar ile ilgili muvazaaya dayalı dava mı açsam( zaman aşımı süresi geçmiş olabilir) yoksa başka bir dava açsam bilemiyorum. bu konuda beni aydınlatırsanız gerçekten minnettar kalırım.
saygılarımla.
Old 11-01-2009, 15:13   #6
qendal21

Acil

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Çeliker, sanırım sorunuza sayın avalaattin61 yanıt verecek.
sayın Aladağ, o zaman desenize sayın avalaattin61 'i bekleyeceğiz.
Old 12-01-2009, 16:51   #7
qendal21

selamlar;
sayın Aladağ, bu konu ile ilgili bana yardımcı olursanız sevinirim.
saygılarımla.
Old 12-01-2009, 20:16   #8
Av.Cengiz Aladağ

Yardımcı olalım da, siz bana yardımcı olmuyorsunuz. Sorunu anlayabilmek için 2 no.lu mesajımdaki sorulara yanıt vermeniz gerekli. En başta; taşınmazlar kimin adına kayıtlı?
Old 13-01-2009, 09:31   #9
qendal21

selamlar
taşımazların büyük bir kısmı erkek kardeşler adına kayıtlı. bu kaydı ne şekilde yaptıklarını bilmiyorum. ama müvekkil anlatımlarından muvaza olduğu kanaatindeyim. taşınmazların geri kalan kısmı ise halen tereke malı olarak durmakta ancak bunlarda yine erkek kardeşler tarafından fiilen kullanılmaktadırlar. umarım sorumu şimdi net sorabilirim bu durumda sayın Aladağ; devri yapılan taşınmazlar için sadece muvazaya dayalı bir davama açmam lazım yoksa daha kesin bir yol var mı? devri yapılmayan taşınmazlar için geriye dönük 5 yıl için ecri misil isteyebilirmiyim? cevaplarınızı bekliyorum.
saygılarımla.
Old 15-01-2009, 12:26   #10
qendal21

sorum hakkında herhalde kimsenin bir fikri yok. en azından doğru veya yanlış izleyeceğim yolu size söyleyeyim en iyisi;
önce satış yoluyla terekenin paylaştırılması davası açacağım. böylelikle hangi malların halen terekede olduğunu hangi malların terekede olmadığını öğreneceğiz. terekede olan mallar için için sorun yok.
müvekkilin belirtmiş olduğu ancak terekede bulunmayan taşınmazlar için içinde muvazaa nedeni ile tasarrufun iptali davası açacağım. ecri misil talebimide bir araya sıkıştıracam artık.
saygılarımla
Old 15-01-2009, 12:31   #11
Av.Cengiz Aladağ

Sorunuzla ilgili muallak noktaları belirttik ama bunları açıklığa kavuşturmadınız. Taşınmazlar kimin adına kayıtlı, nasıl edinmişler vb. sorularını tapu kayıtlarından bakabileceğiniz halde sanırım bakmamışsınız ki "taşımazların büyük bir kısmı erkek kardeşler adına kayıtlı. bu kaydı ne şekilde yaptıklarını bilmiyorum" diyorsunuz.
Sorunun yanıtlanabilmesi için, öncelikle açık seçik sorulması gerekir.
"Meslektaşların Soruları Alanı Özel Kuralları"na şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=16748
Old 15-01-2009, 12:50   #12
av.cgoksen

Sayın Aladağ'ın olayı neden bu kadar çıkmaza soktuğunu anlayamadım.
Bence izlemeyi düşündüğünüz yollar doğru.
Ecrimisil talep edebilmeniz için de intifadan men koşulunun gerçekleşmesi gerekmekte.Paydaşlığın giderilmesi davası açılmış olması durumunda dava dilekçesinin davalı paydaşlara tebliğ edildiği tarihten sonrası için intifadan men koşulu da gerçekleşmiş sayılacaktır.İyi çalışmalar..
Old 15-01-2009, 12:58   #13
Av.Cengiz Aladağ

Sayın av.cgoksen, siz bu haliyle soruya yanıt verebiliyorsanız, beni sorumluluktan kurtardığınız için teşekkür ederim.
Old 15-01-2009, 13:13   #14
av.cgoksen

Sayın Aladağ,Sayın gendal'ın soruyu daha açık nasıl sorabileceğini gerçekten merak ediyorum.Bu konuda beni de aydınlatırsanız çok minnettar olacağım.
Tespit ettiği yolları izlerken zaten taşınmazların devir şekillerini dikkate alacağı kannatiyle cevabımı bildirdim.
Sorumluluk konusuna gelince diğer konulardaki soruları da bu konuda olduğu kadar sorumluluk bilinciyle veriyorsanız engin bilgilerinizden faydalanmak isterim.
Saygılarımla..
Old 16-01-2009, 17:57   #15
qendal21

sayın av.cgoksen cevabınız ve yardımınız için teşekkür ederim. saygılarımla.
Old 11-06-2009, 13:14   #18
mhmtşahin

Varsayılan merhabalar;

sevgili meslektaşlarım hepinize iyi çalışmalar diler ve sayın ALADAĞ'ın bu konu haklı olduğunu belirtmek isterim.
Miraşçılar o arazileri neye dayanarak kendi adlarına tapulamışlar bunu öğrenmeden cevap vermek sağlıksız olur diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi