Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Direk Tahliye Davası Nasıl Açılır?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2009, 15:04   #31
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Sayın Aladag konuyu biraz daha acık yazayım benim muvekkilim haziran 2008 de bir ihtarname ile birinci ihtarı gondermis odeme 30 gün icerisinde yapılmus ancak tebligden sonra yapıldıgı icin birinci haklı ihtar olusmus

daha sonra bana geldiginde biz de odeme emrini icra dairesinden gonderdigimizde yine kısmı odeme tebligde sonra yapıldı biz odeme yapıldı saysak bile yine bu da ikinci haklı ihtar sayılacak

orada yazmaya calıstıgım fakat ifade edemedigim durum budur...

ben orada kısmı odemede odeme yapılmıs kabul edilir kısmı de olsa 30 gün icerisinde odeme yapıldıgı icin odeme emrine dayalı olarak icra yolu ile tahliye istenemez 30 gün icerisinde diye biliyordum sizin sayenizde yeni bir bilgi ögrendim

diger alttaki cümlede de iki haklı ihtar yapıldıktan sonra ikinci haklı ihtardan sonraki ilk kira donemi olan subat ayı kirasını da mart ayında yani tahakkuk ettigi 5 martta odemedi onun icin iki haklı ihtardan ikincisi olan odeme emrinden sonraki ilk kirada da temerrüde düstü demek istemistim

bugun bir ifade problemi yasıyorum sanırım kendimi ifade edemiyorum haftaici yorgunlugunda olsa gerek

kusuruma bakmayın...

Sayın Toklu, sözleşme başlangıcına göre, Haziran 2008'deki ihtarda istenen kira ile Mart 2009'da ödenmesi gereken kira bedelleri, aynı kira dönemine (kira yılı diye düşünebilirsiniz) ait ise, bir kira döneminde iki haklı ihtar nedeni ile tahliye isteyebilirsiniz.
Old 14-03-2009, 15:07   #32
Av. Aykut Toklu

aynı kira dönemi derken 12 aylık bir senelik dönemden degil sozlesmede belirtilen donemden mi bahsediyoruz?

yani diyelim ki sözlesme agustostan agustosa yenileniyor bu durumda 2008 haziran ve 2009 mart ayları farklı kira donemlerinde yani farklı kira yılların da mı sayılacaktır sayın Aladağ?
Old 14-03-2009, 15:07   #33
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
ikişer ikişer geliyor yazılar toparlayamıyorum...

Sayın Aladağ; benim yaptığım ilk takipten sonra 30 gün icerisinde borclu geldi 4 taksit yaptıgımız borcun ilk taksidini pesin verdi bu olaylar takipten 17 gün sonra gelisti yani 7-8 subat gibi odeme yaptı kısmı odeme

daha sonra 5 martta subat ayının kirasını yatırması gerekiyordu o kirayı da yatırmadı fakat bu durumda biz ikinci bir takip baslatmadık subat ayı kirası icin

ben iki haklı ihtar ve temerrüde dayalı olarak bir tahliye davası actım

Sayın Toklu, Haziran 2008'de ihtar var; bu birinci haklı ihtar. Daha sonra (bu ihtarda belirtilen ayların kiraları dışında) kira bedeli için takip yapmadıysanız, zaten ortada 2. bir ihtar yok ki, haklı ihtar olsun.
Old 14-03-2009, 15:08   #34
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
aynı kira dönemi derken 12 aylık bir senelik dönemden degil sozlesmede belirtilen donemden mi bahsediyoruz?

yani diyelim ki sözlesme agustostan agustosa yenileniyor bu durumda 2008 haziran ve 2009 mart ayları farklı kira donemlerinde yani farklı kira yılların da mı sayılacaktır sayın Aladağ?

Evet.
Old 14-03-2009, 15:09   #35
Av. Aykut Toklu

cok karıstı durum ben tekrar acıklayayım

muvekkilim haziran 2008 de kendi cabası ile bir ihtar gondermis bana ocak ayı icerisinde geldi ben de birikmis olan diger alacaklar icin ocak 2009 da bir takip yaptım ve odeme emri gonderildi

iki haklı ihtar yapıldı yani birincisi noterden gonderilen haziran 2008de gonderilen ihtar digeri de icra dairesinden benim gondermis oldugum odeme emri ile yapılan ihtar
Old 14-03-2009, 15:11   #36
Av. Aykut Toklu

bu durumda iki haklı ihtara dayanmasak bile temerrüt nedeni ile tahliye davası acılamaz mı peki?

elimizdeki deliller yeterince kuvvetli farklı donemlere denk gelse de iki haklı ihtarımız var bunun yanında odeme belgelerinde kiraların yuzde 90ının temerrüt ile odenmis oldugu acık yine elimde taksit sozlesmesi var ve yine son subat ayı kirası da odenmedi

bu odenmemis subat ayı kirası nedeniyle temerrüt nedeni ile tahliye davası acılabilir mi peki?
Old 14-03-2009, 15:17   #37
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
cok karıstı durum ben tekrar acıklayayım

Sayın Toklu, darılmayın ama anlaşılır olması için ben olsam sorumu şöyle sorardım (örnek):

1- Sözleşme tarihi: 01.08.2007
2- Müvekkil Haziran 2008 kirasının ödenmemesi nedeniyle 30 gün süreli ihtar göndermiş, kiracıya 10.07.2008'de tebliğ edilmiş. Kiracı 30 gün süre içinde bu ayın kirasını ödememiş.
3- Bana daha sonra gelen müvekkilin beyanına göre ödenmeyen 6,7,8,9,10. ayların kira bedelleri için icra takibi yaptım, 7/30 gün süreli ödeme emri borçluya 15.11.2008'de tebliğ edildi.
4- Borçlu bana kısmi ödemede bulundu, ancak 30 günlük sürede kira bedellerinin tümünü ödemedi.
5- Daha sonra borçlu Aralık 2008 ve Ocak 200 ayları kira bedellerini de ödemedi, ancak bunlar için henüz ihtar çekmedik/takip yapmadık.

Bu durumda.... (sorumu da buraya yazardım).
Old 14-03-2009, 15:23   #38
Av. Aykut Toklu

haklısınız darılacak bir durum yok tekrar duzelterek af dileyerek yazıyorum

1- haziran 2008 de gonderilen ihtar Agustos 2007-2008 sozlesme yılına ait olan haziran 2008 kirasına aittir kira bu 30 gün icerisinde odenmis ancak haklı ihtar olusmustur

2- daha sonra takip eden ekim kasım aralık kiraları odenmemistir bu kiralar da Agustos 2008-2009 sözleşme yılına ait ben de bu kiralar icin ocak ayında takip baslattım ve 7/30 günlük odeme emri gonderildi.

3- kiracı gonderilen odeme emrini 19 ocakta teblig almıs ve bize 8 martta ulasarak ocak ayı kirasının da icinde bulundugu borc meblagı ile bize odeme taahhüdünde bulunmus ve taksit istemistir biz de 4 taksit yapıp ilk taksiti pesin almısız...

yani burada Agustos 2007-2008 sözlesme yılına ait 1 ve yine Agustos 2008-2009 sozlesme yılına ait 1 haklı ihtar var

4- Borclu kısmı odeme yaptıgı icin taksit yapıldıgı icin de zaten 30 gün icerisinde tamamen borc odenmedi yani takip tutarının tamamı odenmedi

5- Daha sonra kiracı yine 5 martta tahakkuk eden subat ayı kirasını da ödemedi

bu durumda subat ayı kirasına dayanarak temerrüd nedeni ile tahliye davası acılabilir mi?
Old 14-03-2009, 15:30   #39
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
haklısınız darılacak bir durum yok tekrar duzelterek af dileyerek yazıyorum

1- haziran 2008 de gonderilen ihtar Agustos 2007-2008 sozlesme yılına ait olan haziran 2008 kirasına aittir kira bu 30 gün icerisinde odenmis ancak haklı ihtar olusmustur

2- daha sonra takip eden ekim kasım aralık kiraları odenmemistir bu kiralar da Agustos 2008-2009 sözleşme yılına ait ben de bu kiralar icin ocak ayında takip baslattım ve 7/30 günlük odeme emri gonderildi.

3- kiracı gonderilen odeme emrini 19 ocakta teblig almıs ve bize 8 martta ulasarak ocak ayı kirasının da icinde bulundugu borc meblagı ile bize odeme taahhüdünde bulunmus ve taksit istemistir biz de 4 taksit yapıp ilk taksiti pesin almısız...

yani burada Agustos 2007-2008 sözlesme yılına ait 1 ve yine Agustos 2008-2009 sozlesme yılına ait 1 haklı ihtar var

4- Borclu kısmı odeme yaptıgı icin taksit yapıldıgı icin de zaten 30 gün icerisinde tamamen borc odenmedi yani takip tutarının tamamı odenmedi

5- Daha sonra kiracı yine 5 martta tahakkuk eden subat ayı kirasını da ödemedi

bu durumda subat ayı kirasına dayanarak temerrüd nedeni ile tahliye davası acılabilir mi?

Koyulaştırdığım kısım tahliye için size yeterli.
19.01.2009'da tebliğ edilen 7/30 günlük ödeme emrine itiraz etmeyen borçlunun en geç 18.02.2009 mesai bitimine dek kiraları ödemesi gerekirdi. Ödemediğinden temerrüde düşmüştür. İcra Hukuk ya da Sulh Hukuk Mahkemesi'nden tahliye isteyebilirsiniz.

Zaten 2 haklı ihtar sözkonusu değil.

Ek bilgi: Sonradan yapılan kısmı ödemeler size yapıldı ise, icra dosyasına beyanda bulunarak harcını yatırınız.
Old 14-03-2009, 15:41   #40
Av. Aykut Toklu

Tamam zaten ben dilekce de hem yapılan iki ayrı haklı ihtarı daha sonra yapılan icra takibi ve yapılmıs olan kısmı odemeyi ve daha sonra da yapılmayan subat ayı kira odemesini hepsini acıklayıcı sekilde yazarak temerrüd nedeni ile tahliye davası actım dilekcede de sadece tahakkuk etmis olan kira olan subat ayı kirasını istedim harcı da senelik kira uzerinden yatırdım

yani dava dayanagı temerrüd nedeni ile tahliye fakat dilekcede bütün hususların acıklanmasını faydalı buldum (ilk haklı ihtar; odeme emri ile yapılan ikinci haklı ihtar; taksit sozlesmesi ile yapılan kısmı odeme; daha sonra yapılmayan subat ayı odemesi hatta dekontlar ve uzerlerindeki tarihler nedeni ile tamamına yakınının zaten temerrütle odenmis oldugu)
Old 16-03-2009, 11:21   #41
esener

sayın aykut toklu
size genel olarak bu konuyla ilgili bilgi vermek istiyorum umarım yardımcı olabilirim. kira borcunu ödemeyen kiracılara karşı en kısa çözüm bence eğer kira sözleşmesinde muaaceliyet kaydı varsa ve şartları oluşmussa kira dönemi sonuna kadar olan ve ödenmemiş aylarıda kapsar şekilde örnek 13 nolu ödeme emri göndermeniz.benim karşılaştığım kiracılar yüksek miktarlı ödeme emrini gördükleri zaman kendiliğinden tahliye ediyorlar.
mahkemelerin son dönem kararlarında kira sözleşmesinde eğer muacceliyet kaydı varsa iki haklı ihtar nedeniyle açılan tahliye davaları ret ettikleri görülmektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi