Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Okula Kayıt için ödenen paranın geri alınması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-09-2007, 20:26   #1
üye8180

Varsayılan Okula Kayıt için ödenen paranın geri alınması

Merhaba. Değerli meslektaşlarım. Kızım bu yıl bir anadolu lisesini kazandı. Kayıt yaptırdık. Kayıt sırasında bağış talep edilmesi üzerine bir miktar elden para verildi. Makbuz koçanının dolduğu sebep gösterilerek makbuz verilmedi. Daha sonra makbuz verileceği söylendi. Ulaşım güçlüğü sebebiyle kızımın kaydını bu okuldan kendi isteğimizle sildirerek başka bir okula aldırdık. Ancak müdür bey bağışladığımız parayı iade etmeyeceğini bildirdi. Sadece diploma, ikametgah belgelerini alabildik. Bu durumda parayı geri alabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim ?
Old 18-09-2007, 22:17   #2
Protesto

Selamlar,
Öncelikle 'şöyle yapmalısınız' dan ziyade 'ben olsaydım şöyle yapardım' mantığı ile olayınız hakkında görüşlerimi aktarmak istiyorum.

-İlk olarak bu parayı geri almakta kararlı olunduğunu göstermesi amacıyla önce okul müdürüne noterden ihtarname çekerdim. Bu ihtarnamede paranın iade edilmemesi halinde icra takibinde bulunulacağı, alınan paralar karşılığında makbuz kesilmemesi dolayısıyla ilgili birimlere şikayet edileceği ve savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı hususunu da eklerdim.
-Yine de ödenmez ise ilamsız icra takibi yapardım.
-Ayrıca ihtarnamede belirtilen şikayetleri yapardım.
-Takibe itiraz durumunda ise genel mahkemede itirazın iptali davası açardım.

Eğer yöntemimi yetersiz bulan varsa görüşlerini paylaşmasını rica ederim.

Saygılarımla...
Old 19-09-2007, 13:57   #3
üye8180

Yukarıda sayın meslektaşımın yazdıklarını, telefonda söylemem bile yetti. Apar topar çağrıldım. Paramı kuruşu kuruşuna geri aldım. Bazı müdürler bu dilden anlıyorlar demekki. Teşekkürler sayın protesto...
Old 19-09-2007, 18:33   #4
Protesto

Rica ederim sayın meslektaşım;
Bu yöntemin işe yaramasına ve kısa sürede sorunu çözmenize ben de çok sevindim.
Saygılarımla...
Old 19-09-2007, 21:11   #5
OLCAYK

Benim merak ettiğim- lütfen yanlış anlaşılmasın ama biz hukukçular böyle yaparsak olayın daha nerelere varacağı konusundaki tereddütlerim bu karşılıklı mesajdan sonra kat kat arttı- neden bu paranın verildiği.
Old 19-09-2007, 21:19   #6
OLCAYK

Ben olsam para istendiğinde, önce kayıt için ihtarname çekerdim, tabi şartları taşıyorsam, bildiğim kadarıyla okullara kayıt için ikametgah şartı getirildi, birde bunu alo postla yapardım , kayıtta ederdi, parada alamazdı bence. Dolayısıyla parayı geri istemeye gerek kalmazdı, diye düşünüyorum.
Old 19-09-2007, 21:32   #7
üye8180

Sayın meslektaşım. Anadolu Lisesi ikametgah aranmaksızın OKS sınavı ile kazanılan bir okuldur. Bu paranın verilmesi de kayıt ettirmek için değil, talep edilmesi üzerine okula yarı gönüllü, yarı zoraki bir bağış olarak olmuştu. Yani para verilmeseydi de kayıt yaptırılacaktı. Ancak anne baba olan tüm meslektaşlarımın malumu olduğu üzere , bu okullarda çocuklarımız okuyacağı için, biz veliler genellikle ister bağış deyin, ister kayıt parası deyin bu paraları veriyoruz. Sorun çocuğun kaydı başka okula alındığı, yani okulla ilişiğimiz kesildiği halde, idarece ,verdiğimiz parayı iade etmeye yanaşılmamasıydı. Müdür bir de şöyle demişti. Şartlı bağış olur mu ? E ben de dedim ki Bağıştan rücu olmaz mı?
Old 19-09-2007, 22:14   #8
OLCAYK

Ben bu konuda geri kalmışım sanırım, henüz çocuğumda yok. Bende anadolu lisesinde okudum, bende böyle taleplerle vs. ile karşılaştım hiç katılmadım, hiç sorun yaşamadım. Madem sınavla kazanılmış, e o zaman niye para verilmiş dersem bana kızar mısınız? Bu okullarda çocuklarımız okuyacağı için bunu yaptık demek, onlara hak vermeyle orantılı olur gibi geliyor. Ne yani eğitimciler çocuklarımız kayıt parası ödemediği için onlara kötü mü davranacak? Sorun olayın buraya gelmesinde, ikinci sorunda vatandaşların THS' de bunu okuyup, avukatlar bile aynı sorunlarla karşılaşıyor biz ne yapalım diye düşünmesinde ve bence olumsuz örnek olmasında. Saygılar.
Old 19-09-2007, 22:21   #9
OLCAYK

Ayrıca çok mu idealist düşünüyorum bilmiyorum ama, eğitimcileri (artık ne kadar varlar bilmiyorum)böyle zan altında bırakmakta üzücü, ben şahsen üzüldüm. Keşke bahsettiğiniz gibi olanları ayıklabilsek,sonu gelir mi acaba? Ben öğretmenlerimi hep iyi hatırlıdım,hep saygı duydum. Bunun değişmesini hiç istemezdim.
Old 20-09-2007, 00:12   #10
Kartalkanat

Alıntı:
Yazan OLCAYK
Ben bu konuda geri kalmışım sanırım, henüz çocuğumda yok. .

Sayın Olcayk eğer boş zamanınız olursa bir kaç okulu ziyaret edin. Ne yazık ki devletimiz öğretmenin maaaşını vermekten başka okula herhangi bir katkı yapmıyor.

Çocuklarımız tuvaletten çıkınca elini yıkayacak sabun bulamıyor ! Temizlik malzemesi bulunmuyor ! Temizlik yapacak personel bulunmuyor ! Kışın soğuktan üşüyor , yazın sıcaktan yanıyorlar klima bulunmuyor ! Okula giren çıkan belli değil güvenlik görevlisi bulunmuyor ! bu listeyi uzattıkça uzatabilir.

Acaba bu maddi gerçekler karşısında biz velilerin gönlünce katkı yapmasının ne gibi bir sakıncası olabilir ?? Bu paraların harcanması okul yönetimi ve okul aile birliğimin işbirliği ile oluyor.

Çocuklarımız ve Ülkemizin geleceği için ya doğru dürüst vergi vereceğiz ?? Yada gönüllü katkı yapmaya devam edeceğiz.

Saygılar sunarım.
Old 20-09-2007, 00:23   #11
Av.Suat Ergin

@ Av.Neslihan: Haklısınız

@ Protesto:Haklısınız

@Olcayk:Haklısınız

@Kartalkanat:Haklısınız
Old 04-10-2007, 19:45   #12
OLCAYK

Başka bir vesile ile Sayın Kartalkanat' ın mesajını geçte olsa gördüm. Ben ailem sebebiyle eğitim camiası mı diyeyim işte O' nun o kadar içindeyim ki anlatamam. En azından burada anlatmayacağım. Ama sizin dediğiniz gibi gönüllü olanlar ise sorun, yeride cevabıda burası değil. Zira THS' de siyaset yasak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi