Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni İstanbul ( Çağlayan) Adliyesi Maceralarımız

Yanıt
Konu Notu: 9 oy, 4,44 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2012, 20:02   #421
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Bence biz avukatların ayıbıdır.

Israr ediyorum! Baronun ayıbıdır...
Benim telakkime göre, Baro ile avukat aynı şey değildir.
Arada bir farklılaşma vardır: Seçilmişsen ve yöneticiysen maiyetine nezaret edecek, gözleyecek, eğitecek ve gerekirse çekidüzen vereceksin!
Bize düşen sessiz kalmamak, şikayetçi olmaktır; bu ise hepimizce yerine getirilse de getirilmese de Baronun ayıbını zail etmez.
Saygılarımla.

EKLENEN NOT: Bu personel Baro'ya gelen ve avukat olmayan vatandaşa da aynı muameleyi yapınca/yaparsa o ayıp da mı bizim olacak... Katiyen kabul etmem, üstüme almam ben.
Old 09-01-2012, 20:04   #422
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Herşeyi Kavili'den beklemeyin!
Evinin önünün temiz olmasını isteyenler, süpürgeyi eline almalı. Hazır oraya gitmişken bir dilekçe yazmanız o kadar zor değildi.

Dilekçemi de aynı memura vermem gerekiyor. Evrak kayıt ya.

Şaka bir yana...

Ben doğrudan Baro Başkanının yanına çıkmak için koridora yöneldim, sabah işe gitmeden Baroya gitmiştim. Bu tür olaylarda çok çabuk sinirlenebilen bir insan olduğum için de, açıkçası kendimi frenleyip, geri dönmeyi tercih ettim. Daha sonra şikayet ederim diyerek. Ama şimdi aklıma geldi. Buradan açıkça şikayet ediyorum!
Old 09-01-2012, 20:09   #423
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Arada bir farklılaşma vardır: Seçilmişsen ve yöneticiysen maiyetine nezaret edecek, gözleyecek, eğitecek ve gerekirse çekidüzen vereceksin!
Bize düşen sessiz kalmamak, şikayetçi olmaktır; bu ise hepimizce yerine getirilse de getirilmese de Baronun ayıbını zail etmez.
Saygılarımla.

Kurumsal olarak Baronun da ayıbıdır. Ama bu hale gelmelerine izin veren biz avukatların da ayıbıdır.

Koridorda beklerken (orada bir koltuk var, asansörün hemen karşısında, içeride bir avukat bekleme odası yapmışlar kahve-çay da vardı ama evrak memuru seslenirse duyamam ayıp olur diyerek, asansörün karşısındaki koltuğa oturmuştum bir de... ) koridorun devamında muhasebe bölümünden kilolu bir bey bir odadan karşı odaya geçti, elinde bir pantolon muydu gömlek miydi şimdi tam hatırlayamıyorum. Manzara tam İtalyan fimlerindeki dar sokaklı mahallelerdeki evlerden evlere çamaşır asılı halini andırıyordu resmen. Ciddiyetsizlik ki ne ciddiyetsizlik. Orası Baro, Baro...
Old 09-01-2012, 20:35   #424
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Yorumsuz

İSTANBUL BAROSU İSO 9001-2000 HİZMET KALİTE BELGESİ ALDI

http://www.istanbulbarosu.org.tr/Det...atID=1&ID=2354
Old 09-01-2012, 20:49   #425
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Saygılarımla.

EKLENEN NOT: Bu personel, Baro'ya gelen avukat olmayan, vatandaşa da aynı muameleyi yapınca/yaparsa o ayıp da mı bizim olacak... Katiyen kabul etmem, üstüme almam ben.
Israrıniza iştirak ediyorum. )
Old 09-01-2012, 20:53   #426
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Israrınıza iştirak ediyorum. )

Şaşırmadım desem.

Zira, sizinle hassasiyetlerimiz, konulara bakış ve değerlendirme ölçütlerimiz, çoğu zaman, benzerlikler arz ediyor.
Sizi tanımıyorum! ama seviyorum Üstadım.
Old 09-01-2012, 21:03   #427
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Şaşırmadım desem.

Zira, sizinle hassasiyetlerimiz, konulara bakış ve değerlendirme ölçütlerimiz, çoğu aman, benzerlikler arz ediyor.
Sizi tanımıyorum! ama seviyorum Üstadım.

Old 09-01-2012, 21:03   #428
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

Şaka yapıyor olmalısınız...
Old 09-01-2012, 21:05   #429
tiryakim

İstanbulda Avukatlık yapmak çok zor olsa gerek ...
Old 09-01-2012, 21:06   #430
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

Bu haberin, asparagas olduğunu düşünüyorum!
Old 09-01-2012, 21:14   #431
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan tiryakim
İstanbulda Avukatlık yapmak çok zor olsa gerek ...

Söyle ki zor:

Siz yanınızda dunyanın en büyük barosunun oldugunu varsayiyorsunuz ama o baro dunyanın en büyük barosu değil; sadece en kalabalık barosu!

maalesef boyle...
Old 09-01-2012, 21:49   #432
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İğneyi kendimize...

Alıntı:
Bu tür olaylarda çok çabuk sinirlenebilen bir insan olduğum için de, açıkçası kendimi frenleyip, geri dönmeyi tercih ettim

Sayın Dikici’nin yaşamış olduğu “kendi gerçeği” bizler için bir “olay”dır.

Bu olayı (Sevgili Dikici’nin izniyle), kişisellikten çıkarıp genelleştirirsek:

I.Tepkiler:

1.Sinirlenmek,

2.Frenlemek,

3.Geri dönmek,

4.Çıkıp gitmek.

II.Olay ve insan:

1.Talebin sunuluş tarzı,

2.Karşılanma tarzı,

3.Karşılıklı konuşma,

4.Süre,

5.Sonuç.

III.“Olayı” nakleden kişi yönünden:

1.Kişinin “Bu tür olaylarda çok çabuk sinirlenebilen” insan oluşunu dile getirmiş olması, takdir edilmesi gereken bir özeleştiridir.

2.Bu “ negatif huyun” (bu vesile ile) düzeltilmesi gerektiği de özeleştirinin gereğidir.

3.Kişi kendisini “frenlemiş” olmasıyla, “duygularını bastırmış”tır.

4.Bastırılmış duygular, daha büyük bir patlamaya neden olabilir.

5.Kişinin ”Geri dönmesi”, maruz kaldığı olayın “kurbanı” olduğunu kabullenişi veya “gerçekten zaman yokluğudur”.
a.“Kurban” rolünün kabullenişi toplumsal bir özelliktir!
b.“Zaman yokluğu” ise, “ilk fırsatta” konunun işleme konulmasını gerektirir.

IV.Muhatap yönünden:

1.Baroların Kuruluş ve Nitelikleri: 1136 / m.76/1 - (Değişik 1. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.46) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan, çalışmalarını demokratik ilkelere göre sürdüren kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.

2.Tüzelkişiler… Her seviyede gerçek kişilerle temsil edilirler…

3.“Olayın” tüzelkişiyi temsil eden yetkilisi ağzından nakledilmesi: “ Sabah sabah avukat olduğunu söyleyen birisi, çat kapı bi havalarda girdi içeri, dayadı bi kağıdı burnuma… Sonrasında…”:

4.“Baroların Kuruluş ve Nitelikleri”…

V.Değerlendirme:
1.Keskin sirke…
2.Mea Culpa…
3.Baro-Avukat ilişkisi…
4.Avukat ve insan ilişkileri…
5.Sayın Dikici gibi bir “hukuk insanı” Baroda böyle karşılanmışsa…

Saygılarımla
Old 10-01-2012, 11:21   #433
avpınar

İnanamadım okuduğumda. İzmir Barosu çalışanlarına buradan teşekkür etmek istiyorum. Hem saygılılar, hem çok güleryüzlüler ve hiç bekletmeden ve sıkılmadan görevlerini yerine getiriyorlar. Ben bu durumun yönetim ile ilgili olduğunu düşünüyorum ve İstanbul Barosu yönetimini hatalı buluyorum.
Old 10-01-2012, 12:48   #434
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avpınar
İnanamadım okuduğumda. İzmir Barosu çalışanlarına buradan teşekkür etmek istiyorum. Hem saygılılar, hem çok güleryüzlüler ve hiç bekletmeden ve sıkılmadan görevlerini yerine getiriyorlar. Ben bu durumun yönetim ile ilgili olduğunu düşünüyorum ve İstanbul Barosu yönetimini hatalı buluyorum.

Şeref Bey, emekli oldu mu?
Old 10-01-2012, 18:23   #435
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

Sertifikanın süresi dolmuş. Meslek örgütümüz yenisini almadı zahir ki Sn. Dikiciye böyle davranılmış.
Old 10-01-2012, 19:13   #436
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
b.“Zaman yokluğu” ise, “ilk fırsatta” konunun işleme konulmasını gerektirir.

Konu İstanbul Barosu Başkanı Sayın Av. Doç.Dr. Ümit Kocasakal'a e-posta ile iletilmiştir. Cevap verdikleri takdirde yine buradan sayın meslektaşlarıma bildirimde bulunacağım.
Old 10-01-2012, 19:15   #437
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
e-posta ile iletilmiştir

Islak imza falan...
Old 10-01-2012, 19:21   #438
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Islak imza falan...

Gerekirse, ıslatırız.
Old 10-01-2012, 19:24   #439
Av. Hulusi Metin

Sayın Dikici
Sonuç alın da... O zaman ıslatırız
Old 10-01-2012, 20:35   #440
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Konu İstanbul Barosu Başkanı Sayın Av. Doç.Dr. Ümit Kocasakal'a e-posta ile iletilmiştir. Cevap verdikleri takdirde yine buradan sayın meslektaşlarıma bildirimde bulunacağım.

E-postanın icine Ergenekon - Silivri gibi kelimeler serpistirseydiniz yanıt alma hızınız ve ihtimaliniz artabilirdi...

Neyse...saygı ile...
Old 10-01-2012, 20:49   #441
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
E-postanın icine Ergenekon - Silivri gibi kelimeler serpistirseydiniz yanıt alma hızınız ve ihtimaliniz artabilirdi...

Neyse...saygı ile...

Yanıtı Savcılık mı verirdi yoksa Baromuz mu?
Old 11-01-2012, 10:38   #442
avpınar

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Şeref Bey, emekli oldu mu?

Yazı işleri Müdürü Şener Bey'i mi kastettiniz acaba üstadım?
Old 12-01-2012, 14:39   #443
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avpınar
Yazı işleri Müdürü Şener Bey'i mi kastettiniz acaba üstadım?

Evet ya... Emekli olmadı mı, hala.Benden selam söyleyin, gördüğünüzde.
Old 12-01-2012, 15:07   #444
avpınar

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Evet ya... Emekli olmadı mı, hala.Benden selam söyleyin, gördüğünüzde.

Emekli oldu. Görürsem iletirim tabiki selamınızı
Old 16-01-2012, 15:00   #445
agursoy

Varsayılan İddianame nasıl alınır?

Sayın meslektaşlarım,
Benim de İstanbul Adliyesi'nde bir davam var, daha da yeni aldım dosyayı ve iddianameye ihtiyacım var. Bizim güzelim bozkırımızda bize yetmeyen ama küçük olması sebebiyle özellikle de İstanbul Adliye'sini okuduktan sonra kendisine sempati ile bakmaya başlayacağım adliyemizde, mübaşiri bulup kendisine bir miktar para verip "Yarına çektirin fotokopiyi ben de su saatte gelip alırım, teşekkürler" şeklinde bir usülümüz var. Serde Ceza yargılamasına yabancılık da var... Acaba durum orada nedir? Ağır Ceza'dan iddianameyi almak için ne yapmalıyım? Bu konuda bilgi verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-01-2012, 15:08   #446
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan agursoy
Sayın meslektaşlarım,
Benim de İstanbul Adliyesi'nde bir davam var, daha da yeni aldım dosyayı ve iddianameye ihtiyacım var. Bizim güzelim bozkırımızda bize yetmeyen ama küçük olması sebebiyle özellikle de İstanbul Adliye'sini okuduktan sonra kendisine sempati ile bakmaya başlayacağım adliyemizde, mübaşiri bulup kendisine bir miktar para verip "Yarına çektirin fotokopiyi ben de su saatte gelip alırım, teşekkürler" şeklinde bir usülümüz var. Serde Ceza yargılamasına yabancılık da var... Acaba durum orada nedir? Ağır Ceza'dan iddianameyi almak için ne yapmalıyım? Bu konuda bilgi verebilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Dosyada vekaletiniz yoksa, bir üstyazıya vekaletinizi ekleyin ve muhabere yolu ile esas mahkemesine gönderin. Üstyazıda, sanık müdafiliğini üstlendiğinizi, UYAP'a vekil olarak kaydedilmenizi ve iddianame ekli duruşma davetiyesinin tarafınıza tebliğini talep edin.
Böylece, iddianame dahil tüm dosya evrakını da UYAP'tan takip edebilirsiniz. (E-imzanız varsa... )
Old 16-01-2012, 15:26   #447
agursoy

Sayın Güntay
Cevabınız için teşekkür ederim ancak bu e-imza işini biraz da adliye elimizin altında diye sanırım ihmal ettik ama ben zaten İstanbul'a başka bir iş için gelmişken adliyeye de uğrayabilirim diye düşündüm. Yani fiilen iddianameyi nasıl alabilirim diye tekrar sorumu sorayım...
Old 16-01-2012, 15:58   #448
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan agursoy
Sayın Güntay
Cevabınız için teşekkür ederim ancak bu e-imza işini biraz da adliye elimizin altında diye sanırım ihmal ettik ama ben zaten İstanbul'a başka bir iş için gelmişken adliyeye de uğrayabilirim diye düşündüm. Yani fiilen iddianameyi nasıl alabilirim diye tekrar sorumu sorayım...

Mahkeme kalemine uğrayıp, vekaletnamenizi ibraz ile alabilirsiniz. Fiilen üç türlü tezahür edebilir:

Ya dosyada iddianameden fazla suret vardır, onu alırsınız.
Ya kimliğinizi memura bırakıp baro odasında fotokopisini çeker, geri getirirsiniz.
Ya da iyi bir memura tesadüf edersiniz size iddianameyi UYAP'tan yazdırır ve verir. (Tabii çok sayfalı bir iddianame değilse. )
Old 16-01-2012, 16:05   #449
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Mahkeme kalemine uğrayıp, vekaletnamenizi ibraz ile alabilirsiniz. Fiilen üç türlü tezahür edebilir:

Ya dosyada iddianameden fazla suret vardır, onu alırsınız.
Ya kimliğinizi memura bırakıp baro odasında fotokopisini çeker, geri getirirsiniz.
Ya da iyi bir memura tesadüf edersiniz size iddianameyi UYAP'tan yazdırır ve verir. (Tabii çok sayfalı bir iddaname değilse. )

Bunların dışında uygulamada, "dosyadan fotokopi çekilmesi için izin" istenen bir dilekçe istenmektedir.
Old 16-01-2012, 16:13   #450
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bunların dışında uygulamada, "dosyadan fotokopi çekilmesi için izin" istenen bir dilekçe istenmektedir.

Üstadım,
Benim düşünceme göre, avukat hiçbir belgeyi bir üstyazıya bağlamadan dosyasına sunmamalıdır.

Bahsettiğiniz "izin" isteği (tabir size aittir, suret alma isteğini belgeleme talebi diyelim bence.) genelgeçer bir istek değildir. Özellikle belge alımında pek isteyen kalem olmaz. Ancak vekalet sunarken dosyanın tamamının fotokopisini de isteyeceksiniz o zaman isteniyor. Bu durumda, üsyazıya o istemi de sıkıştıracaksınız artık.

Saygılarımla.

Sn.Ergin'e Not: Bu mesaj da, "illa" kabilinden yazılmamıştır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi