Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

3.kişinin gönderdiği paranın satım bedeli olarak kabulü mümkün mü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2011, 19:38   #1
hüsnü gökulu

Varsayılan 3.kişinin gönderdiği paranın satım bedeli olarak kabulü mümkün mü

Taşınmaz alım satımı yapılıyor.Alıcının babası satım günü hiç bir bilgi içermeyen (Satım bedeline mahsup kaydı bulunmayan) havele ile70.000 TL alıcı hesabına havele yapıyor.Satım ilişkisinde alıcı olarak havele yapan kişinin oğlu gözüküyor.Biz taşınmaz hakkında İİK 278 ve devamı gereği satıcının aciz halinde ve malları kaçırma amacıyla taşınmaz satımına ilişkin gasarrufun iptali davası açtık.Tapuda satım bedeli 6.000 TL bilirkişi tarafından tespit edilen gerçek değer 90.000 TL
Alıcı babasının gönderdiği 70.000 TL nin satım bedeli olarak gönderildiğini iddia ediyor.
Bu durumda gönderilen para satım bedeli olarak gönderildiği kabul edilebilir mi.İspat yükü kimdedir.Nasıl ispat edilir.Emsal karar varmıdır.Teşekkürler
Old 25-05-2011, 20:11   #2
kapgan

Alıntı:
Yazan hüsnü gökulu
Taşınmaz alım satımı yapılıyor.Alıcının babası satım günü hiç bir bilgi içermeyen (Satım bedeline mahsup kaydı bulunmayan) havele ile70.000 TL alıcı hesabına havele yapıyor.Satım ilişkisinde alıcı olarak havele yapan kişinin oğlu gözüküyor.Biz taşınmaz hakkında İİK 278 ve devamı gereği satıcının aciz halinde ve malları kaçırma amacıyla taşınmaz satımına ilişkin gasarrufun iptali davası açtık.Tapuda satım bedeli 6.000 TL bilirkişi tarafından tespit edilen gerçek değer 90.000 TL
Alıcı babasının gönderdiği 70.000 TL nin satım bedeli olarak gönderildiğini iddia ediyor.
Bu durumda gönderilen para satım bedeli olarak gönderildiği kabul edilebilir mi.İspat yükü kimdedir.Nasıl ispat edilir.Emsal karar varmıdır.Teşekkürler

Merhaba,

İİK 278 V.d. hükümlerine göre açılan iptal davalarında ispat yükü iki şekilde değerlendirilmelidir.

1-Kanunda sayılan karineler var ise (Akrabalar v.s.) ispat yükü karşı taraftadır.

2-Eğer tasarrufun karşı tarafı kanunda sayılan kişilerden değil ise ispat yükü davacıdadır.

Olaya göre gerçek değer ile satış değeri arasında pek fazla fark yoktur.

Parayı alıcının babasının göndermiş olması,satış tarihinde göndermiş olması(birgün önce veya sonra),bedelde olağan dışı bir farklılığın bulunmaması( muhtemelen karşı taraf zaten borçlarımız vardı hemen satalım da ödeyelım diye bıraz uygun diyattan verdik diyecek) hayatın olağan akışına uygun bir satış izlenimi vermektedir.Sanki işiniz biraz zor..Ama umarım istediğiniz sonucu alırsınız.Benımkı bana göre bir yorum sadece.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi