Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

rahatsız edilme

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2009, 22:43   #1
Konuk

Önemli rahatsız edilme

4 yıl önce aynı iş yerinde calıştıgım erkekle 8 aylık bir birlikteliğim oldu.sonra anlaşamayıp ayrılmak istedim vede ayrıldım. bu kişi süreklı beni takip edip tehtitlerde bulunuyor.
2005 yılında savcılıga şikayette bulundum.
savcı delil yetersizliğinden takipsizlik kararı verdi.
bu kişi tarafından defalarca telefonla ve yolumu keserek halen beni rahatsız etmektedir. bu şikayetimi bağlı olduğumuz karakoluna bildirdim.oradakı memurlar benimle alay eder gibi;peşinize polis korumasımı verelim diye küçük düşürüçü davrandılar.artık hiç huzurum kalmadı, bu konuyla ilgili bana yardım etmenizi istiyorum. şimdiden teşekkürler.
Old 15-07-2009, 09:13   #2
üye8180

Sayın Konuk, yaşamış olduğunuz olaylar bakımından TCK. 105. maddede düzenlenen cinsel taciz suçu mağdurusunuz. Şikayete bağlı bir suç olup, tacizde bulunanın üç aydan iki yıla kadar hapsini veya adli para cezası ile cezalandırılmasını öngörür.

Yine TCK. 123. maddede düzenlenen kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu gerçekleşmiştir. Şikayetinize bağlı olarak faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

TCK. 191. maddede düzenlenen Tehdit suçunun da işlendiği düşünülebilir. Re'sen kovuşturulan bu suç da, failin altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını gerektirir.

Önce polis merkezine müracaat etme zorunluluğunuz yoktur. Mağduru olduğunuz suç teşkil eden eylemleri tarih sırasına göre yazarak, suçun işlendiği yer Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile şikayette bulunabilirsiniz. Dilekçeniz savcılık tarafından işleme konularak size bir soruşturma numarası verilir. 2009/.... gibi. Bu soruşturma numarası üzerinden fail hakkında soruşturma başlatılır. Sizin sunacağınız deliller de eklenerek tüm deliller toplanır. Akabinde Cumhuriyet Savcılığı iddianame düzenleyerek taciz eden, tehdit eden fail hakkında ceza davasını açar.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı, avukata vekalet verecek kadar maddi olanağınız yok ise, bulunduğunuz yer barosuna başvurarak size avukat atanmasını talep etmenizi öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi