Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mirasçıdan ecrimisil talep etme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-05-2010, 15:27   #1
üye26959

Varsayılan mirasçıdan ecrimisil talep etme

merhaba üstadlarım. açmayı düşündüğüm bir davada, 5 yıldır müvekkilim ile birlikte 4 mirasçının varis olduğu ev ve tarla, yalnız bir mirasçı tarafından kullanılmakta ve müvekkilim dahil diğer mirasçılar bu mallardan hiçbir şekilde faydalanamamıştır. resmi olarak olmasa da şifahi ve telefon görüşmesi şeklinde bu yaptığının haksız olduğunu, evde oturduğu için kira vermesi, tarlayı ektiği için gelirden bir miktar pay vermesi defalarca söylenmiştir. sonuçsuz kalınca dava yoluna gidilmesi zaruri olmuştur. ortaklığın giderilmesi dava ile birlikte ecrimisil talebinde bulunacağım. ancak gecen 5 yıllık sürede resmi kanalla ihtar vs şeklinde bir uyarı yapılmamıştır. bu ecrimisil talep etmeme engel oluşturur mu? sözlü olarak söylemiş olunması yeterli değil midir? değerli görüşleriniz ve bu yöndeki Yargıtay kararlarını paylaşmanızı bekliyorum. saygılarımla..
Old 08-05-2010, 23:05   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan _justice_
değerli görüşleriniz ve bu yöndeki Yargıtay kararlarını paylaşmanızı bekliyorum. saygılarımla..
Yerinizde olsam THS'yi paylaşmayı yeğlerim: Tıklayınız

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12841

Saygılarımla
Old 09-05-2010, 13:03   #3
üye26959

tavsiyeniz için teşekkürler sayın Konyalı ancak sitemizde bulunan diğer başlıkları zaten incelemiş ve konuyu öyle açmıştım.saygılarımla..
Old 09-05-2010, 13:15   #4
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan _justice_
...ortaklığın giderilmesi dava ile birlikte ecrimisil talebinde bulunacağım. ancak gecen 5 yıllık sürede resmi kanalla ihtar vs şeklinde bir uyarı yapılmamıştır. bu ecrimisil talep etmeme engel oluşturur mu? sözlü olarak söylemiş olunması yeterli değil midir? değerli görüşleriniz ve bu yöndeki Yargıtay kararlarını paylaşmanızı bekliyorum. saygılarımla..
Sayın Meslektaşımız,
"Kullanımdan men" iradenizin muhataba ulaşmış olması gerekir. Bu durumu ispatlarsanız, men iradesinin karşı tarafa tarafa ulaştığı tarihten itibaren - azami son beş yıl için- ecrimisil isteyebilirsiniz (diye düşünüyorum). İstisnalar için Üstad KONYALI'NIN gösterdiği başlığa bakmanız yararlı olacaktır.
Kolay gelsin.
Old 09-05-2010, 13:26   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan _justice_
tavsiyeniz için teşekkürler sayın Konyalı ancak sitemizde bulunan diğer başlıkları zaten incelemiş ve konuyu öyle açmıştım.saygılarımla..
Alıntı:

ancak gecen 5 yıllık sürede resmi kanalla ihtar vs şeklinde bir uyarı yapılmamıştır. bu ecrimisil talep etmeme engel oluşturur mu?
Kaynak: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12841

T.C.
Y A R G I T A Y
3. Hukuk Dairesi
Sayı:
Esas Karar
______ ______
2005/11916 2005/14126

''Ecrimisile konu edilen taşınmazda taraflar paydaştır. Paydaşlar (kural olarak) intifadan men edilmedikçe birbirlerinden ecrimisil isteyemezler.''
''Ancak bu kuralın birtakım istisnalar vardır ki bunlar; ecrimisil istenen taşınmazın (bağ, bahçe, işyeri gibi) doğal ürün veren yada kiraya verilerek hukuksal semere elde edilen yerlerden olması, ...vs vs''

Eğer müşterek malik tarafından işgal edilen taşınmaz gelir getiren (bağ, bahçe, işyeri gibi) doğal ürün veren yada kiraya verilerek hukuksal semere elde edilen yerlerden ise ihtarname çekilmesi gerekmez. Doğrudan dava açılabilir.
Old 12-05-2010, 13:46   #6
üye26959

çok teşekkürler sayın Konyalı paylaştığınız Yargıtay Kararı benim için çok yararlı oldu. saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi