Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukata karşı takip ve dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2008, 11:27   #1
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Avukata karşı takip ve dava

Merhabalar meslektaşlarım;
Yazıkki hiç hoş olmayan bir konuda yardımlarınızı talep edeceğim.
Almanya'nın başkenti Berlin'de açmış olduğum büromda, oradaki Türk vatandaşlarının ve Almanların Türkiye bağlantılı hukuki problem ve davalarında kendilerine hizmet veriyorum.

Türk vatandaşı bir müvekkilem takibe koymam için bana iki senet getirdi. Bunlardan birisini Mersin'deki iki meslektaşıma yollayarak borçlunun ikametgahının olduğu Mersin ilinde takibe koydum. Borçlunun takipten önce vefat etmesi sebebiyle icra dairesi takibi durdurdu. Mersindeki meslektaşlarımın işi takip etmek istememelerinden dolayı, daha önce benim gibi Berlin'de büro açan fakat sonradan Türkiye'ye dönerek Antalya'da Barosuna kaydolan bir meslektaşa yetki belgesi verdim ve senedi de UPS isimli posta şirketi ile kendisine yolladım. Senedi postaya vermemden 3 gün sonra Alanyadaki bu meslektaşımdan senedin eline geçtiği teyidini aldım( Telefon görüşmesi). Dosyadaki iki borçlu ile ilgili adres bilgilerini, ilk senedin bulunduğu mersindeki icra dairesi ve dosya numarasına ilişkin bilgileri mail yoluyla bu meslektaşa aktardım. Akabinde de bu meslektaşın hesabına senetlerin takibe konulması için gerekli masrafları Berlindeki bir Türk bankasından yatırdım. Dekonta da müvekkilenin dosya masraflarına mahsuben ibaresini not ettirdim.

İlgili avukatla çalıştığım başka dosyalar da bulunduğundan kendisi ile sürekli iletişim içerisindeydim. Kendisine dosya ile ilgili masrafları göndermemden kısa bir süre sonra, bana yollamış olduğum 2. senedi ( 50.000,-YTL. değerinde) takibe koyduğunu, bu takip üzerinden vefat eden borçlunun mirasçılarına yönelmek için gerekli adres araştırmalarını yaptırdığını, olumlu sonuç almasından sonra ilk senedi de ayrı bir dosya ile takibe koyacağını söyledi.

Müvekkilemin, senetleri icraya koyduğumu ispatlamamı istemesi üzerine bu meslektaşımı aradım ve ödeme emri ve takip talebini ve varsa dosyanın takibe konulduğuna dair her türlü belgeyi bana fakslamasını söyledim. Fakat bu konuda bana yardımcı olmadı ve sürekli oyaladı. Kendisine evrakları göndermemden 5 ay sonra beni Alanya'ya gitmeye mecbur bıraktı. Bürosuna gittiğimde ise senetle ilgili hiçbir işlem yapmadığını anladım. Bunu kabullendi ve senedi aramaya başladı. Zamanımın olmaması sebebiyle Almanya'ya geri dönmek zorunda kaldım. Bana mutlak şekilde senedi yollayacağını söyledi. Fakat bugüne kadar geçen 3 aya yakın zaman zarfında tüm aramalarıma rağmen telefonlarıma çıkmadı ve çıktığı anda sesimi duyduğu gibi telefonu kapatıyordu. Müvekkilenin haklı baskısı sonrası şu an tekrar Alanya'ya gelmiş durumdayım. Kendisini 2 gün önce Alanya adliyesinde yakaladım. Tüm kaçış çabalarına rağmen kendisi ile konuşmaya çalıştım. Bana tek dediği şey senedi bulamıyorum, hukuki yollara başvur.
Daha önce araya koyduğum aracılardan birisine senedin elinde olduğunu fakat benden para almadan senedi vermeyeceğini söylemiş. Berlindeki eşine ulaştım o da kendilerine para vermeden senedi alamayacağımı söyledi.
Anlayacağınız açık bir kötüniyetle karşı karşıyayım. Ocak ayında da bu avukata bir tanıma davası yolladım. Boşanan her iki eşin de vekaleti vardı. Yani kısa sürede bitebilirdi. İstediği parayı da göndermeme rağmen mahkemenin davayı reddettiğini söyledi. Belge asıllarını başka bir avukat arkadaşıma göndermesini söyledim. Kargo ile yolladığını söyledi. Fakat o kargo 4 aydan beri yerine ulaşmadı. Bana kararı vermesini ve temyiz edeceğimi de söylememe rağmen bundan da kaçındı.

SİZLERDEN RİCAM MESLEĞİN YÜZKARASI BU AVUKATA KARŞI İDARİ VE ADLİ TAKİP BOYUTUNDA NASIL HAREKET ETMEM KONUSUNDA BANA YARDIMCI OLMANIZ.

1. Şu an antalya barosuna şikayet etmeyi düşünüyorum. Bu anlamda nasıl hareket etmem gerekiyor, barodan talebim ne olmalı?
2. Savcılığa şikayet dilekçesi vermeyi düşünüyorum.
3. Senet için yolladığım masrafları ve tanıma davası için yolladığım parayı ( bu davayı açtığını ispatlayamadı) ve iki kezdir müvekkilemin sedeni bu avukattan almak için Almanya'dan buraya gelmek için yapmış olduğum masrafları icraya koymayı düşünüyorum.

EN BÜYÜK AÇIĞI SENEDİ POSTA YOLU İLE YOLLAMAK İLE VERDİM.

Fakat düşünün ki;
a)Bu avukata yetki belgesi veriyorum
b)Mail yolu ile dosya hakkında bilgi yolluyorum
c)Banka kanalı ile bu avukatın hesabına para yatırıyorum ve dekonta da ilgili müvekkilin dosya masraflarına mahsuben ibaresini de düşüyorum
d)Müvekkilemin büromda olduğu sırada kendisini arıyorum ve senedi takibe koyduğu teyidini alıyorum, tüm telefon görüşmelerime büro ortağım şahit,
e)Senedi yolladığım UPS şirketi postanın teslim edildiği tarihe ilişkin teyid yazısı verebiliyor. Bu döneme yakın bu avukata başkaca bir dava veya belge yollamadım.

Senedi yolladığımı ıspatlayamamak noktasında yukarıda bahsettiğim durumlardan illiyet bağı kurarak bir talepte bulunamaz mıyım?

Müvekkilem şu an beni kayıtlı bulunduğum Berlin Barosuna şikayet etmek ve Avukatlık zarar sigortamdan da zararını tahsil etme yoluna gitmek noktasında. Bunlardan önce benim bu avukata yönelik dava yoluna gitmemde takip etmem gereken usul nedir?

Acil yardımlarınızı bekliyorum.
İyi çalışmalar.
Old 17-04-2008, 12:06   #2
Av.Suat Ergin

Sayın Akgül,

Öncelikle borçlular aleyhine takip yapılıp yapılmadığını; paranın haricen alınıp alınmadığını araştırın.

Takip yapılmadıysa, borçlularla temasa geçin. Haricen ödeme yapılıp yapılmadığını araştırın.

Ben müneccim değilim ama, senedin kaybolması tuhaf geldi.

Diğer konularda düşüncelerimi vakit bulunca yazarım.

Büyük geçmiş olsun.

Saygılarımla
Old 17-04-2008, 12:40   #3
av.alem

Değerli Meslektaşım,

Öncelikle geçmiş olsun...

Anlattığınız kadarı ile, kendi açınızdan kullanabileceğiniz delilleriniz mevcut, şüphesiz daha da fazlasına gerek var...

Senedin kaybolması konusunda; bononun iptali konusunda dava imkanını göz ardı etmeyin...

Elinizde ki bilgi ve belgelerle Savcılığa, Baroya başvurabilirsiniz, burada da özellikle rücu konusunu unutmayın, çünkü bahsettiğiniz üzere sizde kendi müvekkiliniz ile problemlisiniz, ola ki herhangi bir ödeme ya da parasal ceza ödediğinizde bunu asıl olaylara sebep olan ya da olanlara rücu edebilesiniz...

Saygılar...
Old 17-04-2008, 13:20   #4
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan teşekkür

Öncelikle ilgi ve önerilerinize teşekkür ediyorum. Yaptığım araştırmalar sonrası borçlular aleyhine müvekkileme ait senede yönelik herhangi bir takibin olmadığını gördüm. Mersinde daha önce başka avukata yetki vererek açmış olduğum ilk senede ilişkin takipten bir daha bahsedeyim. Borçlunun takibimizden önce ölmesi sebebiyle icra dairesi bu dosya üzerinden işlem yapamayacağımıza karar vermişti. Sorunlu olduğum avukata yetki vermemden ve gerekli masrafları kendisine yollamamdan sonra vardığımız karar ilk senedin de alınarak yollamış olduğum son senet ile birlikte takibe konulması ve borçlunun mirasçıları üzerinden takibe devam etmekti. Eski senet ile ilgili dosyayı bir meslektaşıma incelettim. Sorunlu olduğum avukat buraya bir talep açmış. Hem de icra dairesinin bu dosyada takibin devamını reddettiği sayfanın en altına. Vefat eden borçlunun mirasçıları olan çocuklarının adresinin araştırılmasına yönelik bir talep açmış. Suat Bey dediğiniz gibi senedin kaybedilmesi bana da imkansız geliyor. Ortak tanıdıklarımıza kendisini arattım. Birisine senedi yollacağını söylemiş diğerine de senedin elinde olduğunu fakat kendisine para vermem koşulu ile senedi verebileceğini söylemiş. İki gün önce Alanya Adliyesinde kendisini bulmam sırasındaki manzara da sinir bozucuydu. Ensesinde peşinde koşturarak 2 kat merdivenlerde ismini söylememe rağmen duymamazlık eşliğinde bir kaçışı vardı. Yakaladığımda da 'senedi bulamıyorum hukuki yollara başvurabilirsin' dedi.
Old 17-04-2008, 13:35   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Avukat Kamer Akgül
Eski senet ile ilgili dosyayı bir meslektaşıma incelettim. Sorunlu olduğum avukat buraya bir talep açmış. Hem de icra dairesinin bu dosyada takibin devamını reddettiği sayfanın en altına. Vefat eden borçlunun mirasçıları olan çocuklarının adresinin araştırılmasına yönelik bir talep açmış.

Sayın Akgül,

Sözkonusu icra dosyasının tasdikli bir suretini almanızı öneririm. Bence sizin lehinize en önemli delil bu talep olacaktır.

Ayrıca, önceki mesajımda da belirttiğim gibi, borçlu mirasçılarla bir sebep bularak irtibata geçin. Senedi elden ödemiş olabilirler.

Saygılarımla
Old 17-04-2008, 15:18   #6
ezgi48

Sayın meslektaş,okudum ve çok üzüldüm,büyük geçmiş olsun,inşallah kısa zamanda bir neticeye ulaşırsınız
Old 18-04-2008, 15:54   #7
umutlaw

Sayin Akgul,
Oncelikle gecmis olsun dileklerimi kabul buyurmanizi dilerim.
Muvekkileniz size takip icin vermis oldugu senetler sizinle her hangi bir Vollmacht veya her hangi bir Vertrag imzalamismidir? Eger var ise size ilk yapacagim tavsiye sudur: bagli bulundugunuz Anwaltskammer ya yazili olarak durustluk kurali cercevesinde olayi anlatmanizdir.
Sigortaniz bu hatanin acik sekilde sizden kaynaklandigini tespiti halinde zarari odemeyecegi dusuncesindeyim.
Araci koymus oldugunuz kisilerden Almanyada yasayanlardan birer yazili zugenaussage almanizi tavsiye ederim.
Karsi taraf eger senet kendisinde oldugunu soyluyor ise bu konusmalari yapmis oldugunuz telefon gorusmeleri ikinci bir kisi huzurunda gerceklesmis ise sahit konumundaki ikinci dinleyici kisinin yazili beyanini almanizi tavsiye nederim.
Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi