Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ihale nedeniyle belirli süreli sözleşme belirsiz hale gelir mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-04-2008, 21:58   #1
av.ayşegül önder

Varsayılan ihale nedeniyle belirli süreli sözleşme belirsiz hale gelir mi?

herkese iyi günler dilerim,
iş hukuku ile ilgili belirli süreli sözleşmelerin zincirleme olarak yapılması halinde belirsiz hale dönmesi ihale yoluyla çalıştırılan işçiler için geçerli midir? deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim; çünkü ben araştırmamda tam olarak aradığım konuya ait bir karar bulamadım. benim davamda işçinin durumu 360 gün çalıştırılıp 5 gün arayla tekrar işe alınması şeklinde olmuş bu durumda ihaleyi son alan kıdem tazminatından sorumlu olur mu? şimdiden teşekkürler ve kolaylıklar dilerim...
Old 11-04-2008, 12:16   #2
Av.Selim Balku

Şartlar uyuyorsa ihale veren makama sadece dava açın, birlikte sorumluluk gereği asıl işverenden tahsil etmeyi öneririm, bu şekilde ihale alan firmalar kafalarına göre giriş çıkış yaptıklarında çok da fazla etkilenmemiş olursunuz.

Ancak sorunuza acevap olarak da, işçiler ihale sonucunda; belirli süreli akit yapmış olsada iş yeri ve işin niteliği değişmedikçe belirsiz süreli sözleşme halini almış kabul edilebilinir...

Kolay gelsin.
Old 11-04-2008, 13:06   #3
av.ayşegül önder

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Şartlar uyuyorsa ihale veren makama sadece dava açın, birlikte sorumluluk gereği asıl işverenden tahsil etmeyi öneririm, bu şekilde ihale alan firmalar kafalarına göre giriş çıkış yaptıklarında çok da fazla etkilenmemiş olursunuz.

Ancak sorunuza acevap olarak da, işçiler ihale sonucunda; belirli süreli akit yapmış olsada iş yeri ve işin niteliği değişmedikçe belirsiz süreli sözleşme halini almış kabul edilebilinir...

Kolay gelsin.

yanıtınız için teşekkür ederim benim de endişem ihale sonucu alınan işlerin esaslı neden olup olmayacağıyla ilgiliydi; çünkü bu konuya ait bir karar bulamadım.
Old 11-04-2008, 14:13   #4
Av.Selim Balku

Burada dikkat edilecek husus, ihale alınan işin niteliği, anahtar teslimi bir iş mi yada ihale veren makam kendi nezdinde o işle ilgili işçi çalıştırıyor mu?

Bu konuya ait kararları; sitenin içindeki İş Hukuku alanlarının içinde taşeronların sorumluluğu bölümünde bulabilirsiniz... Yada konuyu daha da açarsanız belki isabetli yönlendirilmeler yapılabilir...

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi