Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yargıtay kararı arıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-10-2015, 13:10   #1
avukatsümeyra

Varsayılan yargıtay kararı arıyorum

sayın meslektaşlarım konu şu:
Arsa sahibi müteaahhit ile arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi imzalıyor. Bina teslim edilip arsa sahibinin payları veriliyor. Müteaahhit kendsine düşen daire ve iki dükkanı arsa sahibi üzerinden satıyor. sorun şurda iki dükkandan biri hala arsa sahibi üzerine ve müteahhitten satın alan kişi hala tapusunu talep etmemiş. Tapusunu üzerine alması için ihtar çekildi yalnız taşınmış olduğundan iade döndü.sorum
1-noterden 35'e göre tebligat istenebilir mi
2-açılacak dava alacağın temerrüdü hükümlerine mi dayanmalıyım tapu iptal ve tescil olmadığı kanaatindeyim .
3-alacaklının temerrüdü ile ilgili bu konuya yakın yargıtay kararı ile karşılaştınız mı
Old 20-10-2015, 14:50   #2
Carpe_Diem

Sayın meslektaşım;

Noterlerin 35. maddeye göre tebligat yapma yetkisi yok. Tebligat Kanunu 35. maddeye göre tebliğ sadece yargısal merciler tarafından yapılabilir.

Diğer sorunuz ile ilgili olarak TBB dergisinde yer alan ve aşağıda linkini verdiğim makale işinize yarayabilir diye düşünüyorum.

http://tbbdergisi.barobirlik.org.tr/m2012-102-1221
Old 21-10-2015, 14:19   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Noterlerin T.K. m.35'e göre tebligat yapıp yapamayacağı hususu daha evvel daha tartışılmıştır. Örneğin;

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=24097
Old 22-10-2015, 15:22   #4
avukatsümeyra

teşekkür ederim bülent bey
anladığım kadarıyla resmi kurumlar nezdindeki tespit ettiğimiz bir adresine noter aracılığıyla gönderdiğimiz tebligat; iade edilse dahi muhataba yapılmış sayılır.

biz karşı tarafın avukatına vekaletname verirken belirttiği adrese gönderdik noterde resmi kurum olduğundan o adres resmi kurumda kullanılmış olduğuna binaen tebligat yapılmış sayıp davamızı acabılecegimizi düşünüyorum
Old 15-01-2016, 18:09   #5
ümitkar

Arkadaşlar bir yargıtay kararı arıyorum.

Satışın durdurulduğuna ilişkin yazının ihale saatinden sonra icra memurluğuna ulaşması, ihalenin feshine neden olamayacağını, ile ilgili 12. HD. 30.12.1999 T. 16476/17765

Yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi