Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hagb'nda üst sınır 3 yıla mı çıktı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2012, 11:32   #1
aykutyigit

Varsayılan Hagb'nda üst sınır 3 yıla mı çıktı?

Sayın meslektaşlarım iyi çalışmalar diler ve vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
3. Yargı paketi ile tutuklama yasağında üst sınır 2 yıla çıktı.Adli kdntrol tedbirinin uygulanabilirliği artırmak ve tutuklamaya gerçek bir alternatif olması için üst sınır 3 yıl iken tamamen kaldırldı.Yanında staj yaptığım avukat bey "hagb kararı verilebilmesi için de üst sınır da 3 yıla çıkmış sanırım.Tutuklamaya itiraz edeceğiz o düzenlemeyi bulur musun ? dedi.ANcak araştırmama rağmen bulamadım Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 06-07-2012, 11:51   #2
tiryakim

Alıntı:
Yazan aykutyigit
Sayın meslektaşlarım iyi çalışmalar diler ve vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
3. Yargı paketi ile tutuklama yasağında üst sınır 2 yıla çıktı.Adli kdntrol tedbirinin uygulanabilirliği artırmak ve tutuklamaya gerçek bir alternatif olması için üst sınır 3 yıl iken tamamen kaldırldı.Yanında staj yaptığım avukat bey "hagb kararı verilebilmesi için de üst sınır da 3 yıla çıkmış sanırım.Tutuklamaya itiraz edeceğiz o düzenlemeyi bulur musun ? dedi.ANcak araştırmama rağmen bulamadım Yardımcı olursanız sevinirim.

Alıntı:
Terör suçlarından dolayı 2 yılın altında hapis cezası alan kişilere 'hükmün açıklanmasının geri bırakılması', 'seçenek yaptırımlara çevirme' ve 'cezanın ertelenmesi' müesseseleri uygulanabilecek

http://gundem.bugun.com.tr/3-yargi-r...79-haberi.aspx

Hocam yukarıda verdiğim linki incelerseniz çözüm bulursunuz diye düşünüyorum...
Old 07-07-2012, 00:48   #3
Hak Hukuk

Varsayılan Hagb

Hagb 5271 sayılı CMK’nun 231. maddesinde düzenlenmiş bir müessesedir. 3.Yargı Paketi namıyla maruf düzenlemede 5271 sayılı kanunun 231.maddesinde hiçbir değişiklik yapılmamıştır. Oysa gerçek hayatta en çok ihtiyaç duyulan, hagb’deki üst sınırın 3 yıla çıkarılması idi; bu sayede Hakim, her olayın özelliğine göre adaleti daha sağlıklı dağıtma imkanına kavuşmuş olacaktı.
Çoğu uygulayıcı bu konuyu o kadar güncel bir ihtiyaç olarak görüyor olacak ki, ceza hükümlerindeki birçok maddede üst sınırı 3 yıla çıkaran, tutuklama için bütün üst sınırları kaldıran bu son yargı paketinde “mutlaka hagb’de de üst sınır 3 yıla çıkarılmıştır” şeklinde yanlış bir bilgi hepimizde oluştu
Ancak maalesef böyle bir değişiklik yapılmış değildir.
Old 07-07-2012, 09:10   #4
bilgan

Bende baktım. Ama resmi gazetede yayınlanan 3. yargı paketinde HAGB sınırın 3 yıla çıktığına dair değişiklik yok.

Arkadaşlar bu konuda bir değişiklik var da ben mi bulamadım durumundayım. Basında çıkan haberler sanki değişiklik var gibi bir hava yarattı.

Değişikliği bulan var mı?
Old 07-07-2012, 10:26   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan bilgan
Değişikliği bulan var mı?
Olmayan şey bulunmaz.

Erteleme süresi de değişmedi. Hagb süresi de değişmedi. (Bakınız: TBMM tutanakları) Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına

Görüşülmekte olan 278 sayılı Yargı Hizmetlerinin Etkinleştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması ve Basın Yayın Yoluyla İşlenen Suçlara İlişkin Dava ve Cezaların Ertelenmesi Hakkında Kanun Tasarısının 97'nci maddeden sonra gelmek üzere yeni bir madde ihdas edilerek ve sonraki maddeler buna göre teselsül ettirilerek 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 231. maddesinin 5. fıkrasında yer alan "iki yıl" ibaresinin "üç yıl" şeklinde değiştirilmesini arz ve teklif ederiz. 30.06.2012

Ömer Süha Aldan Ali Rıza Öztürk Gürkut Acar

Muğla Mersin Antalya

Dilek Akagün Yılmaz Atilla Kart Mahmut Tanal

Uşak Konya İstanbul

Musa Çam Sezgin Tanrıkulu

İzmir İstanbul

BAŞKAN - Komisyon önergeye salt çoğunlukla katılıyor mu?

ADALET KOMİSYONU BAŞKANI AHMET İYİMAYA (Ankara) - Katılmıyoruz.

ÖZGÜR ÖZEL (Manisa) - Sayın Başkanım, önce davet etsinler Komisyon üyelerini, belki salt çoğunluk oluşacak.

BAŞKAN - Sayın Komisyon, salt çoğunluğu, üyelerinizi davet eder misiniz?

ADALET KOMİSYONU BAŞKANI AHMET İYİMAYA (Ankara) - Arkadaşlar, Komisyon üyesi arkadaşlarım; İç Tüzük'ün 87'nci maddesindeki özel durum sebebiyle Komisyonun sarih

198
iradesini yüksek makama arz etmek üzere gelmeleriniz, takdirlerle rica olunur. (CHP sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum Sayın Başkan.

Evet, Sayın Başkan, salt çoğunlukla katılıyor musunuz?

ADALET KOMİSYONU BAŞKANI AHMET İYİMAYA (Ankara) - Evet, nisap koşulu sebebiyle katılma iradesi teşekkül etmedi efendim. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

BAŞKAN - Teşekkür ediyorum.

Komisyon önergeye salt çoğunlukla katılmamış olduğundan, önergeyi işlemden kaldırıyorum.
Old 07-07-2012, 11:56   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Hak Hukuk
Oysa gerçek hayatta en çok ihtiyaç duyulan, hagb’deki üst sınırın 3 yıla çıkarılması idi

Böyle bir ihtiyaç olduğunu nasıl tespit ettiniz? Ben tam tersine HAGB'nin tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.
Old 07-07-2012, 12:04   #7
egemen48

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Böyle bir ihtiyaç olduğunu nasıl tespit ettiniz? Ben tam tersine HAGB'nin tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.
bende aynı fikirdeyim.hagb kararlarını malesef temyiz edemiyorz,sadece itiraz edebiliyoruz ve üst mahkemede itirazı esasa girmeden inceleyebiliyor.kesinlikle sucun olusmadıgından emin oldugum hatta yargıtay kararı ekledigim dosyalarımdan,sırf hagb kararları olması ve hakimin bu nedenle pek incelemeden karar vermesi nedeniyle ceza aldık.
Old 07-07-2012, 17:53   #8
Av.Dursun KARACA

HAGB. kararı verilmesini istemezseniz verilmez. O takdirde temyize de gidersiniz.
Old 07-07-2012, 20:25   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA
HAGB. kararı verilmesini istemezseniz verilmez. O takdirde temyize de gidersiniz.

Peki ya mağdur/şikayetçi/katılan ne yapsın? HAGB'de bence asıl sıkıntı bu taraftadır.
Old 07-07-2012, 22:57   #10
Av.Dursun KARACA

HAGB. kararı özel hukuktan doğan haklar yönünden, mağdur/şikayetçi/katılan açısından bir olumsuzluk yaratmıyor. Aksine hukuk davasında sanık mahkum olmuş gibi algılanıyor. Bu nedenle, söz konusu kişiler açısından bir sıkıntı yok. Ceza hukuku bakımından sanığın fiilen ceza çekmemesinin bu kişilerin tatmin duygusu açısından bir olumsuzluk yarattığından söz ederseniz, bu başka bir husus. Ancak, böyle bir tatmin yöntemine saygı duymak da kolay değil. Kaldı ki, kişi ilk kez suç işlemiş, cezası da 2 yılın altında, zararı da tazmin etmiş.
Old 08-07-2012, 08:42   #11
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Dursun KARACA
Kaldı ki, kişi ilk kez suç işlemiş, cezası da 2 yılın altında, zararı da tazmin etmiş.
Sayın Av.Cengiz Aladağ'ın isabetli görüşüne katılıyorum: Hagb, adaletin terazisine parmakla müdahaledir.

Biri beni yaralasa ''ilk kez yapıyor'' diye cezasız kalmasına gönlüm razı olmaz. Ceza davasında yaralamanın tazmini koşulu aranmamaktadır.

Ayrıca, hagb hukuken herkese defalarca suç işleme hakkı tanımaktadır. Bir ceza davası bir yıl sürmekte ve bu uzun süre içinde işlenecek ikinci, üçüncü suçlar da hagb kapsamında cezasız kalacaktır.

Başka bir konuda bir örnek daha vermek istiyorum:
Ruhsatsız işyeri çalıştıran birinin işyeri mühürlendiğinde mühür bozulursa yine mühürlenmekte ama yine mühür bozulmaktadır. Bu defalarca tekrarlanmaktadır. Aynı suç işleme kastı altında kabul edilerek bütün mühür bozma eylemleri tek suç olarak kabul edilmektedir. Ve sonunda hagb nedeniyle bütün mühür bozmalar cezasız kalmaktadır.

Böylelikle Kanun suçu kaşıkla cezalandırmakta ve kepçeyle cezayı geri almaktadır. Hagb yoluyla adalet suçlulara kredi vermektedir. Adalete borç varsa haksızlık var demektir.

Aynı haksızlık elbette erteleme için de geçerlidir.

Saygılarımla
Old 08-07-2012, 10:35   #12
Av.Dursun KARACA

HAGB. için; mahkemece, sanığın kişilik özellikleri, duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurulur. Yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması, suçun işlenmesiyle mağdurun zararının tazmin suretiyle tamamen giderilmesi gerekir. Kanun aslında belirttiğiniz olumsuzlukları gidermiş.
Old 15-07-2012, 22:01   #13
Hak Hukuk

Varsayılan Adalet

Sayın Karaca’nın vurguladığı gibi, hagb’nin yukarıda belirtilen mahzurları kanunda giderilmiş:
1- Mağdurun rızası (şikayetçi olmamak gibi) sağlanmadan hagb uygulanamaz,
2- Hakim, sanığın cezalandırılmamaya layık olduğuna kanaat getirmeden hagb yoluna gitmek zorunda değildir.
3- Sanığın başkalarını mağdur etmeye devam edeceğini düşünen Hakim mağdurun rızası olsa bile yine de hagb’ı uygulamak zorunda değildir.
Kısaca adaleti tesis için, ceza kanununun soyut maddelerini önüne gelen somut olaylara uygulamada Hakim’e yardımcı olabilecek kanaatimce çok önemli bir müessesedir hagb.Müebbetlik suç işleyenlere tutuklamada üst sınırı kaldıran, bunun için adli denetimle yetinen bir ceza sistematiğinde hagb sınırının da 3 yıla çıkarılması önemli ihtiyaç olmaya devam edecektir diye düşünenlerdenim. .Ceza hükümlerini adalet haline getiren Hakim’dir. Hakimin hakim gibi hüküm kurmasını sağlayabilecek önemli bir ceza müessesesi ise, hagb'dir.
Old 16-07-2012, 08:01   #14
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Hak Hukuk
Sayın Karaca’nın vurguladığı gibi, hagb’nin yukarıda belirtilen mahzurları kanunda giderilmiş:
1- Mağdurun rızası (şikayetçi olmamak gibi) sağlanmadan hagb uygulanamaz,
"Mağdurun rızası sağlanmadan hagb uygulanamaz" diye düşünmenizin dayanağı olan maddeyi biz bilmiyoruz, siz bilmiyorsunuz, onlar bilmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi