Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatiflerde haczin düşmesinin sonuçları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-02-2008, 12:18   #1
derewcin

Varsayılan kooperatiflerde haczin düşmesinin sonuçları

kooperatif hakkında icra takibi başlatım.ardından koopertaifin tüm mal varlğına haciz koydurdum.kooperatifin tüm malvarlığı derken kooperatife ait daireler ve dükkanlar vardı.ama aradan 2 yıl geçtiği için haciz düştü.yenileme talebinde bulundum fakat kooperatif dairelerini üyelrine vermiş.tapuda kooperatif adına sadece dükkanlar kalmış.ben tekrar daireler üzerine haciz nasıl koydurabilirim..yada neler yapabilirim......
Old 16-02-2008, 15:56   #2
Av.Kemal

Varsayılan kooperatiflerin borcu nedeniyle takip

sevgili arkadaşım,bir kooperatiften (yapı koop) alacaklarımız nedeniyle açmış olduğum icra takibinde, kop.in taşınmazlarına haciz koydum,koop.yönetim kuruluna ihbarları yaptım.yönetim kurulu resmen durumdan takip nedeniyle de zaten haberdar durumdadır.borçlarını ödemeden ferdi mülkiyete geçemezler,sicil kayıtlarını kapatamazlar, kooperatifi yeniden Ticaret Sicilde canlandırmaları gerekir ( hatırladığım kadarıyla), bu nedenle yetkililer hakkında C.Savc.na suç duyurusunda bulunarak,yetkilileri zorlayabilirsiniz. koop.yetkililerinin borç ödenmeden ferdi mülkiyete geçmemeleri gerekir. bunun dışında üyelere daireleri teslim edildiği anlaşılmakta ,üyeler hakkında takip konusunda ne gibi şans vardır ve koop.hakkında neler yapılabilir daha sonra size tekrar bilgi vermeye çalışacağım.
saygılar
Old 16-02-2008, 20:32   #3
meltem2007

Meslektaşımızın yukarıda belirttiği kooperatif tüzel kişiliğinin ihyası kooperatifin dava veya takibe rağmen yani yasal koşullar oluşmadığı halde tasfiyesini gerçekleştirmiş olması durumunda yapılır.Zaten derewcin meslektaşımın yazısından anladığım kadarıyla kooperatif tam olarak tasfiye edilmemiş zira kooperatif adına taşınmazlar bulunmaktadır.Kooperatif tam olarak tasfiye edilmemişse bu durumda yapabileceğiniz dükkanlar üzerine haciz koydurarak alacağınızı bunlardan tahsil etmektir.Ancak kooperatif tamamen tasfiye olduğu takdirde ve de üzerine hiçbir taşınmaz yok ise acz vesikası alarak kooperatif üyelerini koymuş oldukları sermayeleri oranında borçtan sorumlu tutabilirsiniz.Ve ancak bu durumda ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz.Tasfiye yasal olmadığı için..Ancak belirttiğim gibi olayınızda kooperatif tam olarak tasfiye olmadığından dükkanların tapu kaydına haciz koydurup sattırarak alacağınızı alabilirsiniz.Saygılarımla
Old 16-02-2008, 21:27   #4
derewcin

meltem arkadaş cevap için teşkkrler öncelikle..ama dükkanlar üzerinde yaklaşık 30' a yakın haciz var..dükkanlar satılsa bile bana sıra yetişmeyeceği kesin yani.koopertaif tsafiye edilmemiş.kooperatif üyeleri aldıkları daireleri 3.kişye sattıkları takdirde yapabilecek bir durum varmı yada önleyebilecek..şimdiden tşkler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi